Tärinää

Terve,

Miten olisi mahdollista mitata erilaisten esineiden värähtelytaajuuksia? Siis esimerkiksi millä taajuudella rautatiekisko värähtelee, kun siihen humauttaa lekalla. Olisi meneillään yksi projekti ja tällaista tietoa tarvitaan. Pystyykö tämän suorittamaan ihan oskiloskooppia ja joitakin peruskomponentteja käyttäen vai pitääkö hankkia joitain erikoislaitteita? Kiitos vastauksista.
7732
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

On olemassa oikeita tärinämittareita vaikka tässä
http://www.deneef.fi/ryhma10/ava.htm
mutta jos viitsit nikkaroida pikkuvahvarin parilla trankulla, niin siitä saa koopilla jo jonkinlaisia vastausksia, taajuuslaskurilla saat tarkemman, mutta et aaltomuoa, jos sellaista tarviit. Sitten tee oikee sellainen millä maanjäristyksiä mitataan, siis vahvari kajariin ja kajarista jokin piirrin ja nauha pyörimään tai voihan se piirrin olla kelankin ohjaamana. ei kun nikkaroimaan vaan!

Äänestä
  • Mitenkäs tuo käytännössä onnistuu, Siis tuon pikkuvahvarin rakentaminen? En tarvitse aaltomuotoa vaan lähinnä jonkinlaista haitaria millä taajuusalueella jokin esine värähtelee. Taajuuden selvittämistä tarvitsen, jotta osaan hankkia oikealla taajuudella toimivan tärinäanturin. Tärinäanturien toiminta on ilmoitettu yleensä taajuusalueena.

    Äänestä

tai venymäliuska-anturit enemmän tai vähemmän vahvistaen ...

Pietzokiteeksi soveltuu pepekistä saatavat summerit - niistä mallaa eli riisuu?

Äänestä

Pystyiskö joku, jolla on hyvä sävelkorva sanoon sen kiskon soundin nuotin, jonka taajuuden saa sitten taulukosta.

Esim. moottorin laakereita voi tarkkailla painamalla puukepin laakeripesän kohdalle ja toisella päällä painaa korvaa. Ääni välityy laakeripesästä kuuloluihin keppiä pitkin.

Tuo piezosysteemi toimii varmaan hyvänä mikkinä,jonka äänen voi nauhoittaa ja katsoa myöhemmin skoopilla. Ehkä myös fettimikillä saisi taajuuden talteen.

Äänestä

Lainaa joltain kannettava tietokone ja mikki siihen. Sitten vaan mikki oikeeseen paikkaan, gainit kohdalleen ja recciä painamaan. Sämplää matskut vaikka wav:veiksi ja tutki jollain ok audiosoftalla josta löytyy fft analyysi. siinä näkyy suoraan taajuussisältö - pääpiirteittäin - toki säädettävää on fft:n asetuksissakin. Tsekkaa mm. wavelab, soundforge yms...

Äänestä

Jos käytössäsi on esim. Labview tai Matlab softa, niistä löytyy valmiita esimerkkikoodeja taajuusspektrin rekisteröimiseen. Halvimmasta päästä olevan anturin saat varmaan venymäliuskasta. Signaalille vain fourier -muunnos ja taajuuksia tarkastelemaan..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vibration kirjoitti:

Terve,

Miten olisi mahdollista mitata erilaisten esineiden värähtelytaajuuksia? Siis esimerkiksi millä taajuudella rautatiekisko värähtelee, kun siihen humauttaa lekalla. Olisi meneillään yksi projekti ja tällaista tietoa tarvitaan. Pystyykö tämän suorittamaan ihan oskiloskooppia ja joitakin peruskomponentteja käyttäen vai pitääkö hankkia joitain erikoislaitteita? Kiitos vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu