Niin sain kuulovaurion harmikseni oikeaan korvaan ampumis tapaturman seurauksena. Lisää harmitusta saa se kun kuuloni on aina ollut erinomainen ja kaikki arvot kuulotesteissä ovat olleet maksimi luokkaa. Nyt kaverin ampuessa haulikolla piipunsuun ollessa alle metrin päässä korvastani jolloin tuli kova paine sekä ääni ja sain alkuun tinnituksen joka helpotti ja seuraavana päivänä menin korvalääkäriin sairaalaan tutkimuksiin. Oikean korvan kuulosta korkeat äänet ovat kadonneet lähes tyystin mutta muut taajuudet onnekseni säilyivät. Sain lääkityksen ja kävin uusinta testeissä kuukauden jälkeen eikä korkeissa äänissä ole tapahtunut paranemista.
Seuraava käynti on kuukausien päässä.
Juttu on se että teen kova äänistä työtä jossa käytän kuulosuojaimia mutta niin työ kuin vapaapäivänkin aikana saan lievän tinnituksen joka häipyy illalla tai viimeistään yöllä kun arjen melu on poissa.
Enemmänkin kysymykseni koskee harrastustani joka on metsästys. Metsästäessä ei juurikaan kuulosuojainten käyttö ole mahdollista eikä yksittäiset laukaukset aiheuta vauriota tosin toisille ehkä aiheuttaa mutta itse olen parinkymmenen vuoden aikana ampunut tuhansia laukauksia kuulon pysyessä erinomaisena.
Tapaturman jälkeen hommasin kuulevat kuulosuojaimet jotka toimivat erinomaisesti metsästäessä jossa ammutaan paljon pienellä aikaa kuten sorsastus tai kyyhkyjahti mutta esim samoilu metsästys on suojaimilla hankalaa koska suojaimet ottavat liian herkästi kävely rahinan ja muutenkin esim pakenevien lintujen paikallistaminen on hankalaa.
Hirvijahdissa taas radiopuhelimen käyttö ja kuuloke estää suojainten pidon joten osaisiko joku vastata onko korvani jo parin kuukauden aikana parantunut niin että sietää ammunnasta aiheutuvaa hetkellistä laukausta eikä tinnitus jää päälle vai onko korva nyt erityisen herkkä ja saattaa aiheuttaa tinnituksen jatkumista? Korkeat äänet olen jo menettänyt joten ne ei palaa mutta tuo tinnitus huolettaa joka on lievää ja oikeastaan lähes olematonta. Osin varmaan olen kuulevinaan korvan soimisen koska ajattelen asiaa. Muutamat laukaukset olen ampunut ilman suojaimia jahti tilanteessa eikä tinnitus merkittävästi lisäänny silloinkaan.
Tinnitus ja altistuminen melulle
Melua tyhjästä
3
631
Vastaukset
- 6+1
Korvalääkärini mukaan ammunta jopa kuulosuojainten kanssa, johtaa ajan myötä kuulovaurioon. Laukauksen melu johtuu kallon luita pitkin korvaan, eivätkä siihen auta kuulosuojaimet.
Suosittelisin ehdottomasti korvatulppia, ja siihen päälle vielä kuppisuojaimia. Testaile eri yhdistelmiä ja löydä itselläsi parhaiten toimiva systeemi.- herää kysymys
Kirjoitit wttä sait korvalääkäriltä öääkityksen, mikä lääk?, kuulon alenemaanko? auttoiko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p325002Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2294812Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1574796Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1204593Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133680Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192374Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32158- 661687
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241614- 2011324