Hei!
Harkitsen muuttoa Vaasasta Laihialle. Onko kellään kokemuksia? Millasia kämppiä, naapureita, harrastusmahdollisuuksia? Liikenneyhteykset? Plussaa, miinusta?
Kannattaisiko vaihtaa maisemaa?
Harkitsen muuttoa Vaasasta Laihialle. Onko kellään kokemuksia? Millasia kämppiä, naapureita, harrastusmahdollisuuksia? Liikenneyhteykset? Plussaa, miinusta?
Kannattaisiko vaihtaa maisemaa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
itse asuin laihialla 19-vuotiaaksi jonka jälkeen muutin vaasaan :) tosin laihialla käyn viikottain- vanhempia ja poikaystävääni tapaamassa. laihialla asunnot ovat uusia- sinne rakennetaan hirveällä vauhdilla koko ajan uusia rivitaloja, omakotitaloja, jne.. naapurit ovat mukavia, ainakin ne mitä mulla on ollut, tietenkin pienen paikan sekä plussana että miinuksena on se että kaikki tietävät toistensa asiat..mutta sehän on joka paikassa samalla lailla :)
turvallisuuttahan se tuo kun naapurit seuraa mitä tapahtuu, ja ainakin meillä on hommat toimineet niin että jos me mennään vaikka ulkomaille, niin naapurit hoitaa postit ja kukat ja joskus elukatkin, ja sitten vuorostaan me hoidamme niiden vastaavat asiat.
harrastusmahiksista- siellä on uimahalli, joka on hyvä, yleisurheilukenttä löytyy, mahtavat lenkkeilymahdollisuudet, aerobiccia ja lentopalloa pelaillaan eri yhdistysten voimin. onhan siellä hirviporukoita ja vaikka mitä agilityjuttujakin.. omasta aktiivisuudesta pitkälti kiinni mihin päätyy. kirjasto on ja mä olen ainakin sitä mieltä että laihialta löytyy melkein kaikki mitä ihminen tarvii..sielä on oma alkokin :))
paikallinen ravintolakin on nykyään ihan jees- sielä on jopa ihan hyviä esiintyjiäkin. kaupat ovat hyviä, paikallinen k- ja s- kauppa ovat ainakin pelkkää plussaa. kotipitsaakin saa tarvittaessa ja kebabia :) eli tässäkään asiassa ei olla vaasaa huonompia. kuntosalikin valmistuu laihialle vuoden alusta- tosin en tiedä hyödyttääkö se sinua, sillä se on vain naisten sali :)
liikenneyhdeydet ovat tosi jees, junat menee usein ja bussillakin pääsee. ja jos kuitenkin olisit ehkä vaasassa töissä, aina löytyy kimppakyytiläisiä :)
itse olen harkinnut vakaasti muuttamista takaisin kotikonnuille :)
vaasa on laihian esikaupunkialuetta. nimenomaan niinpäin. piste.