kissan pentuni kaivaa ruokaa pois ruokakupista päivittäin

onneton.............

eli kaivaa sieltä tassulla ruokaa (kuiva) ulos, ja syö jotkut, joka päivä on lattialla paljon kuiva nappuloita, ja ruokaa menee roskiin, sama kissan hiekan kanssa...MIKÄ AVUKSI ???

4

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuun naukuja

      Onneksi ei syö märkää/tuoretta ruokaa samalla tavalla. Minkälaisia astioita käytät kun annat sille kuivamuonaa? Kuivamuona on siitä hyvä että voit vain laittaa ne puhtaalle keittiönpöydän tabletille suoraan. Ehkä siten ei tulisi niin paljon ostkua?
      Tietysti on erilaisia aktiivileluja joihin laitetaan napsuja, ja kissa ottaa siitä yleensä sellaisen yksitellen. Pieni voisi todella tykätä sellaisesta.

      Kissanhiekkalaatikko.. Minkälainen se on? Kissa luonnostaan kuopii paljon kyllä hiekkaa, mutta ihmiset ovat yrittäneet keksiä keinoja miten saisi hiekan pysymään paremmin itse hiekkalaatikossa. Monet kyllä joutuvat turvautumaan siihen että joutuvat laittamaan hiekkalaatikon suulle pienehkön maton mistä saa ravistettua kaikki ylimääräiset hiekat takaisin laatikkoon.

      http://www.lemmikkistore.fi/imac-cat-kissanvessa-beige-p-8027.html

      http://www.lemmikkistore.fi/booda-cleanstep-kissanvessa-pearl-p-5085.html

      Pidä mielessä että hankit ainakin kannellisen, ehkä "ovellisenkin", ison hiekkalaatikon, jos teillä ei ole sellaista jo.

      ps. Kissalla näyttää olevan vähän tylsää, kun ei syö edes kaikkia napsuja mitä noukkii kupista. Leikkihetkiä lisää ja jotan tekemistä kannattaa keksiä sille myös kun olet poissa kotoa.

      • Ap.................

        moi ja kiitos vastauksesta, ihan sellaihnen isompi tupperin kipo koska on syvempi ettei olisi niinn helppo heittää yli laidan, kun hakee jotain tiettyä' makua (olisiko syy??) minulla on 2 aikuista kissaa myös, ja sekin omalta osaltaan vaikeuttaa ruokintaa, siksi sekoitan penty ja aikuis muonaa, en tiedä mitä muuta tekisin..auttakaa :( ..


      • HulluKissaTäti
        Ap................. kirjoitti:

        moi ja kiitos vastauksesta, ihan sellaihnen isompi tupperin kipo koska on syvempi ettei olisi niinn helppo heittää yli laidan, kun hakee jotain tiettyä' makua (olisiko syy??) minulla on 2 aikuista kissaa myös, ja sekin omalta osaltaan vaikeuttaa ruokintaa, siksi sekoitan penty ja aikuis muonaa, en tiedä mitä muuta tekisin..auttakaa :( ..

        Hei! Tuo syvä ruokakippo saattaa hyvinkin olla syy ongelmaan. Kissoille on epämiellyttävää jos viikset koskettavat kipon reunoja syödessä tai juodessa. Kokeilehan vaihtaa ruoka-astia matalareunaiseen. Onhan kaikilla kissoilla omat ruokakipot? Sotkeminen voi johtua siittäkin kun eivät mahdu kaikki samaan aikaan syömään yhdestä astiasta, niin pitää sitten tassulla koukkia välistä ruokaa lattialle.


    • kaiv

      Minullekin tuli mieleen, että jos on jotenkin hankala syödä tuosta kiposta ja yrittää saada niitä lattialle syödäkseen sieltä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      376
      2366
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      63
      1829
    3. 154
      1403
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1226
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1181
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      925
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      864
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      822
    9. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      793
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      42
      786
    Aihe