eli kaivaa sieltä tassulla ruokaa (kuiva) ulos, ja syö jotkut, joka päivä on lattialla paljon kuiva nappuloita, ja ruokaa menee roskiin, sama kissan hiekan kanssa...MIKÄ AVUKSI ???
kissan pentuni kaivaa ruokaa pois ruokakupista päivittäin
4
93
Vastaukset
- Kuun naukuja
Onneksi ei syö märkää/tuoretta ruokaa samalla tavalla. Minkälaisia astioita käytät kun annat sille kuivamuonaa? Kuivamuona on siitä hyvä että voit vain laittaa ne puhtaalle keittiönpöydän tabletille suoraan. Ehkä siten ei tulisi niin paljon ostkua?
Tietysti on erilaisia aktiivileluja joihin laitetaan napsuja, ja kissa ottaa siitä yleensä sellaisen yksitellen. Pieni voisi todella tykätä sellaisesta.
Kissanhiekkalaatikko.. Minkälainen se on? Kissa luonnostaan kuopii paljon kyllä hiekkaa, mutta ihmiset ovat yrittäneet keksiä keinoja miten saisi hiekan pysymään paremmin itse hiekkalaatikossa. Monet kyllä joutuvat turvautumaan siihen että joutuvat laittamaan hiekkalaatikon suulle pienehkön maton mistä saa ravistettua kaikki ylimääräiset hiekat takaisin laatikkoon.
http://www.lemmikkistore.fi/imac-cat-kissanvessa-beige-p-8027.html
http://www.lemmikkistore.fi/booda-cleanstep-kissanvessa-pearl-p-5085.html
Pidä mielessä että hankit ainakin kannellisen, ehkä "ovellisenkin", ison hiekkalaatikon, jos teillä ei ole sellaista jo.
ps. Kissalla näyttää olevan vähän tylsää, kun ei syö edes kaikkia napsuja mitä noukkii kupista. Leikkihetkiä lisää ja jotan tekemistä kannattaa keksiä sille myös kun olet poissa kotoa.- Ap.................
moi ja kiitos vastauksesta, ihan sellaihnen isompi tupperin kipo koska on syvempi ettei olisi niinn helppo heittää yli laidan, kun hakee jotain tiettyä' makua (olisiko syy??) minulla on 2 aikuista kissaa myös, ja sekin omalta osaltaan vaikeuttaa ruokintaa, siksi sekoitan penty ja aikuis muonaa, en tiedä mitä muuta tekisin..auttakaa :( ..
- HulluKissaTäti
Ap................. kirjoitti:
moi ja kiitos vastauksesta, ihan sellaihnen isompi tupperin kipo koska on syvempi ettei olisi niinn helppo heittää yli laidan, kun hakee jotain tiettyä' makua (olisiko syy??) minulla on 2 aikuista kissaa myös, ja sekin omalta osaltaan vaikeuttaa ruokintaa, siksi sekoitan penty ja aikuis muonaa, en tiedä mitä muuta tekisin..auttakaa :( ..
Hei! Tuo syvä ruokakippo saattaa hyvinkin olla syy ongelmaan. Kissoille on epämiellyttävää jos viikset koskettavat kipon reunoja syödessä tai juodessa. Kokeilehan vaihtaa ruoka-astia matalareunaiseen. Onhan kaikilla kissoilla omat ruokakipot? Sotkeminen voi johtua siittäkin kun eivät mahdu kaikki samaan aikaan syömään yhdestä astiasta, niin pitää sitten tassulla koukkia välistä ruokaa lattialle.
- kaiv
Minullekin tuli mieleen, että jos on jotenkin hankala syödä tuosta kiposta ja yrittää saada niitä lattialle syödäkseen sieltä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1202328- 1331874
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631226Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1031202En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k761088Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311060Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451039Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉81990HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio24986Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse56932