kissan pentuni kaivaa ruokaa pois ruokakupista päivittäin

onneton.............

eli kaivaa sieltä tassulla ruokaa (kuiva) ulos, ja syö jotkut, joka päivä on lattialla paljon kuiva nappuloita, ja ruokaa menee roskiin, sama kissan hiekan kanssa...MIKÄ AVUKSI ???

4

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuun naukuja

      Onneksi ei syö märkää/tuoretta ruokaa samalla tavalla. Minkälaisia astioita käytät kun annat sille kuivamuonaa? Kuivamuona on siitä hyvä että voit vain laittaa ne puhtaalle keittiönpöydän tabletille suoraan. Ehkä siten ei tulisi niin paljon ostkua?
      Tietysti on erilaisia aktiivileluja joihin laitetaan napsuja, ja kissa ottaa siitä yleensä sellaisen yksitellen. Pieni voisi todella tykätä sellaisesta.

      Kissanhiekkalaatikko.. Minkälainen se on? Kissa luonnostaan kuopii paljon kyllä hiekkaa, mutta ihmiset ovat yrittäneet keksiä keinoja miten saisi hiekan pysymään paremmin itse hiekkalaatikossa. Monet kyllä joutuvat turvautumaan siihen että joutuvat laittamaan hiekkalaatikon suulle pienehkön maton mistä saa ravistettua kaikki ylimääräiset hiekat takaisin laatikkoon.

      http://www.lemmikkistore.fi/imac-cat-kissanvessa-beige-p-8027.html

      http://www.lemmikkistore.fi/booda-cleanstep-kissanvessa-pearl-p-5085.html

      Pidä mielessä että hankit ainakin kannellisen, ehkä "ovellisenkin", ison hiekkalaatikon, jos teillä ei ole sellaista jo.

      ps. Kissalla näyttää olevan vähän tylsää, kun ei syö edes kaikkia napsuja mitä noukkii kupista. Leikkihetkiä lisää ja jotan tekemistä kannattaa keksiä sille myös kun olet poissa kotoa.

      • Ap.................

        moi ja kiitos vastauksesta, ihan sellaihnen isompi tupperin kipo koska on syvempi ettei olisi niinn helppo heittää yli laidan, kun hakee jotain tiettyä' makua (olisiko syy??) minulla on 2 aikuista kissaa myös, ja sekin omalta osaltaan vaikeuttaa ruokintaa, siksi sekoitan penty ja aikuis muonaa, en tiedä mitä muuta tekisin..auttakaa :( ..


      • HulluKissaTäti
        Ap................. kirjoitti:

        moi ja kiitos vastauksesta, ihan sellaihnen isompi tupperin kipo koska on syvempi ettei olisi niinn helppo heittää yli laidan, kun hakee jotain tiettyä' makua (olisiko syy??) minulla on 2 aikuista kissaa myös, ja sekin omalta osaltaan vaikeuttaa ruokintaa, siksi sekoitan penty ja aikuis muonaa, en tiedä mitä muuta tekisin..auttakaa :( ..

        Hei! Tuo syvä ruokakippo saattaa hyvinkin olla syy ongelmaan. Kissoille on epämiellyttävää jos viikset koskettavat kipon reunoja syödessä tai juodessa. Kokeilehan vaihtaa ruoka-astia matalareunaiseen. Onhan kaikilla kissoilla omat ruokakipot? Sotkeminen voi johtua siittäkin kun eivät mahdu kaikki samaan aikaan syömään yhdestä astiasta, niin pitää sitten tassulla koukkia välistä ruokaa lattialle.


    • kaiv

      Minullekin tuli mieleen, että jos on jotenkin hankala syödä tuosta kiposta ja yrittää saada niitä lattialle syödäkseen sieltä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      189
      10284
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      22
      9687
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      165
      8262
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      295
      7754
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      172
      6643
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      88
      6060
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      66
      5901
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      103
      4957
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      27
      4021
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      126
      2608
    Aihe