kissan pentuni kaivaa ruokaa pois ruokakupista päivittäin

onneton.............

eli kaivaa sieltä tassulla ruokaa (kuiva) ulos, ja syö jotkut, joka päivä on lattialla paljon kuiva nappuloita, ja ruokaa menee roskiin, sama kissan hiekan kanssa...MIKÄ AVUKSI ???

4

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuun naukuja

      Onneksi ei syö märkää/tuoretta ruokaa samalla tavalla. Minkälaisia astioita käytät kun annat sille kuivamuonaa? Kuivamuona on siitä hyvä että voit vain laittaa ne puhtaalle keittiönpöydän tabletille suoraan. Ehkä siten ei tulisi niin paljon ostkua?
      Tietysti on erilaisia aktiivileluja joihin laitetaan napsuja, ja kissa ottaa siitä yleensä sellaisen yksitellen. Pieni voisi todella tykätä sellaisesta.

      Kissanhiekkalaatikko.. Minkälainen se on? Kissa luonnostaan kuopii paljon kyllä hiekkaa, mutta ihmiset ovat yrittäneet keksiä keinoja miten saisi hiekan pysymään paremmin itse hiekkalaatikossa. Monet kyllä joutuvat turvautumaan siihen että joutuvat laittamaan hiekkalaatikon suulle pienehkön maton mistä saa ravistettua kaikki ylimääräiset hiekat takaisin laatikkoon.

      http://www.lemmikkistore.fi/imac-cat-kissanvessa-beige-p-8027.html

      http://www.lemmikkistore.fi/booda-cleanstep-kissanvessa-pearl-p-5085.html

      Pidä mielessä että hankit ainakin kannellisen, ehkä "ovellisenkin", ison hiekkalaatikon, jos teillä ei ole sellaista jo.

      ps. Kissalla näyttää olevan vähän tylsää, kun ei syö edes kaikkia napsuja mitä noukkii kupista. Leikkihetkiä lisää ja jotan tekemistä kannattaa keksiä sille myös kun olet poissa kotoa.

      • Ap.................

        moi ja kiitos vastauksesta, ihan sellaihnen isompi tupperin kipo koska on syvempi ettei olisi niinn helppo heittää yli laidan, kun hakee jotain tiettyä' makua (olisiko syy??) minulla on 2 aikuista kissaa myös, ja sekin omalta osaltaan vaikeuttaa ruokintaa, siksi sekoitan penty ja aikuis muonaa, en tiedä mitä muuta tekisin..auttakaa :( ..


      • HulluKissaTäti
        Ap................. kirjoitti:

        moi ja kiitos vastauksesta, ihan sellaihnen isompi tupperin kipo koska on syvempi ettei olisi niinn helppo heittää yli laidan, kun hakee jotain tiettyä' makua (olisiko syy??) minulla on 2 aikuista kissaa myös, ja sekin omalta osaltaan vaikeuttaa ruokintaa, siksi sekoitan penty ja aikuis muonaa, en tiedä mitä muuta tekisin..auttakaa :( ..

        Hei! Tuo syvä ruokakippo saattaa hyvinkin olla syy ongelmaan. Kissoille on epämiellyttävää jos viikset koskettavat kipon reunoja syödessä tai juodessa. Kokeilehan vaihtaa ruoka-astia matalareunaiseen. Onhan kaikilla kissoilla omat ruokakipot? Sotkeminen voi johtua siittäkin kun eivät mahdu kaikki samaan aikaan syömään yhdestä astiasta, niin pitää sitten tassulla koukkia välistä ruokaa lattialle.


    • kaiv

      Minullekin tuli mieleen, että jos on jotenkin hankala syödä tuosta kiposta ja yrittää saada niitä lattialle syödäkseen sieltä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      525
      2514
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2207
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2158
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      10
      1463
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1450
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1343
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1318
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1131
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      91
      1096
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe