Wow apuja

Itsensänolaaja

Aloitin eilen pelaamaan ensimmäistä kertaa elämässäni wowia ja olen ihan hukassa! :D En ensinnäkään ymmärrä mitään mitä chatissa lukee (ei ole kielitaidosta kiinni :P) kun niin paljon kaikenlaisia lyhenteitä mitä en ole koskaan kuullut ja raidi jutut on mulle ihan hepreaa...
En ole ennen pelannut mitään online pelejä lukuunottamatta Wakfua ja Smiteä ja nuo eroaa wowista aika rankasti. Perusjutut on jotenkuten hanskassa koska pelaan paljon koneella muita pelejä (esim Oblivion, Dragon Age yms) eli osaan liikkua ja käyttää skillejä jne.
Oon wowissa nii noobi että hävettää, en kehtaa keltään pelissä kysyä mitään saatika edes yrittää liittyä mihinkään kiltaan itteäni nolaamaan ja muita ärsyttämään huonoudellani :D
Onko olemassa mitään sellasta kiltaa johon voisin liittyä ja jossa olis paljon kaltaisiani noobeja ja josta sais apua ja kysellä tyhmiä niin paljon kuin sielu sietää? Saa olla suomi tai englanti kilta.
Ja miten te kaikki muut olette pärjänneet sillon kun olitte aloittelijoita? Oliko teillä vaan kavereita jotka teitä jeesi tms? Itselläni ei ole yhtään kaveria joka pelais ko peliä :/

2

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tylsää

      Olin itteki täys nuubi alottaessani pelin aikoinaan, enkä tajunnu hölkäsenpöläystä yhtään mistään. En myöskään kehdannut tehdä dungeoneja tai party questeja kenenkään tuntemattoman kanssa, sillä pelkäsin haukkumista ja ylipäätänsä heh, toisia ihmisiä, vaikka kyseessä olikin virtuaalimaailma.. Mut juu, vei kyllä helvetin pitkän ajan että sitä itekään kaikkea ymmärsi täysin. Mulla toki oli apuna suomalainen kilta sekä kaveri, jonka kanssa alotettiin peli.

      Nykyään kun miettii, niin ei oo mitään syytä pelätä toisten reaktioita. kannattaa kysellä suoraan pelaajilta vaikk whisperillä, eli /w *pelaajan nimi*, jos jokin asia askarruttaa. monessa nykytilanteessa itse ainakin toivon että pelaaja, joka ei selvästi näytä tajuavan mitä täytyy tehdä, kysyisi, jotta voisi opastaa. ja googlettamalla/wowheadista löytää kans apuja esim questeihin ja muihin askarruttaviin asioihin..

      trade chatista (eli chat joka näkyy suurkaupungeissa missä ny eniten porukka huutelee) ei kannata levuttaessa juuri välittää. siellä porukka vaan etiskelee pelaajia raideihin, arenalle tai myypi jotain. WTS = Want to sell WTB = Want to buy LFM = Looking for more...

      Kannattaa liittyä ihan mihin tahansa kiltaan mihin sut kutsutaankaan, siellä varmasti moni auttaa. Ja jos ei näytä apua tulevan, niin killasta voi aina erota, ja vaihtaa toiseen. Nykyään noi killatkin toimii sillä periaatteella, että suurin osa niistä on vaan levutuskiltoja, joissa ei oo mitään tiivistä ryhmähenkeä, vaan porukka vaan hengaa niissä saadakseen ylimääräset buffit, joten niihin on helppo änkeytyä kysymään asioita.

      AH:sta eli auction housesta ei kannata ostella ensinkertalaisena mitään koska levuttaessa saat kaiken tarvittavan gearin niskaas, etkä menetä vähäsiä rahojas turhaan shaisseen. (minkä virheen itte tein ekalla kerralla). tee vaan kestejä ja jonota dungeoneihin ja ilmota vaikk heti dungeonin alussa ettet tiedä mitä tulee tehdä. Jos joku rupee viniseen niin se on luultavasti helvetin nörtti pentu jota ei kannata muutenkaan kuunnella. Siell niitä riittää.

    • asdaw

      Millä serverillä pelaat?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2244
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      988
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      952
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      853
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      121
      842
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe