Milloin "kesä" alkaa Miamin ja Orlandon seudulla?
Käsittääkseni siellä voi olla alle 20 astetta c päivälläkin?
Miten pitäisi suhtautua www.tripadvisor.com:n hotellikommentteihin? Tyhmät jenkit ainakin osaavat valittaa aivan uskomattomista asioista.
Ovatko torakat yleisiä keskitason majoitusliikkeissä?
Vielä yksi kysymys: mikä on paikallisen tähdityksen mukainen taso The new sun gate motelissa (Lake Worth)?
MILLOIN FLORIDAAN
7
2533
Vastaukset
- Maikkis
Olen itse ollut Floridassa vuoden vaihteen aikoihin ja silloin ainakin oli tosi kuumaa ja kosteaa. Eli luulisin, että kun Suomessa on talvi niin siellä on lämpimin aika. Olin monen tasoisessa majoituksessa ja torakoita en nähnyt yhtään. Mutta se oli varmaan hyvää tuuria. Ennen kun menet ota netistä selvää millon on jenkkien "spring break" (luultavasti joskus maalis-huhtikuussa). Sillon nimitäin joka paikka on täynnä meluavia jenkkinuoria, jotka vietävät lomaa. Mielestäni se ei ole paras aika matkailla Floridassa...
- flausa
Florida on samalla pallonpuoliskolla kuin rakas kotimaamme Suomikin, joten vuodenajat menevät myös samalla tavalla. Kesä on siis kuuminta ja kosteinta (ilmankosteus) aikaa Floridassa. Talvella viileämpää hieman viileämpää, mutta mutta Suomen keleihin verrattuna ihan kesäiset ilmat. Heinäkuusta lokakuuhun on myös hurrikaaniaikaa, joten silloin voi rajumyrsky yllättää.
Keskiarvolämpötiloja yms.
http://www.weather.com/outlook/travel/vacationplanner/climatology/monthly/USFL0385 - flausa
flausa kirjoitti:
Florida on samalla pallonpuoliskolla kuin rakas kotimaamme Suomikin, joten vuodenajat menevät myös samalla tavalla. Kesä on siis kuuminta ja kosteinta (ilmankosteus) aikaa Floridassa. Talvella viileämpää hieman viileämpää, mutta mutta Suomen keleihin verrattuna ihan kesäiset ilmat. Heinäkuusta lokakuuhun on myös hurrikaaniaikaa, joten silloin voi rajumyrsky yllättää.
Keskiarvolämpötiloja yms.
http://www.weather.com/outlook/travel/vacationplanner/climatology/monthly/USFL0385Vähän ajatus pätki jutun keskivaiheilla, mutta eikähön asia selväksi tullut. Pitäisi varmaan olla jo nukkumassa. :)
- Enya
Kevätlomat ovat jenkkiyliopistoissa maaliskuun lopulla. Silloin ei kannata matkustaa Floridaan, Tijuanaan, Cancuniin eikä muihin Meksikon beach-paikkoihin, koska niitä kännääviä 19-vuotiaita ei kestä kukaan.
- m_k
tripadvisorin arvosteluihin voi nyt jokseenkin luottaa, se että muutama typerys valittaa joka asiasta mutta muuten arvostelut ok ei vielä tarkoita mitään... jos taas jokainen haukkuun hotellin niin eiköhän niissä jotain perää ole.
- Ves
Vähän off-topikkina itse aiheeseen.
Pesueemme palasi muutama päivä sitten ensimmäiseltä matkaltaan Floridaan. Kerron reissusta vähän enemmän lähiaikoina, kunhan ehdin kirjoittamaan, mutta jo nyt ihan lyhyesti:
Meille ei ole enää mitään epäselvyyttä, mihin seuraavaksi, ja sitä seuraavaksi, jne. lomallamme matkustamme, jos vain aika ja varat riittävät. Se on tästä lähtien Florida.
Jo nyt myös kiitokset tämän keskusteluosion kirjoittajille, joilta sain paljon hyviä vinkkejä ja etukäteistietoa ennen matkaamme!
Kaikista suurin kiitos Mirkulle, jos vielä näillä palstoilla liikut! - Orlando
Pari kertaa käyty Floridassa helmikuussa. Molemmilla reissuilla ehti nahka kärähtää, vaikka ei juuri altaalla istuskeltukaan. Siis ihan hyvät uimakelit, päiväohjelman päätti joka ilta pulahdus hotellin altaaseen. Molemmilla reissuilla satoi yhtenä iltana, vettä tuli aivan älyttömästi parin tunnin ajan. Päivälämpötilat silti n 30 astetta. Erinomainen ja edullinen hotelli Orlandossa "pääkadun" varrella International Drivellä on BestWestern Plaza International. Miamia en voi suositella...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996003
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963025Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262810Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262095Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764