Geronomi

millainen ammattina?

Haluaisin tietää enemmän geronomin ammatista ja koulutuksesta.Olen etsinyt tietoa netistä mutta haluaisin kuulla opiskelijoiden kokemuksia ja mietteitä...

Kannattaako lukio pohjalta hakea vai pitäisikö olla terveydenhuolto alan tutkinto? Millaisia aineita opiskellaan(esim)? Millaisiin tehtäviin tarkalleen voi työllistyä?

Olen kiitollinen, jos joku opiskelija vaivautuu vastaamaan:) Kiitoksia siis jo etukäteen!

2

529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttö

      Hei!

      voin kertoa koulutuksesta sen mitä tiedän...

      ...Geronomit ovat sosiaali- ja terveysalan opiskelijoita, joiden koulutuksessa painotetaan molempia aloja. Koulutus antaa laaja-alaiset valmiudet vanhustyön asiantuntijana sosiaali- ja terveydenhuollon eri tasoilla. Geronomi voi toimia eri järjestöjen palveluksessa tai vanhuspalvelujen tuottajana.

      Tottakai lukiopohjalta voi hakea, mutta ei terveydenhuollollinen pohjakoulutus ole haitaksi. Jokaisen oma valinta!

      Tietääkseni he opiskelevat esimerkiksi sosiaalipolitiikkaa, terveyspolitiikkaa, vanhustyön johtamista ja kehittämistä, hoitotyötä, sosiologiaa, filosofiaa, kieliä, taloutta, luovia menetelmiä, eettisiä juttuja sekä moia muita juttuja.

      Olen kuullut, että geronomeja on hoitotyössä (entisen koulutuksen pohjalta), avopalveluohjaajina, projekteissa, vanhainkodin johtajana, kotipalveluohjaajina ja sosiaaliohjaajina.

      Koulutus on uusi ja tuntematon vielä, mutta heitä varmasti tarvitaan tulevaisuudessa, kun vanhuksia tulee suuria määriä. Tietääkseni heitä ei koulututeta muuta kuin Seinäjoella ja Helsingissä. Seinäjoella on suomenkielinen koulutus ja Helsingissä englanninkielinen.

      Kysy lisää, jos jäi epäselväksi tai ota yhteyttä noihin AMK-kouluihin.

      • kyselijä

        Tuossahan se tulikin tiivistettynä, eli kiitoksia oikein paljon:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      2406
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe