Hei, kyselisin kaikilta rodusta jotain tietäviltä, että miten hyvin toi teiän mielestä sopeutuu ekaksi koiraksi, kun omasta koirasta ei ole kokemusta perheessä. Mä haluaisin jonki9n keskikokoisen koiran, jonka kanssa vois lenkkeillä ja harrastaa tokoilua ja tehä ylipäätään asioita yhessä, eli koira ei sais olla kovin yksinään viihtyvä pelkästään.
Haukkuherkkyys tai reviirinvartiointi aggressiivisesti ei oo toivottavaa ja turkin suht. yksinkertainen huolto olisi plussaa. Ennen kaikkea oikeasti suhteellisen terve rotu ois tärkeä kriteeri ja siks nää kaikista suosituimmat koirat aina arvelluttaa, kun sitten pentuja tehään vaan tulee kaikenlaisia.
Noh, tuossa luettelin kriteerejä, jotka toivoisin ekassa koirassani täyttyvän ja walesi tuntu osuvan tohon kategoriaan ihan suht. hyvin. Kysyisin teiltä, joilla itellä on tällanen koira/ollu sellanen tai jotka tunnette näitä koiria muuten hyvin, että kuinka sopiva tää on ekaksi koiraksi ja onko se teiän oma tai teiän tuttunne hännänheiluttaja miten terve tai sairas ja millanen luonteeltaan. Millainen tekeminen pitää koiran onnellisena ja onko ihmisrakas? Kiitos vastauksista :)
Walesinspringerspanieli ekaksi koiraksi?
5
474
Vastaukset
- WSS:n omistaja
Walesin springerspanieli tarvitsee TODELLA paljon liikuntaa. Joka päivä mielellään 1h lenkki, rodunomaista toimintaa kuten metsästystä tai hakua pitää koiralla olla. Eli jos näitä et voi tarjota, niin älä ota WSS:ää.
Turkinhoito on kyllä helppoa, mutta meillä ainakin kaiken aikaa kutinaa eikä syytä ole löydetty. Joudutaan käyttämään BARF-ruokaa, joka maksaa 60 euroa/kk sekä päälle lisäravinteet kuten omega. Ja silti kutinaa on.
Suosittelen ottamaan hieman pienemmän koiran, jolla ei ole niin paljon rodunomaisia viettejä hajuihin liittyviin aktiviteetteihin. Paitsi jos asut maalla ja todella tarjoat WSS:lle sopivia lajeja.- höh
eihän barffaaminen sen kalliimmaksi tule, kuin nappularuokakaan? ja koirallekin parempi, että saa lihaa!
Ennemmin walesilainen kuin käyttölinjan porokoira, lapinkoira, bordercollie tms; lenkkiporukkaamme kuuluu muutama walesilainen kotikoira, ja lutusempia lenkkikavereita ne ovat kuin nämä paimenkoiramme, joiden kanssa harrastetaan koirien ollessa nuoria tai käyttöikäisiä useinmiten 3-4 tuntia päivässä. Itse kuljen lappalaisen kanssa huonolla kelillä tai kiireessä sitten vain noita tunnin ulkoiluja.
- Wss2012
Walesi on muuten trimmattava rotu, joten turkinhoito vie jonkin verran aikaa. Harjata myös täytyy usein sillä pitkät koristekarvat takkuuntuvat helposti.
Meillä myös barffataan ja koira on ollut terve. Walesi ei ole koira kaikkein helpoimmasta päästä, joten kouluttamista se tarvitsee ja johdonmukaisen johtajan itselleen voidakseen hyvin. Metsästysrotuna se omaa päättäväisen luonteen ja saattaa olla taipuvainen dominointiin. Se ei siis ole pelkästään kiltti ja lutuinen spanieli vaan määrätietoinen viettejä omaava koira. Liikuntaa ja seuraa se tarvitsee paljon. Tutstu kunnolla rotuun ja kasvattajiin. Käy näyttelyissä katsomassa rotua. Sen jälkeen walesi sopii hyvin ensimmäiseksi koiraksi. - omistajaaa
Uros on paljon vaativampi kuin narttu.remmiräyhäystä ja reviirin pitoa!! Täydellisesti kuvaa sanoilla iloinen hulvaton sähläri!! Virtaa riittää ihan loputtomiin,jopa vielä kun on 10v...turkki trimmattuna puolenvuoden välein vähintään!!!! miel 3kk välein..korvat tulehtuu helposti,meidän koiralla paaaaaaaaaaaaaljon allergioita.Ihana elämänjanonen lenkkikaveri.tykkää kaikista,sopii myös lapsiperheisiin,tarvitsee paljon huomiota ja seuraa rapsutusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3914439Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit174243Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483779KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1142807Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku102457Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511952Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181928- 1231870
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241439