Geronomi

Ammattina

onko täällä yhtään valmista geronomia? Haluaisin tietää työllistymisestä ja palkkauksesta? Harkitsen alalle hakeutumista, joten olisin kovin kiitollinen kaikista alaan liittyvistä tiedoista!!!

4

4148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttö

      Hei!

      En ole geronomi, mutta tiedän, että palkkaus menee aikalailla taulukoiden mukaan. Sosiaali- ja terveysalan palkat eivät nyt mitään erikoisia ole.

      Tietysti myös riippuu paljon siitä mihin työhön pääsee tai minkä ottaa vastaan. Varmasti pienkodin johtajana tai avopalveluohjaajana ei välttämättä mitkän aivan super huonot palkat ole. Tiedän vain, että osa geronomeistä on mennyt pohjakoulutuksensa tarjoamaan työhön eli sairaanhoitajan tai lähihoitajan työhön...palkka on myös sen mukainen.

      Toivotaan, että työtä arvostetaan tulevaisuudessa enemmän ja palkat tulevat nousemaan!!!!

    • Geronomi

      Hei! mukava kuulla, että olet kiinnostunut geronomikouluksesta, suosittelen lämpimästi!!!! itse olen siis ko. tutkinnon suorittanut, Seinäjoen AMK:ssa. Hyvä opetus, ehdottomasti!!! Olen alaani vastaavassa työssä ryhmäkodin tiimin vastaavana, viihdyn hyvin. Palkkatoivomuksen sain esittää itse ja olen siihen tyytyväinen. Töitä vanhusten eri sektoreilla on todella paljon, riipuu paljon itsestä, että millainen työ kiinnostaa (projektit, järjestöt, kunnat/kaupungit, yksityiset; hoitaja, ohjaaja, koordinaattori, vastaava, vetäjä, johtaja jne.). Oman osaamisen kautta pystyy paljon vaikuttamaan myös palkkausasiaan. Eli mitä pätevämmän kuvan annat itsestäsi, sitä korkeammat palkkatoiveet "menevät läpi", mitään peruspalkkaa en ainakaa itse tiedä geronomeilla olevan. Kerrohan, lähditkö koulutukseen?
      -työstään nauttiva geronomi

      • hakea

        Hei vaan!
        Olen keräillyt tässä paljon tietoa kys. ammatista ja tullut tulokseen, että haen keväällä Seinäjoelle opiskelemaan.( Toivottavasti pääsen:))

        Motivaatio on kova ja ehkä minulla on kiinnostus tätä alaa kohtaan hiukan "verissä" (äitini työskentelee vanhusten parissa..:))

        Kiitos oikein paljon vastauksesta ja hyvää syksyn jatkoa:D


    • Geronomi

      Myös pohjoisessa on mahdollista opiskella geronomiksi. Suosittelen Kemi-Tornion ammattikorkeakoulua (Tuleva Lapin AMK). Pohjoisessa geronomin osaamiselle on tarvetta, vaikka sitä ei vielä täällä niin hyvin tiedosteta. Kuitenkin opettajat ovat päteviä ja asiansa osaavia sekä opiskelijaa motivoivia ja kannustavia. Täältä valmistuneet geronomit ovat työllistyneet hyvin ja vuoden 2013 jouluna valmistuu toinen ryhmä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2721
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2541
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2239
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1134
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe