SEKSI JA IKÄ

hei

onko 35 vuotiaan miehen ja jo 16 vuotta täyttäneen tytön välinen seksi lain mukaan rikos??? lakihan sanoo että täysikäinen ja 16 vuotta täyttänyt omasta vapaaehtoisuudestaan voivat (???) harrastaa seksiä.

miten ne lain kiemurat oikein menee ja käytännössä?
131590
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

...mutta jos tuollaista harrastetaan, lieneekö kumpikaan täydessä ymmärryksessä.

Äänestä
  • riippuu ihan siitä, että onko kyseinen nelikymppinen henkilö alle 18v henkilöön auktoriteettisessa asemassa..esim opettaja jne.silloin ei ole sallittua

    Äänestä

  • Seksin suhteen täydestä ymmärryksestä olosta on aika hankala puhua. Eikö 16 v. voisi päättää jo ruumiistaan ja varmasti hänellä on haluja ainakin jo. Mikäs siinä, jos 16 vuotias poika haluaa noin vanhaa naista. Ehkä joku tietää, että mitä laki sanoo? Aika vaivalloista ottaa varmaan selville, joten ehdotan, että seksiä vasta kun täyttää 18 v., niin on ainakin täysi-ikäinen... sitä ennen vain pojat saa runkata:).

    Äänestä

Laki on yksiselitteinen: 16 vuotta täyttänyt saa heterosuhteessa nussiskella vaikka 100-vuotiaan kanssa jos itse niin haluaa. Homosuhteissa suojaikäraja on 18 vuotta.

Äänestä
  • Tiesitkö, että rikoslaillisen sääntelyn ero homoseksuaalisiin ja heteroseksuaalisiin suhteisiin poistui vuonna 1998. Suojaikä on siis ollut osapuolten seksuaalisesta suuntauksesta riippumaton jo vuosia.

    Äänestä

  • Höh kirjoitti:

    Tiesitkö, että rikoslaillisen sääntelyn ero homoseksuaalisiin ja heteroseksuaalisiin suhteisiin poistui vuonna 1998. Suojaikä on siis ollut osapuolten seksuaalisesta suuntauksesta riippumaton jo vuosia.

    No näköjään on jäänyt vanhalta huomaamatta. Kun ei ole tullut tarvetta...

    Äänestä

  • Minusta homojen pitäisi aloittaa seksi vasta 65-vuotiaana, niin olisi tarpeeksi Sinut ja varma, että onko todellakin homo vai hetero. Kohtahan virallistetaan eläimiin rakastuneiden suhteet. Nainen ja koira avioliitto on varmaan varmaan tulevaisuutta... jokainen toteuttakoon seksuaalisuuttaa, näinhän homot ja lesbot ja biit ajattelevat. Mikä on Setan kanta eläinseksiin, insestiin, pedofiliaan ja muihin perversioihin. Kertokoon, ken tietää.

    Äänestä

  • Mielenkiintoista kirjoitti:

    Minusta homojen pitäisi aloittaa seksi vasta 65-vuotiaana, niin olisi tarpeeksi Sinut ja varma, että onko todellakin homo vai hetero. Kohtahan virallistetaan eläimiin rakastuneiden suhteet. Nainen ja koira avioliitto on varmaan varmaan tulevaisuutta... jokainen toteuttakoon seksuaalisuuttaa, näinhän homot ja lesbot ja biit ajattelevat. Mikä on Setan kanta eläinseksiin, insestiin, pedofiliaan ja muihin perversioihin. Kertokoon, ken tietää.

    Eikös siinä ole vissi ero jos kaksi täysin omista asioistaan päättämään kykenevää ihmistä antautuu seksisuhteeseen, sukupuolesta viis, tai jos viatonta lasta tai luontokappaletta käytetään seksuaalisesti hyväksi vastoin tahtoa. Et voi mitenkään verrata homoseksuaaleja ja esim. pedofiileja toisiinsa, johan sen nyt järkikin sanoo! harmittaa että edes vaivauduin vastaamaan asennevammaiseen viestiisi!!!!!

    Äänestä

  • Lakinainen kirjoitti:

    Eikös siinä ole vissi ero jos kaksi täysin omista asioistaan päättämään kykenevää ihmistä antautuu seksisuhteeseen, sukupuolesta viis, tai jos viatonta lasta tai luontokappaletta käytetään seksuaalisesti hyväksi vastoin tahtoa. Et voi mitenkään verrata homoseksuaaleja ja esim. pedofiileja toisiinsa, johan sen nyt järkikin sanoo! harmittaa että edes vaivauduin vastaamaan asennevammaiseen viestiisi!!!!!

    Ihan hyvä kun vastasit. Aivan oikeasti homosuhteen virallistaminen oli mielestäni yhtä outoa kuin joidenkin sekaantuminen eläimiinsä. Sinä käsität sen järjellä? Jopa sen virallistamisen, että homot menevät avioon ja heille pitäisi vielä lailla saada adoptio-oikeus. Minä olen täysin eri mieltä ja lain virallistaminen on mielestäni "homomafian" ja sen väitetyn rahakeskittymän ansiota. Muistettakoon, että presinttinäkin on nyt nainen, joka on ollut Setan puheenjohtaja ja täten hyvin liberaali. Minun arvoihini kuuluu, että avioon mennään, kun halutaan tehdä lapsia ja avioliitto on pyhä toimitus ja miehen ja naisen välinen kaunis liitto. En sinänsä näe homojen keskinäisessä kanssa käymisessä pahaa, jos he eivät vaatisi ja pilaisi hyviä ïnstitutioita. Voi olla, että minulla on asennevamma, mutta tunnustan tämän arvokseni. Ehkä liberaalina olet niin liberaali, että hyvät myös kantani?

    Äänestä

  • tattista tiedoista jos vaikka sattuis joku 16 vuotta täyttänyt ihastumaan

    ostamisesta ja myymisestä ei siis ole kyse, vaan ihan normaalista ihastumsesta heterosuhteessa, halusinn vaan tietää tosta ikäkysymksestä

    mulle iällä/ikäerolla ei ole vitunkaan väliä ihmisuhteessa

    itsekin ulkonäöllisesti näytän ikävä/hyvä kyllä ihan parikymppiseltä, itse asiassa likkamaisen sirolta pojalta ja tosijuttu on että ihan "teinitytöt" kattoo minua sillä silmällä, ikäiseni eivät katso, heh.

    okei, se oli siis ihan teoreettinen kysymys

    Äänestä

On rikos, jos 35 maksaa.

Äänestä
  • Lasten hyväksikäyttö on aina rikos, jopa Suomessakin. Siitä huolimatta että vain harvoin lapsen raiskaajat, insesti-isät ja -äidit tai muut pedofilit joutuvat oikeuteen tai vielä harvemmin saavat tuomion, rkos se kuitenkin on - lakikirjan mukaan. Seksuaalirikokset ovat myös ihmisoikeurikkkomuksia, sitä ei vain Suomessa oikein mielletä sellaisksi koska me elämme "rauhan ajassa" ja siksi oletetaan että meillä ei ihmisoikeuksia rikota, mutta todellisuus on toinen. Meillä raiskataan ja tapetaan lapsia ja naisia muita pohjoismaita enemmän. Yksi syy on se, että asiat koetaan niin häpeällisinä ettei niitä kehdata pitää julkisina, jos joku erehtyy raiskauksensa viemään aikeuteen, tekijän henkilöllisyys pidetänn salassa, myös kuulustelupaperit, vain uhri jää vaille suojaa, rikollisen suojaamiselkksi tehdään kaikki mahdpollinen.

    Alle 18 vuotiaalle maksaminen seksisträ on rikos, samoin yhdyntä aikuisen la alle 16 vuotiaan välillä on rikos. Laki ei sano mitään lieventävää siitä, että lapsi olisi itse "suostunut# esim. 40 vuotiaan kanssa tekoon.

    Äänestä

  • lain pitää suojata lasta kirjoitti:

    Lasten hyväksikäyttö on aina rikos, jopa Suomessakin. Siitä huolimatta että vain harvoin lapsen raiskaajat, insesti-isät ja -äidit tai muut pedofilit joutuvat oikeuteen tai vielä harvemmin saavat tuomion, rkos se kuitenkin on - lakikirjan mukaan. Seksuaalirikokset ovat myös ihmisoikeurikkkomuksia, sitä ei vain Suomessa oikein mielletä sellaisksi koska me elämme "rauhan ajassa" ja siksi oletetaan että meillä ei ihmisoikeuksia rikota, mutta todellisuus on toinen. Meillä raiskataan ja tapetaan lapsia ja naisia muita pohjoismaita enemmän. Yksi syy on se, että asiat koetaan niin häpeällisinä ettei niitä kehdata pitää julkisina, jos joku erehtyy raiskauksensa viemään aikeuteen, tekijän henkilöllisyys pidetänn salassa, myös kuulustelupaperit, vain uhri jää vaille suojaa, rikollisen suojaamiselkksi tehdään kaikki mahdpollinen.

    Alle 18 vuotiaalle maksaminen seksisträ on rikos, samoin yhdyntä aikuisen la alle 16 vuotiaan välillä on rikos. Laki ei sano mitään lieventävää siitä, että lapsi olisi itse "suostunut# esim. 40 vuotiaan kanssa tekoon.

    Kirjoitat hyvin. *Aivan mykistyi*.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vierailija kirjoitti:

hei

onko 35 vuotiaan miehen ja jo 16 vuotta täyttäneen tytön välinen seksi lain mukaan rikos??? lakihan sanoo että täysikäinen ja 16 vuotta täyttänyt omasta vapaaehtoisuudestaan voivat (???) harrastaa seksiä.

miten ne lain kiemurat oikein menee ja käytännössä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu