Keskustelu-osio uusiksi!

innokkaastiodottaen

Mielestäni keskustelu osio tarvitsee ehdottomasti eniten uudistusta!

Tähän mennessä ihmiset ovat saaneet kirjoittaa nimettömänä vaikka mit keskusteluihin, joten keskustelujen taso on ollut todella surkeaa... Jos on ollut tarvetta kysyä jotain tietoa muilta käyttäjiltä, on saanut yleensä vastaukseksi asiattomia viestejä... Huonosti toiminut siis. Lisäksi on esiintynyt myös mm. kiusaamista ja kunnianloukkauksia. Tällöin anonyymi kirjoittaja on päässyt kuin koira veräjästä, mutta kirjoituksen kohde menettänyt maineensa. Eikä välttämättä itse edes tiennyt asiasta...

Keskustelut pitäisi nollata täysin, ja aloittaa puhtaalta pöydältä siten, että kuka tahansa ei pääsisi kirjoittelemaan enää. Suomi24 on sen verran suosittu palvelu, että käyttäjiä varmasti olisi yhä paljon, vaikka jokaiselta kirjoittajalta vaadittaisiin rekisteröinti, jonka yhteydessä lyhyesti painotettaisiin tärkeimmät SÄÄNNÖT. Rekisteröinnin pitäisi olla helppo. Kun jokainen kirjoittaja rekisteröityy, palvelun taso paranee... Mielestäni ei olisi ollenkaan paha idea, jos keskustelut aloittaisi täysin puhtaalta pöydältä. Tulisi minustakin innokas käyttäjä tälle sivustolle kun pysytään keskusteluissa asiassa!

10

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kookoodee

      Lisäksi rekisteröinnistä olisi se hyöty, että kirjoittaja voisi tarvittaessa poistaa kirjoittamansa keskustelun, jos katuu sitä jälkeenpäin.
      Toinen hyöty olisi myös se,että jatkuvasti sääntöjä rikkova tunnus olisi helppo estää palvelusta...

      • mvöcmlcmlckvmlckv

        vasemmistolaisen surkea ajatus....teikäläisillä on ain ahalu valvoa ja vahtia vapaata maailmaa....katselin tuossa vanhan eloluvan ISO VIHA .....meitä ei kontrolloisa!


      • sat-man

        JA tekstin pituus rajoitus olisi kiva.


      • Sitä pitäisi
        sat-man kirjoitti:

        JA tekstin pituus rajoitus olisi kiva.

        Saada hiukka lisää, tekstiin pituutta, että voisi tehdä kunnolla perusteltuja asiallisia avauksia ja kommentteja. Nykysinhän tämä on enempi pissitason chattailua, tyhmiä lyhyitä perustelamattomia avuksia, älytöntä puskista huutelua, toisin kuin ennen.


    • mfflgfögöfg

      Vanhat keskustelut tulisi poistaa mielellään kokonaan. Tai ainakin ne, jotka eivät ole rekisteröityneiden käyttäjien kirjoittamia. Myös kategorioita voisi hieman muokata. Sekä pitäisi tehdä keskustelemisesta asiallisempaa eri keinoin. On todella turhauttavaa selailla vanhoja keskusteluita, joista ei löydykkään sitä mitä etsii vaan suoranaista roskapostia vaan..

      • Ne vanhat

        Keskustelut, niissä on nykyisiin verrattuna satasella enemmän asiaa, sieltä löytyy historiaa ja tietoja vaikka kuinka, asioita joista uudemmat kirjoittajat ovat aivan pihalla ja joista monesti ihmettelevät ja kyselevät vaikka kyseiset asiat ovat kerrottu jo esim. kymmenen vuotta sitten.

        -Lukekaa enemmämmän luulette vähemmän-


    • kehitystä

      kerkisin ensin Ha ha

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/1264020

      on muuten jännä että ei jakseta lukea muiden juttuja mutta hälutaan lisätä sama idea uudelleen heti perään. Lukekaa ihmiset toisten tekstejä pliiiiiiis. ihan turha keskustelu palsta jos kukaan ei oikeasti viitsi lukea..

      • kehitystä

      • Jdoskfeof

        Hei!
        Luin kyllä tekstisi, mutta ajattelin kirjoittaa omankin mielipiteen omalla tavallani vaikka se melko samanlainen onkin! Toivottavasti ylläpidossa siis huomaavat että moni toivoo suomi24:lta näitä samoja asioista, kun on moni kirjoittanutkin samasta asiasta.


    • kehitystä

      tuntuu joskus; lukeeko ylläpito näitä juttuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4233
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      2935
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      46
      2838
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2623
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      333
      2580
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2575
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2159
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      1895
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1673
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1527
    Aihe