mullaki on lievä masennus, kukaan ei tiiä sitä. harvan elämässä ei oo ees jotain paskaa, jollain vaan on pahemmat ongelmat ku toisilla. niitä ei tosiaankaan pidä vähätellä, vaan hakeutua hoitoon ja koittaa parantua parhaansa mukaan :) oo vahva ihminen, sellanen josta sietää olla ylpeä! se jos mikä on hienoa jos voittaa masennuksen! jos harkitset itsemurhaa, mieti että sulla on koko elämä edessä ja susta voi tulla vaikka mitä. ja ei se itsemurha sua itseäs niin paljon satuta, se satuttaa kaikkia sun lähimmäisiä. mieti: sun äiti huutaa sua syömään, mut sä makaat sängyllä. kuolleena. sun äiti käskee sun veljeä tulla hakemaan sut syömään ja se luulee et sä nukut. se menee sanoo sun äidille: sisko nukkuu ja se ei herännyt. sun äiti tulee herättää sut, vaan huomatakseen et sä oot kuollut. se alkaa kirkua ja lähettää sun veljen pois huoneesta. äkkiä sun isä tulee paikalle ja laskeutuu polvilleen lattialle, ja itkee. koulussa tulee ilmotus että sä oot kuollut, ja ne jotka on mahdollisesti kiusannut sua, vaipuu myös masennukseen, tietäen että se oli niiden vika. sun kaverit toipuu siitä vasta vuosien päästä, jos edes toipuu. sun perhe ei pysty jatkamaan elämää ilman sua ja sun itsemurha varjostaa niiden koko loppuelämää. KIITOS JOS LUIT, JA JOS HUOMAAT ETTÄ JOKU HARKITSEE ITSEMURHAA, ÄLÄ VÄHÄTTÄLE HÄNEN ONGELMIA, TAI SANO HÄNTÄ TYHMÄKSI VAAN PUHU HÄNEN KANSSAAN JA AUTA HÄNTÄ!! levittäkää sanaa kiitos! :-)
KAIKKI JOTKA HARKITSEE ITSEMURHAA LUKEKAA TÄMÄ!! kiitos
LUKEKAA TÄMÄ KIITOS
9236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
totta! mun mielest kaikkien pitäs lukee tää :-)
njaa jos joku oikeesti hautoo itsarii ei sit mikää muuta sry vaan... iha söpö idea tulla kirjottaa tänne joku sun tulevan terapeuttiuran mainos siinä toivossa et pelastaisit ihmishenkiä... ei tää maailma toimi sillee, herää.
Hei Maahanpalauttaja, sulla aika negatiivinen käsitys tästä maailmasta. Laitoin tämän ehkä siinä toivossa, että jos joku etsii täältä Suomi24 sivulta tapoja tehdä itsemurha, niin löytää tämän tekstin ja alkaa miettiä. Koska tottahan se on, itsemurha koskettaa eniten kaikkia läheisiäsi, ei sinua. Toivon myös, että aiheesta syntyisi keskustelua ja joku ehkä surkeasta kirjoituksestani huolimatta levittäisi sitä. :-) onnea sinulle elämään, Maahanpalauttaja, tolla asenteella pääsee pitkälle! ;-)
-aloittaja
valitettavasti olen osin samaa mieltä Maahanpalauttajan kanssa. Tälläisiä tekstejä on aina hyvä jakaa, tosin kirjoitusvirheitä oli hieman ja teksti sekavaa. Siitä huolimatta idea oli hyvä ja mahtavaa että välität ja vaivauduit kirjoittamaan tuon tekstin! Mutta en usko, että tuo teksti lähtee jakoon, tai päätyy monenkaan luettavaksi. Muista että laitoit, sen keskustelupalstalle, et lehteen. Joten se jätetään luultavasti omalle tasolleen ja luulisin, että vain noin kymmenkunta lukee tämän. Mutta onnea sinulla ja kirjoitappa vaikka lehden palstalle tuollainen teksti, ehkä vähän enemmään aikaa käyttäen kuin tuohon. ;)
söpö
ite harkitsen itteni tappamista ja toi teksti ei oikein kolahda, mun vanhemmat on kuollu ja oon orpokodissa.Mulla ei oo ketään ei edes kavereita, joten mitä syytä mulla on elää?
susta voi tulla vielä vaikka mitä vaan! keskity opiskeluun ja luo ittelles hyvä ura
Samaa noidankehää jota päässäni masennus ainanani pyörittelin... Ainut pako tie poissa käytöstä ja ainut suunta vaivoin eteenpäin... Kärsimystä, mutta tehokasta!
Tuo teksti oli kyllä erittäin suloinen ele mutta en usko että se kauheesti auttaa.. mutta voi se ehkä saada jonkun joka ei ehkä oo harkinnu asiaa viellä loppuun ajattelemaan asioita uudestaan. Itse minulla on muutamia itsemurha yrityksiä takan, muutenkin aika itsetuhoista käyttäytymistä, pari sairaala ja osasto keikkaa takana. Ja toivoisin koko sydämmestä että kenenkään ei tarvitsisi käydä tuollaista läpi vaan saisi kunnon apua. Mutta välillä siihen tarvitaan jopa pari osasto keikkaa siihen että alkaa näkee edes jotain valoo tunnelin päässä. Itse olen saanut elämän haluni takaisin ja jälkeenpäin olen tajunnut mitä olen tehnyt perheelleni ja sukulaisilleni aikoinaan kun olen haavoittanut itseäni.. kamalaa.. mutta todellakin toivoisin että jos sinä siellä harkitset tekeväsi jotain itsellesi niin mieti viellä kertaalleen.. mene mielummin vaikka auroran päivystykseen jos olet yli 16 tai jos olet alle niin lastenklinikalle sieltä saat heti apua! Kaikkea hyvää teille! :)