Onko kenelläkään tietoa paljonko maksaa
jokirantatontti Keski-Suomesta, neliöhinta
nimittäin. Maksammeko/pyydetäänkö liikaa?
Ranta on huono, savipohja.
Tontti enimmäkseen peltoa. Tie perille. Ei kaavoitettu, eikä liittymiä.
rantatontin hinta
3
3308
Vastaukset
- öööö
se voi maksaa enintään, riipuu kyllä sijainnista, onko jyväskylä lähellä.
- kääppä
Moi!
Kyselin vastaavaa aikanaan kiinteistövälittäjiltä, totesivat asian olevan vain kiinni siitä kuinka paljon on valmis maksamaan ja paljon pyydetään. Tosin käyttötarkoitus merkitsee jonkun verran (talo vai mökki).
Meillä tuli 5000m2 vastaava mökkitontti maksamaan 2000 euroa sukulaiskauppana, eli lähinnä pellon ja verotuksen arvo hieman lisää. Rantaviivaa tuli noin 150 metriä, pelto on savea ja joki nykyään rehevöitynyt ja mutapohjainen.
Maisemallinen arvo oli osan mielestä tärkein. Tässä tapauksessa olisi varmaan kyse ulkopuoliselta ostosta, mutta ohessa muutama periaate meidän sukulaiskauppaan liittyen.
Pellon arvoksi laskettiin noin 20000mk / 1ha = 1700 euroa / 0,5ha. Tähän varmuuskertoimen kanssa 300 euroa lisää, josta tuli 2000 euroa. Soitin kunnan verovirastoon ja kysyin mikä on verotuksellisesti alin hinta millä voidaan myydä, joka oli noin 1700 euroa. Pienin summa, joka verottaja lähtee vaatimaan oli muistaaksieni 3400 euroa, joka olisi ollut jo melkein kaksinkertainen summa tuohon alkuperäiseen summaan.
Eli oikeasti maksettu summa / verotusarvo ovat aivan täysin eri asia. Joku sanoi aikanaan, että arvot menevät 5-15000 euron piirissä kyseisen 0,5 hehtaarin tontin osalta kysynnästä riippuen, jos olisi myyty ulkopuoliselle.
Toivottavasti oli jotain apua, nämä jokitontit tuntuvat olevan hieman hankalia hinnanmäärityksen osalta.
PS. Joen ja järven suulta myytiin juuri 1,5 hehtaarin omakotitalotontti hieman alle 100000 eurolla ja talot ovat purettavassa kunnossa... - ranta
Merenranta tonttista joutuu maksamaan jo paljon ku niita ei enaa saa-D (onnellinen omistaja) Itse jouduin ostaan myøs purku kunnossa olevan mokin. Vuokra tontit alkaen 15000e ja ylospain..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1726253- 1471734
- 1131528
- 511280
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46952Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢30870Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu97856Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5809Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan229767- 41759