Hei! Olin ulkomailla 2vk,eka viikko oltu niin mun menkat alkoi (ekan kerran) oon siis 14 vuotias ja pelkäsin että ne ei ala ollenkaan,ja samalla että kuinka kestän sen kivun...no mullahan ei tullu kipuja muuten kun sellaista kihelmöintiä ala vatsassa,kuinka lasketaan kk-kierto? ne alko 19.9 ja kesti tasan 7pv...:) eihän sitä nyt ekalla kerralla tiedä mutta noin että osaisin varautua,toki ne voi olla todella epäsäännölliset :D kiitti jos joku voi vastata
tietämättömyys
123456mm
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kuukautiskierto lasketaan laskemalla kuinka monta päivää on menkkojen ensimmäisestä päivästä seuraavien menkkojen ensimmäiseen päivään. Merkkaa siis johonkin ylös aina ne alkupäivät, niin voit seurata, miten kierto asettuu.
Varaudu siihen että seuraavat kk alkaa noin 28-30 päivän jälkeen, siitä siis kun viimeisen kerran kuukautisesi alkoivat,, eli se sijottuu lähelle 18.10 päivää, kannattaa pari päivää aijemmin pitää kuukautissuojaa kumminkin.