ja sisustussuunnittelua
Jos tilassa on 250m2, paljonko on pitkä yksi seinä?
Entä jos on omakotitalo, jonka ulkoseinät on 16mx 8m x 14m x10m
Tai miten lasku tehdään.
Mikä on normaalin huoneen peruspinta-ala, ikkunan mitat ja oven mitat?
Remppa apua tarvitsen
Muutama matematiikan lasku
4
201
Vastaukset
- 215486
"Jos tilassa on 250m2, paljonko on pitkä yksi seinä?"
Ei voi tietää. Seinät voivat olla eri mittaiset, vaikka niiden yhteenlaskettu pinta-ala on sama. Pitäisikö vaan olettaa, että tilassa on 4 seinää?
"Entä jos on omakotitalo, jonka ulkoseinät on 16mx 8m x 14m x10m"
Ööö... niin siis mitä? Eihän tässä ole mitään kysymystä.
"Mikä on normaalin huoneen peruspinta-ala, ikkunan mitat ja oven mitat?"
Riippuu ihan huoneesta, ikkunoista ja ovesta. - hentoneiti
Oletetaan, että tilassa on neljä seinää jotka ovat yhtä pitkiä.
Hahah joo en oikein itsekkään osaa muotoilla, kunnon isänmaantoivo....
Miten laskea talon pinta-ala, jonka ulkoseinien pituus on 16mx8m
Onko se vaan kertolasku?
Lähinnä tarkoitin standardimittoja, ilmeisesti niitä on muitakin, mutta esim. oven leveys on 90cm? ja pituus 180cm
Jos esimerkkinä on omakotitalo - huone voisi olla 16m2
Tai paljonko on ideaali pinta-ala esimerkiksi keittiölle?
Anteeksi aivan järjettömän tyhmät kysymykset mutta oon näköjään nukkunut lukion tunneilla...- 215486
Enemmän nämä on selvästi ammattiopintojen tietoihin pohjautuvia kuin lukion opintoihin. Ihan näin maallikkona voin sanoa vain, miten itse laskisin tuon ensimmäisen, mutta koska en tiedä mitään talonrakennuksen standardeista, niin paha mennä sanomaan, pitäisikö huomioida jotain muuta vielä.
1. Jos tilan kokonaispinta-ala on 250m² ja seinät ovat samankokoiset (tila on siis täysi kuutio), on yhden seinän pinta-ala 62,5m². Yleensä huonekorkeus on 2,5m, joten seinän leveydeksi tulee 25m. Ilmeisesti sitä haetaan takaa tilan pituudella. Aika helkkarin iso tila, ilmeisesti koko talo?
"16mx 8m x 14m x10m" Tämä ei aukea kyllä yhtään. Pitäisikö tästä erottaa kaksi eri kokoista seinää (päädyt ja etu- ja takaseinä), vaikka tuossa on kertomerkkejä joka välissä? Jos näin on, niin sitten lasketaan ihan normaalisti kertolaskulla seinien pinta-alat ja huomioidaan, että seiniä on yhteensä neljä.
Nuo standardimitat sinun pitää selvittää jostain saaduista oppimaterialeista. Ovat selvästi ammattitietoa.
- Diofantos
No just joo...
1.
Toi 250m2 pinta-ala lienee lattian pinta-ala? Tässä täytyy olettaa että kaikki sivut ovat yhtä pitkiä, koska muutakaan ei sanota, joten pinta-ala on kanta kertaa korkeus. Neliöjuuri 250:stä on 15,811...m Siis sivun pituus on n. 16m.
2. Mitä hittoa? Selventäisitkö vähän? Tämmöiset tehtävät täytyy aina selittää yksiselitteisesti, ei näillä tiedoilla tule mitään järkevää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087861
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1276231- 835257
- 1414603
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113250- 623074
- 653039
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818112492- 612457
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562096