Mikähän mättää, kun omistamani Mondeo (diesel -95) ei tahdo kylmänä lähteä käyntiin. Tarkoittaa jo 0 asteen lämmössä. Jonkun aikaa konettaa joutuu tällöin pyörittää (0.5 min), ja tämän jälkeen kone hyrähtää käyntiin. Koska kone lähtee ihan tasaisesti käyntiin, luulisin, että hehkuissa ei ole vikaa. Kun motin saa käyntiin, se pelaa erittäin hyvin (ei nykimistä). Onko kyseisessä autossa minkäänlaista 'pakkosyöttä' tai vast,. jonka toimimattomuus voisi aiheuttaa moista. Mikä se vastuksen tapainen laite pumpun päällä (kaasuvivun alla) on?
1.8 td Käyntiinlähtö
jobi
2414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Koska et saanut yhtään asiallista vastausta tähän mennessä, kannan korteni kekoon ja vastaan asiattomasti:
Saat olla onnellinen, jos Fordisi ylipäänsä lähtee käyntiin. Suurin osa suomessa rekisteröidyistä Fordeista ei ole käynyt vuosiin. Ainakaan meillä. Tai viidellä. Tai ainakaan ilman hiivaa.
Mitä nyt puoli minuuttia on ihmisen elämässä? Ei siinä ajassa ehdi Kehä Ykkösen aamuruuhkassa kuin kaksi metriä eteenpäin. Tai ei sitäkään. Rentoudu ja nauti jurnutuksesta.
Tarkista tärkeimmät huoltokohteet: Onko siili ilmanpuhdistimessa? Entäpä Sirkku? Oletko muistanut laittaa Sirkkua tankkiin?
Penkinpäällisten imurointi auttaa joskus.
Tarkista Diesel-polttoaineesi laatu. Ettei vain olisi tankkiin livahtanut kesä-, subtrooppinen-, päiväntasaaja- tai Tulimaa-laatua?
Ovatko silinterit hoonattu ja kynttilät noettu?
Valta-akselin kuluminen saattaa aiheuttaa toisenlaisia ongelmia, mutta tosin näin tuppasi tapahtumaan vanhoissa tehtaissa, ei autoissa. On syytä silti varmistaa sekin.
Ettei teillä rouva käynnistä Fordia venäläisen huoran tapaan? Siis pakoputkesta imemällä? Jos näin on, kannattaa pakoputken tiiveys tarkistaa ja tarvittaessa lisätä Holts Gum Gumia ja huulirasvaa.
Akkukenkien tulee olla hyvässä plankissa, niin riittää rouhetta pitkäänkiin imutukseen.
Kokeile huoltoasemilla myytävää käynnistysspräytä, mutta varmista ensin, että palovakuutus on voimassa.
Vaan nyt riittää hyvät neuvot.
Lähden valmistautumaan Jyväskylän suurajoihin.
PS, Polttoainejärjestelmässä on todennäköisesti vuoto, joka päästää ilmaa polttoaineen joukkoon. Autosi automaattitoiminen ilmaus poistaa ilman käynnistyksen yhteydessä. Kun ilma on poistunut, hyrähtää kone käyntiin. Tarkista letkut, liitokset ja suodatin.
Mulla oli 1.8 td farkku escort, lienee sama pata kuin tuossa mondeossakin, ja ei sekään uudesta asti ollut mikään nopea käynnistymään, mutta ei puolta minuuttia kuitenkaan mennyt vaan sanotaanko 5 s joutui starttaamaan ennenkuin käynnistyi kelillä kuin kelillä (muttei 20c pakkasessa enää ilman lohkoa), joka on mielestäni hehkutuksen jälkeen aika pitkä aika jo.
Lienee jotakin ilmanrepimis ongelmia polttoaine järjestelmässä.