ostolupa

Elikkäs mulla on kiväärin ostoluvassa merkitty kalibeeriksi 308-9.3 62 Saanko ostaa kyseisellä luvalla 45-70 marliinin?
3453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Juu ja päälle vielä kirveen. Eiköhän tuo selviä poliisin kanssa eikä täällä... Jos muutat kaliberia osta 450Marlin. 300grainin luodilla 675ms ja 350gr.lla 645ms. Nämä siis guide gun lyhyestä piipusta. Tehoa on mutta ei kaaripyssy. Tosin itselataajan patruuna jotta hyödyt saa irti.

Äänestä

Et saa,koska 45-70 kaliiberin luoti on 11,6 mm halkaisijaltaan,lupasi riittää max 9,3 cal.asti.

Äänestä

Miksi joku älykääpiö hakee ostolupaa aseelle jota ei aio ostaa. Jos haluaa ostaa esimerkiksi 9mm pistoolin ei kannata hakea lupaa parabellumin sisäpiipun ostoon jonka keliberi on 4mm.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hirvimies 47 kirjoitti:

Elikkäs mulla on kiväärin ostoluvassa merkitty kalibeeriksi 308-9.3 62 Saanko ostaa kyseisellä luvalla 45-70 marliinin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu