Voisiko joku vääntää rautalangasta, kuinka nopeesti 50 gt käyttökatto käytännössä täyttyy? Tällä hetkellä Soneran mainostama JÄTTI liittymä vaikuttaa muuten ok, mutta toi käyttökatto askarruttaa.
Kännykällä surffailen päivittäin hieman, mutta käytän kännykän nettiä n 20 h viikossa ipadilla elokuvien katsomiseen ja nettisurffailuun.
Eli riittääkö?
Huom! en asusta 4G alueella.
Soneran käyttökatto käytännössä?
4
358
Vastaukset
- juuh
Oletko jo tilannut liittymän? Itsekin harkitsen liittymän tilaamista mutta tua 50 gt katto askarruttaa koska en tiedä noista paljoakaan
- 1633
Vähän vaikea sanoa... Katso vaikka puhelinlaskusta, paljonko dataa on siirretty kuukausittain. Siitä voi päätellä, riittääkö 50 Gt datapaketti. 1 Gt = 1 000 Mt = 1 000 000 Kt.
Omassa liittymässä on 10 Gt datapaketti, eikä se ole vielä kertaakaan tullut täyteen. Tosin kotona on kiinteä laajakaista, joten mobiilinettiä tulee käytettyä vähemmän. - käytönopettelua viel
Suuremmoinen paketti käytössä ja siinä 10Gt raja. Puhelimessani on ominaisuus asetussivustolla jolla pystyy seuraamaan omaa kulutustaan ja asettamaan varoitus rajoja käyttöön. Itsellä riittää tuo raja koska käytän laajakaistassa tietokonetta,tablettia ja puhelinta eniten Wifissä. 4G LTE peitto alue on ja YT toimii sujuvasti vaikka vain parin palkin yhteys mobiilidataa käytettäessä. 3G yhteys on erinomainen, ainakin puhelinkäytössä sopivampi. Vielä kokeilua 3-4g välillä.
Moikka kaikille!
Kuten "käytönopettelua viel" kertoi niin suosittelen tarkistamaan omasta puhelimesta datamäärät. Omassa puhelimessani (Samsung) on datan käyttö erikseen listattuna Asetukset-kohdassa. Voin kertoa omasta käytöstäni sen verran, että viimeisen kuukauden aikana käytin 10Gt. Kuuntelen aktiivisesti Spotifyta, käytän "some-sovelluksia" eli facebookia, twitteriä ja luen uutisia. 50Gt tulee täyteen ainoastaan, jos katsoo Netflixiä tai muita "streamauspalveluita" päivittäin tai jakaa nettiä puhelimesta. Tabeja ja videopalveluita varten suosittelen ottamaan joko oman liittymän tai vaihtoehtoisesti käyttämään WLANia jos sellainen vain löytyy!
Jari@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1504077
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1312656- 252258
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.472144Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191738Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s331661Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301654- 61603
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?331117- 931052