Electrolux ESF6131

Onko kellään kokemuksia tästä merkistä? Peseekö 30 min pikapesu puhtaaksi? Entä kestävyyspuoli Electrolux merkillä?
63274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minulla on ESF614 ja en ole tyytyväinen koneeseen. Ensimmäisen vuoden aikaan on korjailtu jo viisi (!) kertaa eikä esim. ajastin toimi vieläkään. En suosittele ko. merkkiä! Edellinen kone kesti 18 vuotta ilman vikoja, tämä 2 kk ennen kuin ensimmäisen kerran meni jumiin.

Äänestä

Meillä on ollut Electrolux EWF 1234 - pyykinpesukone vajaan vuoden ajan, eikä merkkiäkkään siitä, että koneessa olisi jotain vikaa, vikaa, vikaa (koputtaa 'puupäätänsä'..kop,kop,kop) ja naisväkikin tykkää...ja se, jos mikä, on pääasia--->koneen helppokäyttöisyyden lisäksi.

Aiemmin loistavasti talouttanmme palvellut Siemens - merkkinen pyykinpesukone kestikin kokonaista 15 vuotta.

Astianpesukoneen hankinta on meilläkin lähiaikoina hyvinkin realistinen mahdollisuus, koska nykyinen Bosh on palvellut kotitalouttamme lähestulkoon parinkymmenen vuoden ajan...Tiivisteet antavat jo äänellisesti periksi (suhisee välillä melko äänekkästi)ja koneen ovi ei enää mielellään pysy jämäkästi mieluimmin "melkein kiinni" - asennossa, vaan saattaa "lasahtaa" vaakasuoraan täysin auki-asentoon "vaikka kuinka varoisi"....

Äänestä

tuo malli taitaa olla kyseisen konsermin halvimpia koneita? luulisin että joku made in italy malli.
Jos haluut kestävän koneen osta miele.
tai sitten kalliimpi e-lux.
itellä ollu rosenlewin tiskari pari vuotta on hiljane ja hyvä. mutta onki mallia made in germany.
ELÄ OSTA HALVINTA!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

ikää 2,5 vuotta. Eilen rupesi temppuilemaan, ei lämmitä vettä eli pesu ei onnistu.
Edellinen astianpesukone oli Bosch:n (samaa hintaluokkaa). Se oli ylivertainen tähän Electroluxiin verrattuna. Electrolux:ssa on käytetty pääsääntöisesti 65 asteen ohjelmaa. Silti meinaa jäädä astioita likaisiksi. Kone uudesta alkaen ollut huono kuivaamaan astioita. Tietynmallisiin astioihin jää kosteutta, Boschissa ei tällaisia ongelmia ollut.
En suosittele!!!

Äänestä
  • Meillä myös samanlainen murheenkryyni
    ei lämmitä enää vettä.
    Electroluxin maksullinen huoltoneuvontanumerokin
    on näköjään mennyt huonoksi,siellä täti sanoi ,että ehkä vastus on ehkä rikki ,mutta valtuutettu huoltoliike kuulemma vasta tietää.
    Eli ei mitään apuja.
    Duunikaverilla myös Electrolux on kuulemma ehjä mutta pesee surkeasti.

    Äänestä

Aloin just googlailemaan omaa astianpesukonetta ja katsoin et mikä malli mulla on omistuksessa. Uutena ostettu ja edelleen toimii kuin junan vessa, sain muistaakseni vielä jonkun lisätakuun jolle ei ollut tarvetta. Käyttöohjeesta aikanaan katsoin et kolmen kuukauden välein pitäisi putsata itse kone ja sen olen muistanut tehdä, sitruunahappoa apteekista ja kaikki siivilät ym. putsattu ohjeiden mukaan. Saas nähdä kauan tämä laite vielä palvelee, mutta on kyllä ollut hintansa arvoinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dishwasher kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia tästä merkistä? Peseekö 30 min pikapesu puhtaaksi? Entä kestävyyspuoli Electrolux merkillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu