Vainajan näkeminen-gallup

SuruSilmät

Oletko nähnyt läheisesi kuolleena tai käynyt katsomassa / pukemassa hänet ennen siunausta ?

Vai haluatko säilyttää muiston elävästä läheisestäsi, joka laitetaan hautaan / uuniin ?

Perheemme kävi isäni kuolinvuoteen äärellä, ennenkuin ruumisauto vei kotoaan pois.

Miten te toimitte ?

6

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19+1

      "Vai haluatko säilyttää muiston elävästä läheisestäsi, joka laitetaan hautaan / uuniin?"

      - Mieluiten juuri näin.

    • hyvästi

      Kyllä olen kolme kertaa käynyt katsomassa.Viimmeisin kerta oli tosin vaikein,koska kyseessä oli nuorehko henkilö,muuten aivan rauhaisin mielin olen jäähyväiset käynyt jättämässä,eikä mieleen ole jäänyt mitään epämiellyttävää tunnetta.

    • koettuakin on

      olin paikalla, kun mummi veti viimeisen henkäyksen. Isä kuoli yllättäin, eteisen lattialla ja oli siinä nelisen tuntia, ennekuin syrjäkylälle ehti ambulanssi, ja koska oli äkillinen kuolema, ambulanssiväki kutsui poliisin ja poliisit sitten ruumisauton. Myös arkku oli avoin siunauksen ajan.

    • kyllä

      Kävin hyvästelemässä appi-ukkoni kuolinvuoteellaan. Minulle jäi kasvojen kuva moneksi yöksi silmiini. Kaunis muisto kuitenkin. Rauhallinen olo.

    • Kävin katsomassa

      Kävin katsomassa mummoni ruumiin. Syy oli se että olin menossa viimeistä kertaa katsomaan häntä, hänen eläessään, sairaalaan. En kerennyt sinne asti kun minulle soitettiin että oli kuollut. En silloin enää mennyt sairaalalle. Tuntui että jäi hyvästelemättä, se viimeinen kerta jäi puuttumaan. Siksi halusin nähdä sairaalan kappelilla ruumiin, että sain pisteen asialle. Ruumis tuhkattiin joten avonaista arkkua ei ollut.

      Olin tyytyväinen että kävin katsomassa. Muuten olisi jäänyt keskeneräinen olo ja huono omatunto. Pelotti kyllä käydä. Mutta hyvä, lämmin olo jäi jälkeenpäin. Nyt oli mummo pois tuskista, sitä hän itse toivoi jo monta vuotta :(

    • Eteenpäin

      Kolmesti tähän asti. Kummitätini, äitini ja appeni olen päässyt hyvästelemään näin. Olen näistä kaikista kerroista saanut lohtua, jäi hyvä tunne. Hautaustoimiston miehet olivat hyviä laulajia, veisasimme virren. Muistan silti rakkaat vainajat kaikki ennenkaikkea sellaisina kuin olivat terveenä eläessään. Uskon että näen heidät kaikki aikanaan ikuisuudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      50
      3347
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      15
      1740
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      36
      1721
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1661
    5. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1392
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1322
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      61
      1299
    8. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1085
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1033
    10. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      984
    Aihe