Rakas mikael!!!

mie vaan...

Moih!
mä ajattelin kertoo mielipiteeni Marja-Leena Tiaisen kirjasta Rakas mikael....
Musta se on tosi hyvä kirja.
...hyvin kerrottu...muutenki ihana tarina....
tää kirja kylläki sopii tytöille paremmin mutta pojatkin vois lukee sen :) kertokaa mielipiteenne jos ootte lukenu =)

8

4397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terhi

      siis Rakas Mikael on paras kirja minkä oon ikinä lukenu ja varmaan paras kirja minkä tuun ikinä lukemaan..tosi koskettava kirja ja aidontuntuinen..muutamassa kohassa alko itkettää mikaelin ja roosan kohtalo..onneks kaikki päätty ihan hyvin..periaatteessa.. :)

      • sheego

        Se on ihanin kirja. heti ekalla sivulla rupesin jo itkemään, ku koko kirja alko nii koskettavasti. Ei olis tullu mieleenkää lukee sitä kirjaa missää muualla ku omassa huoneessa lukkojen takana ku itkin nii kamalasti. =)Sitä oli muutenki tosi helppo lukee, et oli tosi selvää tekstii, ja muutenki henkilöt oli tosi aitoja. Kokonaisuudessaan täydellinen kirja!


    • apua ;s

      -heei , joo määki oon lukenu sen (ku koulun kans oli pakko ,, ) mut se oli iha jees ja nyt mun pitäis tehä siitä kirjaesitelmä huomiseks enkä muista sen lääkärin nimee joka tutki roosaa eli se joka kerto vaherila perheel sen. Muistatko sen nimen

    • moikldkalskd

      missä tän kaupungissa tää kirja niinku on ?

    • Pen15

      Moh kaaannnsaaa minä mieli kirja tosi huva, toivottavasti monet muukki halluu lukkee girjan:D olla kohta lukenu kaks kirja. toivottavasti kaks kirja olla kans huva kirja.

      • 13v tyttö

        Määki oon lukenu ja se oli kyllä ihan paras!!!
        Kyllä minäki pari kertaa itkut turautin.:)
        Suosittelen todellaki lukemaan sen!


    • Anonyymi

      Olihan kirja tunteellinen, muttei niin tunteellinen että olisin kyyneliä uhrannut.

    • Anonyymi

      Ei ollut hyvä kirja, en tuntenut mitään hahmoja kohtaan

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      48
      6078
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      65
      3846
    3. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      16
      2947
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      190
      2845
    5. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      23
      2423
    6. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2389
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      36
      2389
    8. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      19
      2260
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      149
      1438
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      299
      1413
    Aihe