Lasten tarvikkeiden hankinta

baby

Hei te äidit ja isät! Otitteko vauvan tarvikkeisiin lainaa pankista? Olen miettinyt, että miten rahat riittää, koska meillä ei ole tuttuja joilla olisi antaa/myydä meille mitään vauvajuttuja, joten joudumme ilmeisesti ostamaan kaiken. Vaunut, sänky, hoitopöytä jne maksaa kuitenkin, niin meinaamme ottaa pankista lainaa, jos siihen saa.

8

191

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi ei

      Olisiko ehkäisyvälineet pystynyt ostamaan käteisellä???

      • baby

        Nimenomaan lopetin ehkäisyn tarkoituksella ;)


      • Kirppikselle mars
        baby kirjoitti:

        Nimenomaan lopetin ehkäisyn tarkoituksella ;)

        Ei otettu lainaa ja toivon ettette teekään ota. Etsi vauvatarvikkeita käytettynä esim. Tori.fi sivuilta tms. Myös monessa kaupungissa on lastentarvikkeiden kirppiksiä ja normaalilta kirpputriltakin löytyy usein ihan kelpoja käytettyjä tarvikkeita. Ja älkää ostako kuin ihan pakolliset, yllättävän vähällä pärjää.


      • baby
        Kirppikselle mars kirjoitti:

        Ei otettu lainaa ja toivon ettette teekään ota. Etsi vauvatarvikkeita käytettynä esim. Tori.fi sivuilta tms. Myös monessa kaupungissa on lastentarvikkeiden kirppiksiä ja normaalilta kirpputriltakin löytyy usein ihan kelpoja käytettyjä tarvikkeita. Ja älkää ostako kuin ihan pakolliset, yllättävän vähällä pärjää.

        Joo ajattelin jättää ostamatta esim. hoitopöydän, luulen että pelkällä alustalla pärjää?


    • tarvitsetko vielä

      oletko jo ostanut vaunut?

    • Ei otettu lainaa. Tuo 9 kk oli kuitenkin sen verran pitkä aika valmistautua vauvan tuloon, että siinä ajassa ehti hankkia tarvikkeet vähitellen. Itse asiassa 7 kk:n aikana saimme välttämättömät ostettua (vaunut, vaatteita, kaukalo, sänky jne). Jouduin huilimaan viimeiset 2kk, joten silloin ei ostoksille sitten enää lähdettykään. Osa ostettiin uutena (vaunut, istuin ja osa vaatteista) loput sitten kirppiksillä kiertäen.

      Ihan perusduunareita ollaan ja asuntolaina ja muut asumiskulut, autokulut jne painaa päälle.

    • tuleva äippä

      En tosiaan. Muutenhan sitä lainaa joutuisi ottamaan kokoajan lisää kun lapsi kasvaa (isompi sänky, pyörä, harrastukset yms.).
      Rattaat, pinnasänky ja turvakaukalo tulivat meille tori.fi:stä yhteensä alle 150 eurolla. Pinnasängyn patjan päällinen vain vaihdetaan, koska oli vähän kärsinyt, ja rattaiden renkaan venttiili vaihdetaan. Pinnasänky on ehkä hieman liian tumma mielestäni, niin voi olla että laitetaan siihen uusi maali pintaan.
      Eli esimerkiksi ei kannata tyrmätä heti muuten hyvää pinnasänkyä jos on pientä fiksausta vailla, koska pienellä vaivalla siitä saa varmasti hyvän. Netissä myydään myös ihan muutamalla eurolla muovipussillisia vauvan vaatteita. Kannattaa käydä katsomassa!
      Ostetaan vielä hoitopöytä ym. veronpalautusrahoista sitten myöhemmin.

      • Baby (ap)

        Joo emme ota lainaa. Tili tulee kuitenki joka kuukausi ja onhan siinä raskauden aikana 9 kk aikaa hankkia. Tukena ovat myös anoppi, äiti jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2725
    2. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      215
      1129
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1121
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      40
      1035
    5. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1021
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      951
    7. 36
      926
    8. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      914
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      883
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      837
    Aihe