kuinka saa häädettyä pienet kärpäset (banaanikärpäset)? niitä pörräilee vaikkei ole banaaneja ja roskatkin viety...
banaanikärpäset
11
14204
Vastaukset
- kärpänen ja kaverit
Banaanikärpäsiä oli, mutta parina aamuna ennen lähtöä ruuttasin RAIDia keittiöön ja tiskialtaan viemärireikiin ja nyt ei vielä ainakaan oo uusia näkynyt. Oon huomannut, että ne viihtyvät viemärissä. Kenties siellä on tiskiveden mukana menneitä tähteitä ja ehkä hyönteisillä hyvät olot vaikkapa lisääntymiselle...
- on noita
Jep..uusimmassa Pirkassa joku kysyy vinkkiä noista. Naaras laskee kerralla 400munaa..viihtyvät esim. hedelmissä ja viherkasvien mullassa.
- etikkaa
aiemmin samalla niksipalstalla suositeltu puolityhjään lasiin vettä, muutama tippa astianpesuainetta ja houkutteeksi jonkin verran etikkaa. Etsi alkuperäinen viesti!
- niksu
suihkuta kukat ja multa toluvedellä. Toimii!
- bks
niksu kirjoitti:
suihkuta kukat ja multa toluvedellä. Toimii!
Mäntysuopa pullon etiketissähän on valmiiksi annosteluohje kasvien suihkuttamiseen...
- Toimii!!!
Meillä oli myös ko. ötököitä, mutta kun kasteltiin kasvien mullat pyretreeni liuoksella ei näitä ole sen jälkeen näkynyt... Merkkiä en nyt muista varmaksi, olisiko ollut Bio ruiskute (n. 50 ml pullo, hinta n. 15e). Kallista mutta tehokasta. Löytyy puutarha tms myymälöistä.
- kärpäsvainaa
Aloin käyttämään puhdistamisaineena Goldenin superkymppiä ja riesa kärpäsistä hävisi laakista.
Mieto liuos sumupulloon ja sillä "harso" puhdistettavaan pintaan ja talouspaperilla vek.
Just syksyn tullen aina ennen lampun ympärillä lenteli niitä joskus ihan tolkuttomasti, mutta ei ole nyt näkynyt ainuttakaan.
Tepsii myös tavallisiin huonekärpäsiin. Voit suihkauttaa kärpäsen niskaan sumua ja kohtapa kärpiäinen talsii lattialla.....
Eikä haise, niinkuin raid tekee. - Nixkax
Meilläkin niitä pörräsi riesaksi asti. Laitoin kuistilla olleen sähköisen ötökkäansan jossa on sininen hehkuvalo sisällä keittiön työpöydälle. Tulosta syntyi ja nopeasti. Kärpäset hävisivät kerrasta.
- ---
Joku ainakin ehotti, että viinipullon pohjalle kun jättää vähän viiniä, ne kärpäset meneepi pulloon. En oo vielä itse kokeillut, ajattelin heittää raidia ilmaan..on meinaan samainen ongelma, ja vittu kun vituttaa.
- kertalaakista!
eivätkä osanneet takaisin.
- Banaanikärpäset Hus!
Joo, hyönteis myrkyt on tehokkaita ja just imuroimalla niitä saa lähtemään. Mutta jos pitää ikkunaa auki niin sinne hän ne lentävät eivätkä takas tule. Ja jos kotona siis on jtn pilaantunutta, hapantuvaa yms. muuta niin kannatttaa heittää ne pois ja viedä roskat samalla pihalle, ja tiskit tiskikoneeseen nimittäin banaanikärpäset viihtyvät myös myös likaisessa tiskissä! Toimii!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 694303
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺674137Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363552Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163133Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342802En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142572Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102344IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm251471Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571282Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli751069