Tikka M55 syöttöhäiriö

tervemoro

Moro.
Ajattelin kysäistä täältä, jos jollain teistä olisi neuvoja tikka m55 syöttö ongelmiin.
Tuli tuossa ostettua vanha tikka ja eri panoksia kokeillessani huomasin, että ensimmäinen menee kivutta piippuun, mutta seuraavat alkaa "tökkiin" lukkorungon etureunaan.
Lipas on kyllä elämää nähneen näköinen, mutta onko vika jousessa vai lippaan rungossa. Kokeilin laittaa lippaasees kolme patruunaa ( ilman nallia ja ruutia ) ja aloin työntää sormella tai tikulla panosta eteeen päin, niin etten paina patruunan perää yhtään alas päin.
Patruunan työntyessä eteenpäin alkoi jo seuraava patruuna liikkua lippaassa eteenpäin, ollen aivan lippaan etureunassa kun olisi ollut sen vuoro mennä piippuun.
Panoksen työntyessä eteen päin alkaa panoksen luotipää painua alas päin määrätyssä vaiheessa, en tiedä onko ominaisuus vai vika.
Ase tikka m55 cal.308 yksirivinen 5ptr. lipas ja lyijy kärkisillä, mutta välillä terävätkin tökkii, MISSÄ vika.
Jos joltain löytyy ylimääräinen lipas kyseiseen aseeseen voisin ostaa pois.

0

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Alle 15 oli

        Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
        Vimpeli
        89
        2548
      2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

        Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
        Maailman menoa
        201
        1622
      3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

        Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
        Ikävä
        116
        1560
      4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

        Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
        Suomalaiset julkkikset
        41
        1431
      5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

        Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
        Ikävä
        64
        1182
      6. Juhannusterveiset kaivatulle

        Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
        Ikävä
        73
        953
      7. Kaupunki osti Absin

        Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
        Haapavesi
        56
        949
      8. Sä oot kyllä

        Aika erikoinen nainen
        Ikävä
        45
        837
      9. Rakastan sinua

        Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
        Ikävä
        63
        829
      10. Millaistakohan

        Sun kanssa suhde olisi?
        Ikävä
        61
        815
      Aihe