Kissan raapimapuuhun narua?

kissa kiittää

Kissa on ahkerasti raapinut juuri sieltä missä se on luvallista. Mutta raapimapuu kuluu. Pitäisi päällystää narulla, mutta mistähän sitä hankkisi ja miten sen narun saa sitten kiinnitetyksi raapimapuuhun? Olisi myös hyvä jos ei tulisi maksamaan kovin paljon.

4

14195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitroen.

      Narua saat rautakaupasta, mutta se maksaa siellä moninkertaisesti sen, mitä valmis raapimispuu kaupassa. Muistelen nähneeni raapimispuita ns halpakaupoissa joten älä säntää heti Mustiin ja Mirriin rahat kourassa.

    • Meillä oli sama ongelma - raapimapuu on ihan loppuunkäytetty ja narunraataleet retkottaa sinne tänne.
      Kuljettiin monet kaupat läpi; sopivan kokoista raapimatolppaa ei löytynyt mistään - ei myöskään narua, ei marketeista ei rautakaupoista eikä halpakaupoista.

      Markkinoilta sitten löytyi myyntipöytä, jolla oli narua joka lähtöön. Ostettiin 8 millistä juuttinarua. Kelalla sitä on 30-40 metriä ja maksoi 15 euroa.
      Valmistaja Heinolalainen Kuitulinja Oy: http://www.kuitulinja.fi/

      Nyt vaan kun viitsisi vaihtaa sen narun.

      • kissa kiittää

        Kiitos vinkistä. Tilasin tuota samaa narua verkkokaupan kautta. Nyt vain sitten kissan kanssa odotellaan....


    • Sain omani viime viikolla kyhäiltyä valmiiksi. Oli jo aikakin, kun entisen naru oli 30 sentin pätkinä lattialla. Siitä tuli muuten aika hieno.

      Entinen oli näköhään niitattu ylä- ja alapäästä. Jätin entistä narua vajaan kierroksen verran ja pujotin uuden narupään sen alle niin että uudesta jäi noin 6 sentin häntä, josta avasin vähän säikeitä, että narunpäästä tuli litteämpi ja aloin kieputtaa uutta. Pursotin erikeeperiä (meillä oli ennestään litran pullo) aina noin 15 senttiä kerrallaan ympäriinsä ja kiersin narua päälle. Helpoiten kävi, kun tolppa oli pystyssä ylösalaisin, toinen pyöritti sitä jalustasta ja toinen kelasi narua, kun se piti saada tiukkaan.

      Loppupäässä leikkasin narun vinosti ja avasin säikeitä muutaman sentin. Pistin juureen reilusti liimaa ja tuupin narunpään piiloon. (laitin avuksi muutaman nitojan niitin, että pysyy kunnes liima kuivuu.) Sitten vaan tolppa kissalta piiloon, että liima ehtii kuivua hyvin ennen käyttöä.

      Kissa on onnellinen, kun pääsee taas raapimaan ja roikkumaan ja kiipeämään tolppaa pitkin ylös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      82
      4384
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2908
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      26
      2815
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      114
      2547
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2489
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      112
      2228
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      101
      2180
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      638
      2058
    9. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      2008
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1985
    Aihe