Uusi ympäristöministeri haluaa tuhota suomen lopur vapaat kosket

Vaelluskalojenturmio

Suomen virtavesistöt on padottu laajasti. Koskiluonnon rippeiden turvana on ollut vuonna 1987 säädetty laki, jonka murtamiseen on viime aikoina ilmennyt halukkuutta.
Suomalaisten selvä enemmistö, 67 prosenttia, kannattaa vapaiden virtavesien suojelua. Ainoastaan 12 prosenttia ei pidä suojelua tarpeellisena. Luvut selviävät WWF:n keväällä teettämästä laajasta kyselytutkimuksesta.

LÄHDE: http://wwf.fi/wwf-suomi/viestinta/uutiset-ja-tiedotteet/WWF--Aikeet-koskiensuojelulain-purkamiseksi-vastuuttomia-2293.a

Neljäs ja kaikista laajakantoisin teema hallintoneuvon kokouksessa oli koko vesivoiman tulevaisuus Suomessa. Yhtiön mahdollisen strategiamuutoksen kautta koko vesivoimarakentamisen osaaminen saattaa vähitellen loppua Suomesta. Käytännössä vesivoimarakentaminen on Suomessa erilaisten lakien ja säännösten takia lähes kokonaan estetty. Siksi myös valtion linjapäätökset koko vesivoiman tulevaisuudesta Suomessa on otettava nyt poliittiselle agendalle. Esitämme, että sääntelyä puretaan siten, että vesivoiman lisärakentaminen ja investoinnit tulevat mahdollisiksi Suomessa lähivuosina.

Harri Jaskari, Kemijoki Oy:n hallintoneuvoston vpj
Sanni Grahn-Laasonen, Kemijoki Oy:n hallintoneuvoston jäsen
Lisätietoja:
Harri Jaskari 050 512 2874
Sanni Grahn-Laasonen 040 732 8340

LÄHDE: http://www.harrijaskari.fi/blogi/2013/09/tiedote-jaskari-ja-grahn-laasonenvesivoimaosaaminen-uhkaa-kadota-suomesta-lisarakentaminen-mahdollistettava/

Loppua Suomesta vesivoimarakentaminenhan on käsittääkseni lopetettu jo kaikissa muissa EU-maissa sekä Amerikassa jossa päinvastoin vaan puretaan voimalaitoksia ja patoja Suomessa aina monet asiat päinvastoin senhän takia koskiensuojelu laki noin 40 vuotta sitten perustettiin jotta se suojelisi loppuja henkitoreissaan sukupuuton partaalla olevia vaelluskalakantojamme niiden oloja ollaan siis pahentamassa mikäli koskiensuojelulain avaaminen saadaan ahneuksissaan menemään läpi eli Sanni Grahn-Laasonen vaatii jo ensimmäisenä päivänään vesivoiman lisärakentamista Suomeen jossa lähes jo kaikki joet on tuhottu vastuuttoman myrkynvihreän vesivoiman tieltä.
Hyvästi ne viimeisetkin, vähäiset, henkitoreissaan elävät vaelluskalat..

0

1345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 20v on otettu kiinni

        Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
        Savonlinna
        141
        9382
      2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

        Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
        Maailman menoa
        673
        5364
      3. Kuka on menehtynyt?

        https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
        Kankaanpää
        27
        3719
      4. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        47
        2563
      5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        25
        2184
      6. 70
        1934
      7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
        Maailman menoa
        136
        1908
      8. Savonlinnan murhapolttaja romani

        Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
        Maailman menoa
        231
        1700
      9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

        Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
        Ikävä
        139
        1444
      10. Ei me taideta

        Pystyä kokonaan olemaan erossa.
        Ikävä
        39
        1260
      Aihe