Ongelma 5kk setteriuroksen kanssa:

Mitä ihmettä?

saa kilareita, jolloin suhtautuu varsinkin perheen teineihin kuten toisiin koiranpentuihin eli hyökkäilee kohti, näykkii, hyppii...juoksee karkuun ja aloittaa saman rumban uudelleen, kuin leiikkisi toisen koiran kanssa. Kokoa on, mutta ajatukset vielä ihan kakaran!

Miten saisi taottua tuon päähän, ettei ihmisiin suhtauduta kuin toisiin koiriin?

Koira on ollut meillä vasta kuukauden verran, on siis kodinvaihtaja eikä aiemmasta koulutuksesta ole juurikaan tietoa.

Liikuntaa saa kyllä riittävästi sekä muuta aktivointia. Kilareita silti tulee yllättäen niin sisällä kuin ulkona. Lempeät keinot kuten huomiotta jättäminen eivät kyllä auta ollekaan.

Kokemuksia ja neuvoja kenelläkään?

3

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pentuhepulit

      Käytös on ihan normaalia tuonikäisen pennun käytöstä. Jonkinverran sitä joutuu sietämäänkin, koska koira ei hetkessä aikuistu. Koirat leikkivät haastaen ja mitä isompi pentu, sitä enempi se haastaa.

      Puremiselle ja vaatteiden repimiselle pitää kuitenkin stoppi laittaa. Kaikkiin koiriin ei lempeät (=huomioimattomuus) keinot auta, vaan pitää ärähtääkin. Teidän pentu on jo riittävän iso mielestäni, itse ärähtäisin, tehostaisin kieltoa tarvittaessa jollakin kovalla äänellä. Jos vielä pitää pahentua, uhkaava käytös, niskasta ravistus ärinän kanssa ja jopa luudalla tyrkkäseminen olisi seuraavana valikoimassa. Huonokäytöksinen koira ajetaan pois seurasta, mutta jos se rauhoittuu ja nöyrtyy, saa tulla takaisin.

      Keinoja käytetään pennun mukaan sopivasti, pääasia ettei ihminen jää keinottomaksi. Mutta ylireagointiakin on vältettävä, sillä saa sitten pelokkaan koiran.
      Koiraa ei pidä satuttaa, vaan kurinpito on henkistä laatua pohjimmiltaan.

    • Minkä verran pentu saa nyt liikuntaa??

      Tuolla käytösellä, tuossa iässä, ulkoilun ja kouluttamisen määrän saa tuplata.

    • 5+12

      Pallo, pienikokoinen lelu, risa hanska tai muu vastaava mukana jatkuvasti. Heti kun riehumisen merkit ilmaantuu, haastettu objekti oli teini tai aikuinen, ottaa suurieleisesti esineen taskusta ja pyytää koiraa odottamaan. Sen jälkeen lennättää esineen hevonnevadaan ja pyytää koiraa noutamaan sen. Sama uudelleen.

      Toinen samansuuntainen keino että objektit pitävät taskut täynnä nameja, eivät turhaan niitä sieltä tarjoillakseen kerralla kaikkia ainakaan. Vaan tilanteen alussa pyytää koiraa odottamaan ja lennättää edellä kuvattuun paikkaan namin. Tähän voi myös liittää tottelevaisuuskoulutus-session, jolloin pyytää koiraa istu-maahan-tassu-kieri-ja mitä tahansa muuta opetettavaa kukin keksinee.

      Ulkona voi myös ottaa tuollaisessa tilanteessa sopivan pituisen risun ja pyytää koiraa purkamaan energiaa sen saamiseen. Eli kuljettaa sitä aivan näkökentän rajalla pään yläpuolella. Koissu pyrkii tavoittelemaan sitä, mutta lenkittäjä nostaa viime hetkellä ylemmäs, jolloin tulee kohta uusi yritys. Silloin tällöin tai oikeastaan aika usein koiralle lopuksi vaivanpalkaksi se risu. Pienen vetoleikin kera, tietenkin.

      Kotona taas on hyvä olla paljon vaikka jtn. risoja t-paitoja, pyyheitä tai mitä tahansa räsyjä, joiden kanssa voi leikkiä vetoleikkiä.

      Summasummarum: Et varsinaisesti voi saada sitä asiaa itse taottua koiran kalloon. Se tulee itsestään aikuistumisen myötä noin kolme vuotiaana. Siihen saakka omistajan ja muun perheen on vain oltava askeleen edellä pentua. Yllä olevat keinot auttavat siihen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      26
      19205
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      69
      6155
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      26
      5788
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      65
      5643
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      41
      5498
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      99
      5394
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4853
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4527
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      57
      3856
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3505
    Aihe