Ongelma 5kk setteriuroksen kanssa:

Mitä ihmettä?

saa kilareita, jolloin suhtautuu varsinkin perheen teineihin kuten toisiin koiranpentuihin eli hyökkäilee kohti, näykkii, hyppii...juoksee karkuun ja aloittaa saman rumban uudelleen, kuin leiikkisi toisen koiran kanssa. Kokoa on, mutta ajatukset vielä ihan kakaran!

Miten saisi taottua tuon päähän, ettei ihmisiin suhtauduta kuin toisiin koiriin?

Koira on ollut meillä vasta kuukauden verran, on siis kodinvaihtaja eikä aiemmasta koulutuksesta ole juurikaan tietoa.

Liikuntaa saa kyllä riittävästi sekä muuta aktivointia. Kilareita silti tulee yllättäen niin sisällä kuin ulkona. Lempeät keinot kuten huomiotta jättäminen eivät kyllä auta ollekaan.

Kokemuksia ja neuvoja kenelläkään?

3

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pentuhepulit

      Käytös on ihan normaalia tuonikäisen pennun käytöstä. Jonkinverran sitä joutuu sietämäänkin, koska koira ei hetkessä aikuistu. Koirat leikkivät haastaen ja mitä isompi pentu, sitä enempi se haastaa.

      Puremiselle ja vaatteiden repimiselle pitää kuitenkin stoppi laittaa. Kaikkiin koiriin ei lempeät (=huomioimattomuus) keinot auta, vaan pitää ärähtääkin. Teidän pentu on jo riittävän iso mielestäni, itse ärähtäisin, tehostaisin kieltoa tarvittaessa jollakin kovalla äänellä. Jos vielä pitää pahentua, uhkaava käytös, niskasta ravistus ärinän kanssa ja jopa luudalla tyrkkäseminen olisi seuraavana valikoimassa. Huonokäytöksinen koira ajetaan pois seurasta, mutta jos se rauhoittuu ja nöyrtyy, saa tulla takaisin.

      Keinoja käytetään pennun mukaan sopivasti, pääasia ettei ihminen jää keinottomaksi. Mutta ylireagointiakin on vältettävä, sillä saa sitten pelokkaan koiran.
      Koiraa ei pidä satuttaa, vaan kurinpito on henkistä laatua pohjimmiltaan.

    • Minkä verran pentu saa nyt liikuntaa??

      Tuolla käytösellä, tuossa iässä, ulkoilun ja kouluttamisen määrän saa tuplata.

    • 5+12

      Pallo, pienikokoinen lelu, risa hanska tai muu vastaava mukana jatkuvasti. Heti kun riehumisen merkit ilmaantuu, haastettu objekti oli teini tai aikuinen, ottaa suurieleisesti esineen taskusta ja pyytää koiraa odottamaan. Sen jälkeen lennättää esineen hevonnevadaan ja pyytää koiraa noutamaan sen. Sama uudelleen.

      Toinen samansuuntainen keino että objektit pitävät taskut täynnä nameja, eivät turhaan niitä sieltä tarjoillakseen kerralla kaikkia ainakaan. Vaan tilanteen alussa pyytää koiraa odottamaan ja lennättää edellä kuvattuun paikkaan namin. Tähän voi myös liittää tottelevaisuuskoulutus-session, jolloin pyytää koiraa istu-maahan-tassu-kieri-ja mitä tahansa muuta opetettavaa kukin keksinee.

      Ulkona voi myös ottaa tuollaisessa tilanteessa sopivan pituisen risun ja pyytää koiraa purkamaan energiaa sen saamiseen. Eli kuljettaa sitä aivan näkökentän rajalla pään yläpuolella. Koissu pyrkii tavoittelemaan sitä, mutta lenkittäjä nostaa viime hetkellä ylemmäs, jolloin tulee kohta uusi yritys. Silloin tällöin tai oikeastaan aika usein koiralle lopuksi vaivanpalkaksi se risu. Pienen vetoleikin kera, tietenkin.

      Kotona taas on hyvä olla paljon vaikka jtn. risoja t-paitoja, pyyheitä tai mitä tahansa räsyjä, joiden kanssa voi leikkiä vetoleikkiä.

      Summasummarum: Et varsinaisesti voi saada sitä asiaa itse taottua koiran kalloon. Se tulee itsestään aikuistumisen myötä noin kolme vuotiaana. Siihen saakka omistajan ja muun perheen on vain oltava askeleen edellä pentua. Yllä olevat keinot auttavat siihen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      98
      6248
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3627
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      179
      2289
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      238
      2149
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      182
      1848
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1644
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1295
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1134
    9. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      120
      1080
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1080
    Aihe