Hirvenmetsästyksen kustannukset?

Hirvipää

Minua kiinnostaisi kovasti tuo hirvenmetsästys. Mitä vaaditaan hirvenmetsästäjältä?Onko se kallis harrastus?

Käsittääkseni metsästyskortti ja aseen kantolupa poliisilta tarvitaan ainakin. Sitten varmaan olisi oltava monen tonnin arvoinen ampuma-ase, auto liikkumista varten kotoa metsästyspaikalle, mahdollisesti tuhansien arvoinen koira, metsästysmaksut, kumisaappaat, kallis metsästyspuku vai pärjääkö hirvimetsällä jalassaan kurahousut ja päällä sadetakki.

Mitä muita kuluja on vielä maksettava ennen kuin pääsee hirvimetsälle? Taitaa olla ainakin kymmenen tuhannen euron harrastus.

Ei taida tuo hirvenmetsästys onnistua älykännykällä?

Halvemmalla ja helpommalla taidan onnistua istumalla olohuoneessa farkut jalassa ja näppäilemällä tietokonetta?

Saisiko tähän kommenttia, jotka harrastavat hirvenmetsästystä?

16

2438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mmmuuumo

      Kivääri ja luvat 400, panokset 3 euroa kpl, hirvikortti ja metsästyskortti muutamia kymppejä vuodessa.

    • Jahimees

      Turha harrastusta on rahallisesti ajatella. Itse olen vuosikymmenien varrella hankkinut kaiken tarvittavan joten vuosittain menee ainoastaan hirven kaatomaksut. Muut perusmaksut eivät liity pelkästään hirvestykseen vaan yhtälailla pienriistan metsästykseen. Polttoaineetkin voi jokainen laskea halutessaan minä en. Halvempaa se on kun joka viikonloppunen ryyppääminen ja hilluminen. Tietenkin voi homehtua kotona kaiket vapaat. Se ei maksa mitään muutakun mielenterveyden.

    • Jagdpanther

      On noita kalliimpiakin harrastuksia. Jos kivääriä oikein kohtelee niin sillä metsästää koko loppuikänsä ja ehkä seuraavaki sukupolvi. Mitähän valehtelis että maksaa per syksy... Max 300 € ehdottomasti.

    • hirvimerkki

      Riistanhoitomaksu olikohan 36€
      Aseenkantolupa 72€
      Ampumakoe 20€/yritys. Kolmen vuoden välein.
      Autoon vaikkapa 1500€
      Ase js kiikari vaikkapa 1000€ niin saa jo riittävän laadukkaat.
      Huomioliivi ja oranssi pipo 20€
      Muut vaatteet ihan oman maun mukaan. Kurapuvullakin pärjää vaikkei se mukavin ole. Metsästyspukujen hinnat lähtee 100€ ja ylöspäin.
      Saappaat 50-150€, miten hyvät haluat.

      Jos haluat koiramieheksi niin koiranpentu 1000€, tutkapanta 600€, koiralle tarha ja koppi 500€ ite rakenneltuna, Tutkapannan lisenssi 30-60€ vuosi ja koiranruokaan vaikka 20€ kk ja rokotukset päälle.

      Metsästyksen mkasut sen mukaan liitytkö johonkin seuraan, paljonko on liittymismaksu ja jäsenmaksu, Vai metsästätkö valtionmailla?

    • ilmastalihaa

      N. 4000E kului, aseturvakaappiin, pariin tähtimeen ym. tarvikkeisiin, onneksi ei ole jokavuotinen kulunkierä.

    • Mehtuuri

      Mielstäni metsästyskortti, luvat ja ase on hankintoja loppuiäksi joten niiden hinnan jakaminen kaudelle on hankalaa. Eliniän odote kuulemma nousussa.

      Josko aloittaja tarkoitti kauteen suoraan liittyviä kuluja, niin annan tässä oman esimerkin. Viikko hirvimailla ostamajoituksessa 408€ ja polttoaineet noin 200€.
      Tuohon vielä luvat noin 50€ eli himpun alle 700€ viikko.


      Ruokaa, juomaa jne. kuluu olipa missä tahansa joten niitä kuluja ei mielestäni voi kohdistaa metsästykseen.

      • Kahden kulut

        Metsästyksestä hyötyy yllättävän laaja joukko jos otetaan tähän keskusteluun laajempi katsantokanta. Itselläni menee pelkkään hirvijahtiin 300-500e ja eväät päälle.


    • Jonkun elukan saanut

      Nelvetoauto, mönkijä, moottorikelkka, vetolevy, jämti pentu hyväsukuinen(osto 1000€), ainakin kaksi toimivaa koiraa, aseet 5000€. Lukematon määrä erillaista rihkamaa(etäisyysmittari jne.)Töistä palkatonta lomaa, jne..... Tällainen pohjoisen miehen setti.

    • Jos minä harrastaisin hirven metsästystä, niin en tarvitsisi muuta varustetta kuin kunnon kirveen. Älyä, voimaa ja nopeutta on sen verran paljon. Nykyajan pullasorsametsästäjät tarvivatkin sitten kaiken maailman vehkeitä ja aseita, heh heh.

      • GUD LAK TO TRAI

        Hankikeleillä ovat kirveellä ottaneet hirven joskus muinoin. Tarvihet kunnon mehtäsukset kuitenni lisäksi. Lunta pitää olla niin paksusti että hirvi "mahaa" hankeen et muuten tavota sitä.


      • uskonkyllä

        Ilmankos, olethan ainoana laatuaan enemmän alkuasukas kuin nykyihminen?


    • tyveliäs

      Palaile sitten, kirveslahtari, asiaan, kun olet kirveelläsi suorittanut hirven ampumakokeen.

    • Hiffa

      100e.jos kaikki pelit ja vehkeet löytyy

    • tuleekolihatehtaasta

      Sen verran että samalla määrällä rahaa ostaa pakkaseen kaupasta lihaa aikamoisen kasan..

      • Ja sen kasan söis parissa viikossa pois.


    • Pössö

      Lahtisola-rakennus 30,000 euroa-Nyljentä laite 3000 euroa
      Lihamyllyt 500 euroa Ruhon kuljetus rata 4000 euroa.Lihanleikkaajalle "Hykeniapassi" 200 euroa,veitsi-sarja 200 euro.sujavarastus-hanskoineen 300 euroa.Ynm.maksut käräjät
      tulee vielä kaupanpäälle jos et sovellu joukkoon.
      Harkitse harrastustasi vielä,mitä suurempi seurue sitä pienemmät maksut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      164
      10993
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6242
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      171
      5591
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      86
      5501
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      173
      4473
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      77
      4375
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      48
      3979
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      55
      3856
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      17
      3504
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3120
    Aihe