Viime aikoina on jostain syystä käynyt niin, että kun olen kirjoittanut Ylen Elävän arkiston videoihin kommentteja, niin kellonaika on heittänyt kolmella tunnilla taaksepäin. Esimerkiksi jos nyt kirjoittaisin kommentin, niin sitten kommentissa lukisi, että se on kirjoitettu 4.10.2014 klo 14.00, vaikka kello on nyt 17.00. Mikähän tähän voisi olla syynä?
Kellonaika heittää
miten on?
10112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Onko koneen aika oikein?
Pitäisi olla. Ja kyllä tuo aloitusviestin kirjoitusaika pitää paikkansa, mutta miksihän sitten tuon Elävän arkiston kanssa käy noin?
arkiston kello käy utc-aikaa.
Asia selvä.
Tuskin on kommentoijan koneen omasta ajasta kyse. Ennemmin niin päin, että YLEn palvelimella on aika-asetukset pielessä. 3 tunnin ero viittaa siihen, että palvelin on asetettu UTC±00:00 -aikaan, jolloin eroa Suomen kesäaikaan tulee juurikin tuo 3 tuntia.
UTC-ajan käyttämisessä ei välttämättä ole mitään väärin. Eipähän tule sekoiluja normaali- ja kesäajan välillä.
""" UTC-ajan käyttämisessä ei välttämättä ole mitään väärin. """
Ei niin, vain aika on väärin.
Aikahan on ihan oikein, ongelmana on se että joku suomalainen juntti ei ymmärrä että maailmassa on muitakin maita ja aikavyöhykkeitä kuin suomi ja suomessa käytetty aikavyöhyke eikä siksi ymmärrä sellaisia itsestäänselviä asioita kuten UTC-aika.
Hyvää matkaa sinulle niihin toisiin aikavyöhykkeisiin.
Kello siellä ylen sivulla on väärässä.