Wilma ja Kiva koulu

toisaalta

Wilmaan opettajat itkee, jos tytär pulisee tunnilla. Mutta jos tyttären tavaroita varastetaan tai tytärtä satutetaan fyysisesti niin eipä kuulu koululta mitään.

11

363

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eihän me...

      Ei meidän koulu...!

    • Ekatokakolmasneljäs

      Minulle nyt ap:n avauksesta tulee mieleen, että lapsesi pulisee tunnilla ja todennäköisesti vähän helvetin paljon, jos kerran kotiin asti asiasta tulee viestiä. Pikkuiset pulinat ja isommatkin jää yleensä koulussa hoidetuiksi ja koteihin ollaan vain vaikeissa tapauksissa yhteydessä. Ja nyt yrität kehittää ongelmaa jostain muusta kuin itse asiasta. Hyvin tyypillistä vanhemmille, että aletaan kääntämään huomio ongelmasta pois... Ja lapsesi tietysti reagoi viestiin, että häntähän siis pahoinpidellään ja tavaroita varastellaan, joten sinä kiihdyt siitä ja kaikki onkin opettajan vika.

      Jos oikeasti on varastettu ja pahoinpidelty, niin soita sinne koululle. Älä kuitenkaan sotke näitä kahta asiaa keskenään.

    • 4 lapsen isä

      Kyllä aloittaja on oikeassa. Kiva koulu toitotetaan, mutta täysin turhaa lörinää. Osa opettajista sekoaa vilmaan ja naputtaa asioista siirtäen vastuutaan vanhemmille. Toisilta opettajilta ei tule mitään tietoa lapsen asioista.

      • opex

        Hah, viestisi sisältää juurikin klassisen pulman: jos ope viestii oppilaan käytöksestä, hän on nipo, joka on seonnut Wilmaan ja siirtää vastuun vanhemmille. Mutta annas olla, jos ei viesti, niin sitten valitetaan, että ei tule tietoa lapsen asioista.

        On aivan sama, mitä ope tekee, väärinhän se on kuitenkin. Ja mikäli oma lapsi on tehnyt väärin, tietty huoltajatyyppi reagoi asiaan aina samalla tavalla eli yrittämällä saada kaikki unohtamaan varsinaisen asian ryhtymällä muistelemaan, että silloin viime kuussakin loppui kalanpalat ruokalasta, mitä koulu tekee sille.

        Tiedoksesi muuten, että koulu ei voi siirtää vastuuta sinulle, koska se vastuu neljästä lapsestasi on jo sinulla. Sinä olet vastuussa siitä, miten he käyvät koulua ja käyttäytyvät siellä. Ja koska olet vastuussa, opettaja kertoo sinulle, miten menee, jotta voisit kotona toteuttaa paremmin vastuutasi.


      • wilma on vitsa

        Ei Wilmaan tee mieli laittaa mitään koska merkinnät lasketaan ja niistä saa jälki-istuntoa esim. vihko kotona, osa läksyista tekemättä, heitti kumilla luokkatoveria, kännykkä soi oppitunnilla ...nämä on tosia viestejä ja tarkoittavat tunnin jälki-istuntoa

        wilman väärinkäyttöön kyllästynyt ope


      • wilma on vitsa kirjoitti:

        Ei Wilmaan tee mieli laittaa mitään koska merkinnät lasketaan ja niistä saa jälki-istuntoa esim. vihko kotona, osa läksyista tekemättä, heitti kumilla luokkatoveria, kännykkä soi oppitunnilla ...nämä on tosia viestejä ja tarkoittavat tunnin jälki-istuntoa

        wilman väärinkäyttöön kyllästynyt ope

        Kannattaisiko ottaa asia puheeksi vaikka seuraavassa opekokouksessa? Vikahan ei varsinaisesti ole Wilmassa, jos koulussanne jaellaan mielivaltaisia sanktioita. Perusopetuslaissa asetetaan sanktio, jota voidaan tarvittaessa käyttää kotitehtävänsä laiminlyöneen oppilaan kohdalla ja tämä sanktio ei ole jälki-istunto..


    • wilmaankyllästynyt

      Ahkerimmat opettajat merkkaavat jopa 11 merkintää tunnilla Wilmaan. Yläasteella siis. Toinen tavoite on saada hankalille oppilaille mahdollisimman paljon merkintöjä, jotta saadaan heidät siirrettyä muualle. En laita itse Wilmaan mitään. Neljästä merkinnästä tulee jälki-istunto. Jos minulla on huomauttamista tai kiittämistä otan suoraan yhteyttä huoltajaan. Wilmaa siis käytetään väärin ...
      tv. open aika oppimistouhuun ei rankaisuun

      • Sanomalehtimies

        " Toinen tavoite on saada hankalille oppilaille mahdollisimman paljon merkintöjä, jotta saadaan heidät siirrettyä muualle."

        No kenellä on, kenellä ei. Ja jos tuohon pyritään, onko siinä jotakin vikaa? Kyllähän ns. hankalia oppilaita yleensä siedetään paljon kauemmin kuin pitäisi. Jos oppilas jatkuvasti tienaa negatiivisia merkintöjä Wilmaan, hänen paikkansa ei ehkä kaikilla tunneilla olekaan ns. normiluokassa.

        Minusta nämä sähköiset yhteydenpitojärjestelmät syövät opettajan aikaa turhan paljon, kun kaikesta pitää raportoida. Meillähän on koteihin päin tiedotusvelvollisuus. Vanhemmilla ei ole velvollisuutta ottaa tiedotteita vastaan.

        Ihan periaatteellisella tasolla on kyllä oikeastaan parempi tiedottaa; aikaisemminhan nuo merkinnät olivat ainoastaan opettajan arvostelukirjassa tai päiväkirjassa, eivätkä vanhemmat välttämättä tienneet lainkaan, että lapsi myöhästelee, laiminlyö läksyjään, häiritsee tunneilla tai kunnostautuu erityisesti biologian projektityössä tai tukee ja kannustaa ihailtavasti luokkakavereitaan liikkatunneilla.


    • Ylivelkainenope

      Wilma on fasismia. Terveisiä teille Starsoft oy:n osakkaat siskot ja veikot!

    • 4 lapsen isä

      Kyllä Opex on aivan pihalla wilman hyödyistä ja haitoista. Vanhinta lapseni lähetin tänävuonna yliopistoon ja nuorin opiskelee viidennellä. Kyllä matkan varrelle on tullut erittäin epäpäteviä opettajia joista on enemmän haittaa kuin hyötyä lapselle. Tähän kun vielä sotketaan heidän wilma sekoilunsa, niin sääliksi käy.

    • Anonyymi

      moi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1261
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe