sähköinen tuntemus

Nainen 84

Onko kenelläkään vastaavaa tuntemusta? :
Minulla ollut jo pienestä pitäen oikealla puolella kehoa tuntemus, kun joku halaa tai itse halaan, niin sellainen lievä sähkö kulkee oikean puolen pakaraa ja jalkaa pitkin. Sitten kun halaus tapahtuu siten, että vasen puoli kaulasta koskettaa toista niin mitään sähkötuntemusta ei ole. Lisäksi oikea puoleni kutiaa herkemmin. Jännä juttu.

4

1143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lekurioi

      Mielestäni sinulla on selvä kilpirauhasen virhetoiminto,
      joko kiihtynyt tai hidastunut. Sinun tulisi tilata aika lääkäriin
      ja pyytää mittauttamaan arvot. Myöhemmällä iällä tuo tullee
      vaan pahenemaan ja nyt on oikea aika mennä tarkastukseen.

    • tiikatak

      Tää on varmaan eräänlainen aistiyliherkkyys. Mulla on ollut nuoresta saakka, tai varmaan jo lapsestakin, mutta joskus murrosiässä tiedostin tämän ensimmäisen kerran kunnolla. Oikea puoli kehosta jostain kainalon alapuolelta aina pakaraan asti on niin herkkä, että siihen ei saisi kukaan ulkopuolinen koskettaa. Aina en kestä omaakaan kosketusta. Herkkyys on myös oikeanpuoleisessa rinnassa ja selässä lapaluun kärjessä.
      Tästä olen sitten poikaystävien kanssa kärsinyt koko ikäni. Kun eivät ole ikinä voineet tätä ymmärtää. Sellainen voimakas tylppä painallus ei ole hankala, mutta kaikki herkkä sively ja koskettelu on kauheaa. Tuntuu kuin sähköiskuja satelisi jostain sisältäpäin. En voi olla kiemurtelematta.
      Aviomies on sentään jotenkin jo oppinut, mutta edelleen hänenkin kanssaan saan tästä kiistellä joskus. Hän kun ei voi ymmärtää tätä eikä aina muista. Rakastellessa joudun koko ajan olemaan varuillani ja varjelemaan oikeaa kylkeäni ja rintaani ja se vie aika paljon energiaa itse asiasta.
      Saattaa liittyä aspergerin oireyhtymään, joka ilmeisesti minulla on. Tämä diagnosoitiin osittaisena lapsenlapsellani ja kun sen perinnöllisyydestä tuli kyse, olen joutunut toteamaan, että luultavasti on myös minulla. Lapsena käyttäydyin hyvin tyypillisesti ja aikuisenakin minulla on tiettyjä piirteitä.
      Ja näillä mennään.

    • Anonyymi

      Ihmisissä on sähkövaraustakin, saan välillä tosi herkästi sähköiskuja, kipinät vaan lentelee kun koskettaa metallia. Lämpötilaerot jaloissa aiheuttaa hermoärsytystä ja esim langatonta näppäimistöä en pysty pitämän sylissä kun alkaa jalat tuntua levottomilta, etenkin oikea jalka. Magnesium auttaa aika paljon.

    • Anonyymi

      Hermorafoista ja luuston magneetista kannattaa varmaan aloittaa tutkimus. ( Lääkäriin tutkittavaksi, askel 1)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe