miten opettaa kanille luokse tuleminen?

otsikko jo kertoo kaiken
72392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ensin kanin pitää oppia: luoksetulo=hyvä asia, sitten kun kani oppii, että ruokakupista lähtee tietty ääni ruoka-aikaan, alat aina ruokkiessasi kutsumaan, kun tulee luokse, annat ruuan vasta silloin, kun kani on luonasi. Sori epäselvä selostus

Äänestä

Kun poitsu tuli meille pikkusena pupuna, opetin sille luoksetulon. Mulla oli jotain mistä se tykkäs ja sitten menin johonkin kauemmas niin, että se kuitenkin näki mut. Kutsuin sitä nimellä ja sanoin että tule ja kun se sitten ihmetykseltä ja monen kutsumisen jälkeen vihdoin päätyi mun luo ja otti sen herkun mikä mulla oli, pidin kielellä sellasen "naks"-äänen. Sitten juoksin taas kauas siitä ja se jäi ihmettelee et mihkä se meni ja taas toistin saman. Vähitellen se alko yhdistää sen "naks"-äänen siihen herkkuun, kun aina pidin sen sillon kun se otti sen suuhun ja söi sitä. Alussa aika paljonkin pidin sitä "naks"-ääntä sen mutustaessakin sitä, että oppii tunnistaa sen. Herkkua kannattaa myös vaihtaa, niin oppii et se ääni voi tarkottaa ihan mitä vaan hyvää. Ja tää ei ollu mikään nopee prosessi, kyllä me sitä varmaan päivittäin ainakin kuukauden tai kaks hiottiin...kärsivällisyyttä vaan :)
Nykyään, pian 3v poitsu, osaa tulla luokse jo ihan vaan kun kuulee sen "naks"-äänen. Jos olen vaikka keittiössä ja teen salaattia tai valmistelen ihan heitä varten jotain ja poitsu on omassa huoneessaan, ei näköetäisyydellä, voin vaan pitää sen äänen, ni poitsu pönöttää mun jaloissa 10ssä sekunnissa, et sulla oli vissiin mulle jotain :) Välillä jos teen äänen ihan äkkiarvaamatta, ni se kyllä rekisteröi sen ja vähän ihmettelee. Sitten tehostan sitä nimellä ja tule-sanalla ja naksauksella, ni sitten se tajuaa, että nyt on varmasti jotain, ettei hän vaan kuullu harhoja. Ääntä ei saa pitää turhaan, aina pitää jotain antaa ettei se menetä merkitystä. Ja kun käytän sanaa herkku, tarkoitan persiljaa, porkkanaa, parempaa pellettiä...ei mitään varsinaista herkku-herkkua. Tytsihän tätä ei koskaan oppinut meillä, koska aina kun yritin sitä opettaa ja poitsu tämän jo osasi, ni kuka siellä aina oli ekana mun luona heti kun "naks"-ääni kuulu :) onneks tytsi seuraa poitsua joka paikkaan ni sekin saa sitten aina samalla :)

Äänestä

Okei :)

Äänestä

Moi. Osaatko sä sanoa, miten kanille voi opettaa oman nimen? Mulla on kaksi kääpiöluppa kania, joiden pitäisi oppia oma nimi. Mitä mun pitäisi tehdä, että ne oppisivat omat nimet

Äänestä
  • Kyllä ne tunnistaa nimensä lopulta kun kanille puhuessa sitä toistelee.

    Äänestä

Miten saad kani luoksesi.

Äänestä
  • Kanit ovat yleensä ruuan perään joten kun rapistelet näkkäri,- porkkana,-yms pakkausta kanin mielenkiinto herää. Sen kun kutsut kuoksesi sitten. Ja anna terveellinen herkkupala palkkioksi kun tulee luoksesi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_10159110 kirjoitti:

otsikko jo kertoo kaiken

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu