Hei!Ihastuin ko rotuun ja haluaisin tietää siitä enemmän..luonne yms..asioita!Mitä maksaa pentu keskimäärin,kuinka kauan saa odottaa?
Eli,jos jollain on kokemuksia rodusta niin kerro =) T:vielä joskus koiran omistaja
Eli,jos jollain on kokemuksia rodusta niin kerro =) T:vielä joskus koiran omistaja
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olen jo aikaisemmin kirjoittanut tänne tästä,mutta jokunen sana vielä.
Hinta 1100 euroa. "Värivirheelliset 100-200 halvempia. Pentuja tulee n. 30kpl -50 vuodessa ja jotkut ovat joutuneet odottamaan 2-3 vuottakin. Me olimme onnekkaita ja aktiivisia. Soittelimme tosi paljon eri paikkoihin ja sitten pommitimme niitä. Ehkä sekin auttoi kun meillä oli kokemusta koirista ja kotona odotti pari koirakaveriakin jo uutta pentua. Saimme priimapennun jo puolen vuoden päästä.
Rotu on aika jääräpää ja opetusta ja kärsivällisyyttä se vaatii. Kylmällä ilmalla ei millään ulos ja puku saa olla jo päällä täällä etelässäkin. Turkiltaan ja muuten se on helppohoitoinen. Kokokin on sopiva ja luonne...aika vesseli.
Pitää paljon ihmisistä, nukkuu heidän kanssaan ja yksi hyvä puoli on ettei se hauku.