Vallilan ensikoti

Tyhjä syli on tyhjä

Onko teistä joku ollut tai läheinen ollut Vallilan huostaanottokodissa?
Saitteko siellä apua?Teitteko Vallilasta valituksen tai tutkintapyynnön?

4

1634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietämätön 33

      Onko siellä vain yksinäisiä naisia lapsen isästä ei tietoakaan .Isyystestit kaikille isäehdokkailleko että elättäjä selviää?

    • Anonyymi

      En saanut apua, vaikka alussa niin luvattiin.
      Tulin vauvan kanssa alussa yksin.
      Lapsen isää ei päästetty, vaikka kuntamme oma sosiaalityöntekijä niin tahtookin, toki myös minä. Olemme siis aviossa mieheni kanssa.
      Edes pesulle ei päässyt, koska huoneissa ei ole omaa vessaaa tai suihkua.
      Työvuorossa oli usein vain 1 ohjaaja, varsinkin aamuisin ja iltaisin, jolloin suihkuun pääsi kun hänelle niin sopi. Useiden tuntien odottelu ja epätietoisuus siitä, pääsetkö peseytymään tai edes vessaan oli karseaa juuri synnyttäneenä jälkivuotoineen ja haavan hoitoineen.
      "kuntouttavat" ryhmät ovat lähinnä askartelua, joka toi mieleeni alakoulun kuvistunnit.
      Huoneeni oli pieni koppero, johon kantautui meteli yhteistiloista saatanallisella tavalla.
      Tälle asialle ei lukuisista pyynnöistäni huolimatta tehty mitään. En nukkunut yöllä (oma vauva valvotti) ja päivällä torkkumisen esti juurikin tuo meteli, jota etenkin yksi maahanmuuttajataustainen perhe sai aikaan. Kulttuurieroista johtuen eivät kuulemma asialle mitään voineet. Sanottiin, että vauvojen on hyvä tottua meteliin ympärillä.
      Lastensuojeluun lähtevien raporttien sisältöä ei koskaan käyty läpi asiakkaan kanssa ja ne piti myöhemmin tilata itse kunnan lastensuojelulta. Raportteihin oli kirjattu ohjaajien omia oletuksia voinnistani.
      Mm. fyysinen väsymys oli käännetty kokonaisvaltaiseksi ahdistukseksi joka vie kykyni hoitaa lastani, kun kukaan ei ikinä vaivautunut kysymään kuinka voin, tehtiin vain oletuksia.
      Myöhemmin oman kuntani perhetyöntekijä totesi tuon olevan vaarallista, koska olivat lastensuojelussa saaneet minusta täysin eri käsityksen vanhempana, juurikin noiden raporttien perusteella.
      Osa ohjaajista nautti asiakkaiden epätietoisuudesta ja ahdistuksesta. Ilmeni piilovittuiluna.
      Ristiriitaisia ohjeita sateli mm dvitamiinin antamisesta, soseruokailusta ja maitomääristä. Lopulta otin neuvoja vastaan vain neuvolalta. Parempi että vain yksi taho kertoo kuinka olisi hyvä vauvan kannalta.
      Perheemme miettii juuri valituksen tekoa valviralle. Meillä on kuva todisteita mm. siitä, että paikassa on rikottu lastensuojelulakia henkilöstömääriin liittyen ja paljon muutakin materiaalia...
      Kerron vielä paikan psykiatrista (nimi löytyy googlettamalla), joka ei ole kykenevä hoitamaan tehtäviään ikänsä vuoksi (kuuluu kai koronan riskiryhmään) ja näin ollen tekee asiakkaista diagnooseja puolentoista tunnin etäyhteyden kautta. Täysin epäpätevä henkilö jolla ilmeisesti ensikodilla jonkinlainen suojatyöpaikka.
      Näen edelleen välillä painajaisia tuosta paikasta. Jos teille ikinä väläytetään mahdollisuutta ensikodista, ottakaa selvää mistä tahansa muusta avohuollon tukitoimenpiteestä!! Tuolla tulette nöyryytetyksi ja itsetuntonne hakataan pohjamutiin.

    • Anonyymi

      Olen täällä tällä hetkellä, ja kuulostaa tutulta.

      • Anonyymi

        Mäkin oon täällä kuka oot😅


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1816
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe