Harrastatteko koiranne kanssa pk-lajeja? Mitä niistä? Milloin ja millä lajilla aloititte? Miten olette edistyneet?
Ja jos tiedätte sanoa niin minkä linjainen koiranne on (kun noista linjoista on ollut puhetta)? Ja jos vielä tohtii koiran iän ja sukupuolenkin vaikka laittaa..
Niin paljon kysymyksiä, niin vähän vastauksia...
(toistaiseksi, toivon)
Kiitoksia vastauksista jo näin etukäteen.
Ja jos tiedätte sanoa niin minkä linjainen koiranne on (kun noista linjoista on ollut puhetta)? Ja jos vielä tohtii koiran iän ja sukupuolenkin vaikka laittaa..
Niin paljon kysymyksiä, niin vähän vastauksia...
(toistaiseksi, toivon)
Kiitoksia vastauksista jo näin etukäteen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Meillä on 5vuotias uros ja jälkeä harrastetaan kesällä saatiin JK2,näyttelylinjainen on meijän sälli,mut ei olla näyttelyihin päästy,ku on hammaspuutos.
Eli harrastelen kyllä. Kolmas näyttelylinjainen sakemanni menossa, eikä toistaiseksi ole harrastustoiminnassa esteitä ollut koirien linjojen perusteella. Täysin toimivia ja näpsäköitä kouluteltavia.
Kilpaillut olen yhteensä neljässä eri lajissa, pk-puolelta kahdessa, tasaisen hyvin tuloksin. Seuraavalla koekaudella alkaa näillä näkymin voittajaluokan ykkösten metsästäminen - toivottavasti ei osoittaudu _ohjaajalle_ ylivoimaiseksi tehtäväksi.
koira on 7 kk uros ja sekalinjanen.
Jälki (ja ehkä viesti) tulee olemaan kilpailu-laji.
Tällä hetkellä on työn alla koirien,jänisten,oravien ja ihmisten
välinpitämättömyys lenkillä.
Kilpakoulutus alkaa ensi keväänä,heti kun jälkee voi ajaa.
Eli kun koira on vielä lähes pentu niin on vasta opetusvaihe ja hyvin ollaan edistytty,oppi menee hyvin päähän ja on vielä pysynytkin siellä.
Makupalalla tai mieluisalla lelulla koiran huomio omistajaan? jos näin niin miten siitä makupalasta/lelusta "irtaudutaan" eli että ei tarvita enään?
Niin ja tämmöinen on hieman askarruttanut että käytättekö koirillanne mitään takkeja talvella? Niillähän kuitenkin on turkkia riittävästi...? Ei kai sellainen huomioliivi ainakaan syksyisin pahitteeksi olisi kun on niin pimeää ja suojaisipahan sateelta? Mitä olette mieltä?
Saksanpaimenkoirahan ei palele,ei ainakaan ennen kun sitä pakkasta on niin paljon,ettei omistaja enää tarkene.
Pohjavillakin on niin paksu,ettei koira sateellakaan kastu muuten kun ihan päälikarvoista.
Tiedän jonkun käyttävän jotain kurapukuja,mutta hölmöltä se koira sellaisessa näyttää...
..aktiivinen,kouluttelen omaksi ja koiran iloksi,kisataan jos kiinnostus riittää.Sienikoiraksi olen nämä nykyiset kouluttanut.Edelliset koirat:kilpaillut 22 koiran kanssa,suurin osa narttuja,joitakin uroksia,omia kasvatteja ja jalostukseen käytettäviä koiria.
Tuloksena 1 koira 3lajin KVA,1 koira 2lajin KVA,lajit jälki,haku ja viesti.
Vanhin näyttelylinjainen, etupäässä pk-jälkeä, voiluokassa, suojelua koiran ollessa nuorempi,hieman hakua,näyttelyttämistä ja nyt koira on jo eläkkeellä ja toimii hyvin kanalintumetsällä.7,5v.narttu.
Keskimmäinen edellisen pentu pääsääntöisesti hakua, kilpailtu jäljellä,purutreenejä muttei kisatavoitteella, koira on varsinainen kuumakalle ja työmyyrä.
Varsinainen "poikkeus" vahvistaa säännön tapaus,näyttelylinjoissa enemmän mali kuin saku.
(kuultu myös maalimiehiltä).2,5v narttu.
Nuorin myöskin oma kasvatti (ja vanhimman nartun pentu) vajaa kymmenen kuukautta, tottelevaisuutta Bh-koetta varten, peltojälkeä (mahdollista Ab/sutsukoetta varten.Kansallisella puolella hakua ja on sille varulta opetettu metsäjälkeä ja esineruutuakin, suojelua mahdollisella kisatavoitteella.narttu.
Niin ja tietty näyttelyttäminen, itse pidän näyttelyissä jännittämisestä varsinkin talvisaikana kun ei pääse kokeisiin.
Pyrin harrastamaan siten, ettei mikään "häiritsisi" toista lajia vaan kaikki harjoitukset tukisivat toisiaan.
Tämän lisäksi pyrin jeesaamaan kasvattieni omistajia kaikessa mahdollisessa, joka pennulle jotka lähiseudulla asuu järjestetään mahdollisuus oppia kaikki pk-lajit, näyttelykäyttäytyminen (näihin handlerit), eli käytännössä harjoituksissa on aina porukkaa vieraita jäljentekijöitä, "tuomareita",ampujia hankilöryhmää jne.Kaupassa käydessäni otan nuorimmaiseni tottelvaisuuteen siihen ihmisvilinään hetkeksi juuri Bh-koetta ajatellen.
Köökissä voi opettaa makupalalla/naksulla kapulan pitämistä sivulletuloja ,edessäistumisia,paikallamakuuta ruokakupin kanssa.
Tämänlisäksi pyrin pitämään huolta koirieni kunnosta liikuttamalla niitä (vapaana metsässä, polkupyörälenkeillä, kahdella pallolla juoksuttamalla),sellaisina päivinä kun en ehdi harrastaa kouluttamista vuorotyön takia.
Harrastaminen on itselläni alkanut toisen rotuisella koiralla joskus viisitoistavuotta sitten pelkällä tottiksella, ensimmäinen saku on sitten tämä 7,5 vuotias.
...sinulle paljon aktiiveja pennun ostajia ja terveitä koiria,asenteesi kasvatukseen on oikea.Itse jo lopettaneena pyrin kasvateillani samaan:MONIPUOLISUUTEEN!Hienoa kuulla että vielä on SAKSANPAIMENKOIRAN kasvattajia,ei niitä ääripäitä...you know!
Meillä uros saku reilu 6kk.
Toko, raunio, jälki...
parempi koulutus alkaa ensi keväänä.
Nytten vaan hiotaan pohjat kuntoon!
Pentu kurssi käytiin. Raunioita harjotellaan.
Toko on menossa...
Eli pentukurssilla aloitettiin...koira silloin 4kk. Ja siitä jatketaan koko ajan...
Perustottelevaisuus hanskassa, mutta ei viellä pitkiin aikoihin "valmis".
Narttu 8v.
Agility, Toko, jälki, raunio
Aloitettiin tapakoulutuksella ja ihan siitä et koira oppii luottamaan minuun.
(koira tuli minulle noin reilu puolvuotisena)
Sitten mentiin "pentukurssille".
Ja tokoon.
Toimi tosi hyvin paitsi että koira säikkyi nopeita liikkeitä joten kaikki piti tehdä hidastettuna! =)
jälki raunio omalla porukalla...
Nytten ei pelkää mitään...ja kaikki sujuu hyvin jos mamma on sillä tuulella...mutta kaikki voi mennä läskikskin! ;)