Lennot Vilnaan n. 200 euroa menopaluu ja linja-auto Tallinnasta 20 euroa suunta, mutta matkakin kestää autolla.
Mikä olisi hyvä ja halpa hotelli. Netistä katsoessa ihmetyttää nuo hinnat: hotellit ovat kalliimpia kuin Suomessa.
Ja matkatoimiston pakettimatkalla vuorokausi tulisi halvemmaksi. Mikä on tuon matkatoimiston kytkykaupan takana?
Mikä olisi hyvä ja halpa hotelli. Netistä katsoessa ihmetyttää nuo hinnat: hotellit ovat kalliimpia kuin Suomessa.
Ja matkatoimiston pakettimatkalla vuorokausi tulisi halvemmaksi. Mikä on tuon matkatoimiston kytkykaupan takana?
Vastaukset 6
Vanhimmat
hei,
matkatoimistoilla on olemassa sopimushinnat hotelliin jotka ovat ns. rackrateja halvempia useissa kohteissa, joten siitä johtuumatkatoimistojen halvemmat hinnat hotelleissa.
Toki joillakin hotelleilla voi olla hurjan halpoja nettitarjouksia.
Kannattaa kysyä, että mitä pelkkä majoitus maksaisi matkatoimiston kautta.
Kysele suoraan hotelleista. Vastaavat sähköposteihin nopeasti ja tarjoavat usein halvemmalla kuin hinnastoissaan mainostavat.
Niin, täytyisi vain käydä juomassa siellä muutama olut ja käydä killistelemässä Frank Zapan patsasta.
Onhan kaupunki elävä.
Minulle riittää tyyny laskea pää lepoon. En kaipaa mitään aamupaloja. Vihaan hotellien aamupalojen tyrkyttämisestä tai yleensäkään aamupalojen olemassaolosta hotellissa. Minä kuljen luokse paikallisten. Otan paikallisten lehden vaikka en ymmärrä kieltä.
takia ei kannata vaivautua! muuten toki , mutta ko. patsas ympäristöineen oli pettymyt ainakin mulle
Mikset harkitsisi hotellin sijaan hostellia, guest house majoitusta, bed & breakfast paikkoja. Hinnat huomattavasti halvemmat ja siistejä paikkoja löytyy. Tässä yksi vaihtoehto:
http://www.litinterp.com/view.php?ch=BB&lg=EN
Joo, sähköpostilla vaan yhteys paikalliseen hostelliin! Todella paljon edullisemmat hinnat kuin netissä heidän kotisivuillaan.
Kokeile tätä:
http://www.hostelz.com/ . Minä sain JNN hostellista todella edullisen majoituksen aamupaloineen päivineen. Menen sinne vapun aikaan.