Rokotus ja pallit pois

kyselijä

Moikka! Kyselisin semmosta, että voiko kissaa rokottaa kun siltä poistetaan pallit vakkka se ei ole saanut aiemmin mitään rokotteita? Paljonkohan tästä tulee lisämaksua?

2

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuosta kannattaa kysyä niiltä eläinlääkäreiltä, joilla tulet käyttämään kissaasi. Isoimmalla eläinklinikalla voit joutua maksamaan lähes kaksinkertaisen hinnan verrattuna johonkin pikkuvastaanottoon, jossa on ehkä vain yksi eläinlääkäri.

      Halvinta on ottaa samalla kertaa kaikki, niin saat kaikki samalla toimistomaksulla.

    • 13+10

      Ei kannata ikinä rokottaa, jos on sairas tai kun elimistöä rasitetaan muulla tavalla, esimerkiksi operaatiolla kipulääkkeillä! Rokotus on aika rankka jo yksistään elimistön käsitellä. Yksi asia kerrallaan. Tiedän kissoja, joille rokotus on poikinut elinikäisiä vaivoja. Lue vaikka tämä yleisesti lemmikkien rokotuksista:
      http://www.annamultanen.net/artikkeli-rokotukset.html
      En ole mikään luomuhoitojen puolestapuhuja, mutta rokotuksen osalta tuo antaa hyvää ajattelupohjaa ja siellä on lähteetkin linkitetty lopussa. Nykyään mietitään onneksi paljon uusintarokotusten tarvetta ja tiheyttä. Oma eläinlääkärimmekin katsoi kissan rokotushistoriaa ja sanoi, ettei ole kiire uusia kun rokotusaineelle antama uusintaraja oli jo mennyt ohi kun kissamme oli saanut jo kolme kertaa ruttorokotteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6329
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6142
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5970
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe