miksi aikuislukiosta pääsee helpommalla?

En ymmärrä, että miksi ilta / aikuislukio on paljon helpompi kuin päivälukio ja sieltä pääsee vähemmällä pois. päivä lukiossa ollaan se 2,6 vuotta 9-16.00 koulussa kun taas aikuislukiossa käydään joku 4x viikossa pari tuntia. Mielestäni tämä on aika väärin, vai voisiko joku selostaa hieman asiaa?
142601
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Aikuislukiossa täytyy tehdä itsenäistä työtä äärettömän paljon enemmän kuin päivälukiossa.Aikuislukiossa käydään kurssia kohden 18 lähiopetustuntia kun päivä lukiossa tuntimäärä on noin 35 tuntia.Saatat päästä nuilla 18lla tunnilla yo-kokeet läpi mutta parempiin suorituksiin vaaditaan paljon työtä.Päivälukiossa kerkeää käydä kurssit perinpohjaisesti läpi joten normijärkisen ei tarvitse hirveästi päätänsä läksyillä vaivata.

Äänestä

"Päivälukiossa kerkeää käydä kurssit perinpohjaisesti läpi joten normijärkisen ei tarvitse hirveästi päätänsä läksyillä vaivata."

Tämä on täyttä puppua. Läksyjä on paljon.

Äänestä

No oli miten oli iltalukiossa joudut vähintään tuplaamaan läksyjen tekoon tarvittavan ajan päivälukioon verrattuna.Ja tämä johtuu täysin siitä koska opetusta on vähän iltalukiossa.

Äänestä

Aikuislukiossa ei ole pakollisia liikunnan kursseja, mikä on valtava plussa verrattuna päivälukioon.
Minua harmittaa vieläkin, että jouduin käymään ne kurssit...

Äänestä
  • Niin siellä on myös vähemmän oppitunteja, vähemmän kursseja ja kestääkin kokonaisuudessaan vähemmän aikaa. En ole asiaan perehtynyt mutta luulisin että näin on, joka on milestäni aivan käsittämätöntä.

    Äänestä

Lukiossa pyritään sivistämään ja opettamaan selvästi alaikäiset aikuisiksi, aikuisilla taas oletetaan olevan se sivistys tullut elämänvarrella, eikä näin ehkä koeta että tarvittaisiin niin paljon pakollisia kursseja heille.

Uskon ainakin, että tämä on yhteiskunnan hyväksi, kun aikuisia kannustetaan suorittamaan ylioppilastunkinto heidän arkeensa sopivalla aikataululla, muuten heidän lukiovuotensa olisivat lähemmäs aina 4 vuotta (ellei ylikin), tuollainen hidastelu nähdään jo hyvin haitalliseksikkin yhteiskunnalle. Eihän kukaan heistä suorittaisi sitä jos olisi se sama pakollinen kurssimäärä kuin alaikäisille, mikä johtaisi herkemmin mm. varhaiseläikkeisiin, koska masentuvat nykyisessä työssä (mitä voivat tehdä ainoastaan koska eivät ole kouluttautuneet pidemmälle) tai työttömyydestä.

Myös Suomen talous hyötyy tästä, kun ei tarvitse kustantaa aikuisellekkin niin paljon oppitunteja ja eri kursseja ei ole pakko olla niin usein saatavilla.

Ymmärrän että tunnet sen vääräksi, koska koet että teet enemmän töitä kuin he, mutta asia ei kumminkaan ole ihan noin mustavalkoista. He kumminkin ovat usein miten töissäkäyviä, perheellisiä tai ovat sellaisessa elämäntilanteessa missä ei mikään kauempi opiskelu-aika yksistään jo lukiossa olisi edes mahdollista. Siitähän se opiskelu kumminkin vasta alkaa eteenpäin, ei sillä yksistään saavuta mitään.

Äänestä
  • No minua ärsyttääkin vain lähinnä se, että aikuislukion valinneet välttyvät pakollisilta liikunnan kursseilta. Muuten hyväksyn tällaisen järjestelyn.

    Mielestäni liikunnan pitäisi olla lukiossa täysin vapaaehtoista.

    Äänestä

"kun taas aikuislukiossa käydään joku 4x viikossa pari tuntia"

Aikuislukiota käyvät yleensä aikuiset, joilla on enemmän koulutusta takanaan kuin pelkkä peruskoulu. He käyvät yleensä myös työssä.

Ylioppilaaksi aikuislukiosta aikovat käyvät kyllä koulussa enemmän kuin joku 4 x pari tuntia viikossa. Opetusta aikuislukiossa on huomattavasti vähemmän kuin päivälukioissa. Mutta oppimisvaatimukset ovat silti samat! Ja ylioppilastutkinto on sama! Aikuisopiskelija joutuu tekemään paljon, paljon itsenäistä työtä saavuttaakseen samat tavoitteet, joihin päivälukioissa käytetään lähes kaksinkertainen tuntimäärä. Mutta aikuinen ihminen pystyy siihen, teini-ikäinen ei pystyisi.

Äänestä
  • "Mutta aikuinen ihminen pystyy siihen, teini-ikäinen ei pystyisi"

    Älä yleistä.
    Itse olisin mielelläni käynyt enemmänkin joitain lukuaineiden kursseja, jos olisin siten välttynyt liikunnan kursseilta.

    Äänestä

Mikä liikunnassa ahdistaa? Minun mielestä yksi lukion tärkeimmistä tehtävistä saada ihmiset liikkumaan jos eivät muuten ymmärrä.Yleisesti ottaen liikunta pidentää kuitenkin ikää ja täten työuria.

Äänestä
  • "Mikä liikunnassa ahdistaa?"

    Kuinka pitkän ja yksityiskohtaisen vastauksen haluat?

    Äänestä

Menkää sinne aikuislukioon, jos niin paljon ahdistaa päivälukio! :O

Äänestä
  • Ei sinne aikuislukioon ihan noin vain mennä, jos ikää on alle 18 vuotta ;) Mutta alaikäisetkin voi kyllä päästä ilta-/aikuislukioon ns. hyvin syin - esim. jotkut tietyt harrastukset voi olla se syy. Koulun johtaja päättää... Lisäksi alaikäiset joutuvat käymään myös ilta-/aikuislukiossa esim. terveystiedon, liikunnan, kuviksen ja musiikin opintoja...

    Itse en ole käynyt koskaan päivälukiota, ilta-/aikuislukion olen käynyt vuosia sitten (olin tuolloin n. 30 v). Kursseillamme oli hyvinkin eri ikäisiä ihmisiä, joitakin harvoja oli alaikäisiä (useimmat väh. 18 v, mutta näitä nuoria oli kohtalaisen paljon...), vanhimmat opiskelijat olivat eläkeläisiä - jopa 80 vuotta vanhoja...
    Mitä tulee opintoihin, niin vaikka koulutunteja oli vähemmän kuin päivälukiossa sai hommia kyllä tehdä melkoisen paljon. Koulupäivien (tai pikemminkin iltojen) pituus riippui hyvin pitkästi kursseista / jaksoista. Pisimmillään kouluillat saattoivat olla n. klo 16 - 21, lyhyimmillään vain tunti tai pari. Opetusta oli pääsääntöisesti ma - pe, vähän riippui jaksosta ym. Eli ei mikään ihan yksinkertainen ja "pikkujuttu" - ja yo-kirjoitukset on tosiaan samat kuin päiväpuolella! Tosin iltapuolella on opiskelijoina myös niitä ketkä opiskelevat ihan vain harrasteena - ja osa on pelkästään aineopiskelijoita (on kiinnostuneet jostakin tietystä aineesta ja / tai tarvitsevat työn tai muun asian takia esim. jotain vierasta kieltä...; osa aineopiskelijoista on myös sellaisia että ovat suorittaneet lukion jo joskus aeimmin, mutta haluavat täydentää tutkintoaan syystä tai toisesta).

    Äänestä

Jos tuntuu siltä, että aikuislukiolaiset pääsevät vähemmällä, kannattaa katsoa myös yo-kirjoitusten tilastoja. Yksikään aikuislukio ei keiku lukioiden paremmuustilastojen kärkipaikoilla. Mitä vähemmän opiskellaan, sitä vähemmän tiedetään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


56344444444 kirjoitti:

En ymmärrä, että miksi ilta / aikuislukio on paljon helpompi kuin päivälukio ja sieltä pääsee vähemmällä pois. päivä lukiossa ollaan se 2,6 vuotta 9-16.00 koulussa kun taas aikuislukiossa käydään joku 4x viikossa pari tuntia. Mielestäni tämä on aika väärin, vai voisiko joku selostaa hieman asiaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu