Ajurien päivitys

1+17

Elikkä mulla on semmonen noin 5 vuotta vanha HP läppäri. Siinä näitä ajureita (Grafiikka,ääni jne.) täytys päivittää. Itse en tiedä miten se tehdään. Joitakin sovelluksia olen kokeillut, mutta kaikki ovat maksullisia. Kenelläkään mitään neuvoa miten päivittää ne?

14

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koneen valmistajan tai ajurin valmistajan sivuilta. Muualta ei kannata.

    • 20+20

      linkkiä sivuille tai jotain? nyt siis vaikka HP:n

    • HP:lla on olemassa oma työkalukin ajureiden päivitykseen, HP Softpaq Download Manager: ftp://ftp.hp.com/pub/caps-softpaq/HP_SDM_Setup.exe
      Ohjelmasta valitaan omaa konetta vastaava malli, ja annetaan ohjelman etsiä tuoreimmat ajurit.

    • Mutta hakeeko se ajurit niiden valmistajien sivuilta vai ainoastaan HP sivuilta jossa on usein tarjolla vanhoja versioita.

      • Se hakee HP:n palvelimilta. 5 vuotta vanhaan koneeseen on lähes sama, mistä ne ajurit hakee. Suorituskyky ei niillä erikoisemmin nouse.


    • Mutta vanha versio esim näyttiksestä. En siis päivittäisin ainakaan sitä tuolla.

      • Mitä merkitystä sillä on 5 vuotta vanhassa koneessa? Sul on ihme tapa neuvoa aina ne hankallimat tavat tehdä asioita. Tuo työkalu on oikeasti hyvä apuväline, silloin kun joutuu vaikkapa useampaan koneeseen hakemaan päivityksiä. Tai vaikkapa silloin, kun rakennetaan asennusimagea, mikä jaetaan verkon kautta koneille.


      • pmtm81 kirjoitti:

        Mitä merkitystä sillä on 5 vuotta vanhassa koneessa? Sul on ihme tapa neuvoa aina ne hankallimat tavat tehdä asioita. Tuo työkalu on oikeasti hyvä apuväline, silloin kun joutuu vaikkapa useampaan koneeseen hakemaan päivityksiä. Tai vaikkapa silloin, kun rakennetaan asennusimagea, mikä jaetaan verkon kautta koneille.

        Voi parantaa suorituskykyä ja korjata eri bugeja.


    • Sinä et päivittäisi, mutta ihmiset joilla on avian oikeasti kokemusta tietototekniikasta, päivittävät. Kuten työkalun nimestä voi päätelä, ei mikään uusi keksintö ole kyseessä, vaan "Ison Q:n" ajoille juontavat juuret. Itselläni on enemmän kokemusta saman yhtiön palvelimista ajalta, jolloin hp ei ollut kuvioissa mukana. Jo silloin palvelimille oli tarjolla vastaavat työkalut ja voin kertoa, että Compaq osasi nämä asiat. HP:lla on onneksi oltu fiksuja eikä ole lähdetty yrittämään pyörän keksimistä uudelleen, vaan käytetään jo aikoinaan hyväksi havaittua tapaa.

    • kokemus_

      Softpaq on ihan hyvä ohjelma, tulee uudet ohjaimet sen kautta. Tosin se tarjoaa muutakin konetta kuormittavaa turhaa sälää mitä ei kannata asentaa.

    • eljii

      Mitähän viruksia nuo lukuisat itseään tyrkyttävät ajuripäivittäjät levittävät?
      Vai saavatko mainoksia elatukseksi asti? Epäilyttäviä ovat.

      • Ei noita kannata miettiä, koska koneeseen haetaan ajurit vain ja ainoastaan käyttöjärjestelmän pakettihallinnasta tai erikoistapauksissa laitteen tai piirisarjan valmistajan sivustoilta.


    • Näin tosiaan on. Mistään muualta ei kannata asentaa näitä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      99
      7710
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5557
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      266
      4758
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4723
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      72
      3466
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2788
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2477
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2428
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2382
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2254
    Aihe