Musiikki!

musafrigidi

Mitä musiikki sinulle antaa? Nautiskeletko musiikista kuunnellen vai soitatko tai laulatko itse? Ja jos niin omaksi iloksesiko vai muiden? Ja jos soitat, niin mitä instrumenttia? Ja jos laulat, niin suihkussa, kuorossa vai karaokessa? :)

11

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...
    • vaka vanha

      Hyviä viboja se antaa. Hyvän konsertin jälkeen sitä leijuu monta tuntia. Karaokessa ne vibat saa yleensä vain esittäjä, kartan.

    • Hei kun keikuskelen

      Minkähänlaista elämää mulla olis, jos ei olisi musiikkia ja kirjoja.
      En yhtikäs ollenkaan keksi, mitä voisin noiden tilalle ottaa.

    • Kyllä se nyt varsinkin kun toi näköradio on poissa pelistä niin radio on tärkeä.
      Aina miiulle on musiikki ollut tärkeää. Voi äitiparka silloin teininä kun soittelin samaa kappaletta vaikka kuinka monta kertaa ja siihen ei saanut muut puuttua..
      Hectoriahan tuolla nyt soi cd:ltä.

    • Nyfikenin puhallus

      Päätin muutama vuosi sitten, että heti kun saan yhtäjaksoista vapaa-aikaa kokonaisen kuukauden, otan tavoitteekseni oppia puhaltamaan oikein didgeridoota. Toistaiseksi saan ulos vain tukahtuneen puuhkuttavan äänen. Linnut kyllä vaikenivat pihalla, ihmettelivät varmaan että mitä tuo ihmisotus nyt touhuaa!

    • Rrrkstn musaa

      Sori että en ymmärrä otsikkoa, koska en luultavasti olisi tässä, jos ei olisi ollut laulun lahjaa, jolla olen peitonnut elämän 'pahat', vaikeat, hankalat, ikävät ... asiat. Kun aihe unohtui yhdessä kohdassa elämää, minusta tuli joku muu, eri ihminen, olin hukassa, eksyksissä omasta itsestäni, kuljin harhaillen, suuntavaisto katosi.

      Itse en ymmärtänyt mistä kaikki johtui ennen kuin laulu astui vahingossa takaisin elämään ja se alkoi taas maistua. Rrrakastan musiikkia, sekä sen kuuntelemista että sen itse tuottamista, oman äänen käyttämistä, sen soimista ja hyrisevää hierontaa sisällä, resonointia päässä. Äänihän on ikivanha parannuskeino niiltä ajoilta kun ei ollut nykykaltaisia lääkkeitä, se hieroo sisuskaluja kun sitä osaa käyttää. Joten kannattaa vaikka vain hyristä ja hymistä, jos laulua ei muuten ilmoille saa päästettyä.

    • Se on huume jota nautin ilosta ja surusta, se käy siivoukseen, ruuanlaittoon, töissä, saunaan, koiralenkille.. joku joskus väitti että kartan hiljaisuutta, mutta ei se sitä ole. Kuuntelen laidasta laitaan kaikkea, eikä ole kovin moni biisi tai genre mikä ei uppoaisi. Levyjen hypistely on nastaa puuhaa, mukana laulaminen. Suihkussa laulaminen vähän verotettiin kun muutin omakotitaloon eikä voi ilahduttaa enää ketään.

      Silti, vaikka kuuntelen melkein kaikkea mielelläni, evoluutio on päättänyt että lasten ja vanhempien musamaku riitelee. Tyttären suurin innostus on ysärit ja sellainen latino-bailando musa, mistä en taas tykkää en sitten yhtään. Kannustan silti kuuntelemaan, ja ostan korvakuulokkeita. Hänelle :))

      Nuoruudessa isä kantoi kotiin milloin mitkäkin instrumenttia, kitaran, balalaikan, huilun, urut, jopa haitarin. Intouduin niistä kaikista ja opiskelin omin voimin. Nykyisin en soita mitään, kitara ja basso löytyy kotoa. Pianokin, mutta tyhmyydessäni laitoin telkkarin sen ylle, eihän sitä pääse soittamaan kun aina joku lojuu sohvalla katselemassa :)) Pianoa. Eikun oikeesti telkkaria.

    • 0lina
    • Musiikilla on suuri voima. Se vaikuttaa mielialaan ja tunnetiloihin, rentouttaa ja sillä on terapeuttinen vaikutus. Pidän suht rauhallisesta melodisesta musiikista. Melumusiikkia eivät aivoni kestä.

      En soita mitään instrumenttia. Lapsena kävin pianotunneilla ja harmittaa hiukan, kun en jatkanut niitä opintoja. Tykkään laulaa, mutta en esiintyä. Esim. karaokeen ei minua saa laulamaan edes umpitunnelissa.

      Vaikka musiikkia rakastankin, se ei seuraa minua joka paikkaan. En esim. lenkkeile napit korvissa. Luonnon äänet rentouttavat siinä missä musakin. Niin...ja hiljaisuus...se on kauneinta musiikkia.

      http://www.youtube.com/watch?v=FsBsGUtIayw

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1302
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      224
      1216
    Aihe