Henkien karkotus

halipimu91

Mä kun luin näitä niin tuli vaan mieleen ku ollaan kavereitten kaa pelattu ja ei olla tiedetty et miten ne karkotetaan ne henget... Et ois tosi kiva jos joku kertois...

4

1225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pelle Hermanni

      Kutut papin paikalle jos et osaa itse. Tietenkin ulkolukuna kun vedät siihen päälle "Isä meidän" -rukouksen, niin eiköhän ne 'pahat henget' sillä katoa.

      Ja asiasta kolmanteen, mitä kaikkea teille tapahtui, kun "pelasitte"?

      • katoa

        Markku Koivisto antoi ohjeet, että pitää öljyllä voidella jokainen oven pihtipieli ja ikkuna-aukko ja tuuletusaukko. Ja henkilön joka "ajaa henget pois" tulee olla uskossa. Mielellään kaksi taikka kolme henkilöä. Ja on käskettävä Jeesuksen nimessä saatanan väistyä ko. talosta/huoneesta etc. Vaika itse ei olisi pelannut, mutta jos joku ko. asunnossa tai huoneessa on joskus pelannut voi talo/huone olla "saastunut."
        Ja ennenkaikkea spiritismiä ei tule koskaan pelata!


      • Isä Merryn
        katoa kirjoitti:

        Markku Koivisto antoi ohjeet, että pitää öljyllä voidella jokainen oven pihtipieli ja ikkuna-aukko ja tuuletusaukko. Ja henkilön joka "ajaa henget pois" tulee olla uskossa. Mielellään kaksi taikka kolme henkilöä. Ja on käskettävä Jeesuksen nimessä saatanan väistyä ko. talosta/huoneesta etc. Vaika itse ei olisi pelannut, mutta jos joku ko. asunnossa tai huoneessa on joskus pelannut voi talo/huone olla "saastunut."
        Ja ennenkaikkea spiritismiä ei tule koskaan pelata!

        Aivan.

        Öljyllä pitää muistella voidella säännöllisesti myös kaikki saranat, niin loppuvat aaveiden yölliset kitinät. Lisäksi ikkunanpielien öljyämisen jälkeen kun vaihtaa tiivisteet tai laittaa vähän silikonia, loppuu verhojen lepatus.


    • Ilyrion

      Isä meidän rukous tepsii lähes aina - ellei siis olla tekemisissä "järeämpien" (itsepäisempien) henkien kanssa. Öljyn lisäksi olen kuullut jotain juttuja suolasta, mutta tietääkseni se estää henkiä niin kuin seinä karkottamisne sijaan.
      Yleinen periaatteeni itse on, ettei ketään tarvitse kuunnella ellei halua, oli henkilö siten elävä, tai kuollut. Jos ihminen on ollut kusipää eläissään, se on sitä takuulla vielä kuoltuaankin.
      Kaiken A ja O on kuitenkin ettei pelkää. Se voi tuntua vaikealta, mutta jos oikein napakasti käskee että antaa heittää (kuten jollekin tavallisellekin vittuilijalle) niin eiköhän sitä suurin osa lähde.
      "Minä kiellän sinut, Jeesuksen nimeen katoa...plaa plaa plaa... kaipa se tepsii. Pitää kuitenkin varoa ettei tule turhaan loukanneeksi, sillä kuten jos menet lauantai iltana aukomaan päätä jollekin piripäälle, se vetäisee sinua kuonoon. Ja se sama piripää tekee sen saman taatusti vielä kuoltuaankin - joskin henkitasolla, ja se onkin sitten yleensä vakavampi juttu. Aaveilla tuppaa joskus olemaan kieroutunut huumorintaju.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      96
      2225
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      218
      1891
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      173
      1722
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1306
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1190
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1098
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      275
      802
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      681
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      615
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      50
      613
    Aihe