Henkien karkotus

halipimu91

Mä kun luin näitä niin tuli vaan mieleen ku ollaan kavereitten kaa pelattu ja ei olla tiedetty et miten ne karkotetaan ne henget... Et ois tosi kiva jos joku kertois...

4

1195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pelle Hermanni

      Kutut papin paikalle jos et osaa itse. Tietenkin ulkolukuna kun vedät siihen päälle "Isä meidän" -rukouksen, niin eiköhän ne 'pahat henget' sillä katoa.

      Ja asiasta kolmanteen, mitä kaikkea teille tapahtui, kun "pelasitte"?

      • katoa

        Markku Koivisto antoi ohjeet, että pitää öljyllä voidella jokainen oven pihtipieli ja ikkuna-aukko ja tuuletusaukko. Ja henkilön joka "ajaa henget pois" tulee olla uskossa. Mielellään kaksi taikka kolme henkilöä. Ja on käskettävä Jeesuksen nimessä saatanan väistyä ko. talosta/huoneesta etc. Vaika itse ei olisi pelannut, mutta jos joku ko. asunnossa tai huoneessa on joskus pelannut voi talo/huone olla "saastunut."
        Ja ennenkaikkea spiritismiä ei tule koskaan pelata!


      • Isä Merryn
        katoa kirjoitti:

        Markku Koivisto antoi ohjeet, että pitää öljyllä voidella jokainen oven pihtipieli ja ikkuna-aukko ja tuuletusaukko. Ja henkilön joka "ajaa henget pois" tulee olla uskossa. Mielellään kaksi taikka kolme henkilöä. Ja on käskettävä Jeesuksen nimessä saatanan väistyä ko. talosta/huoneesta etc. Vaika itse ei olisi pelannut, mutta jos joku ko. asunnossa tai huoneessa on joskus pelannut voi talo/huone olla "saastunut."
        Ja ennenkaikkea spiritismiä ei tule koskaan pelata!

        Aivan.

        Öljyllä pitää muistella voidella säännöllisesti myös kaikki saranat, niin loppuvat aaveiden yölliset kitinät. Lisäksi ikkunanpielien öljyämisen jälkeen kun vaihtaa tiivisteet tai laittaa vähän silikonia, loppuu verhojen lepatus.


    • Ilyrion

      Isä meidän rukous tepsii lähes aina - ellei siis olla tekemisissä "järeämpien" (itsepäisempien) henkien kanssa. Öljyn lisäksi olen kuullut jotain juttuja suolasta, mutta tietääkseni se estää henkiä niin kuin seinä karkottamisne sijaan.
      Yleinen periaatteeni itse on, ettei ketään tarvitse kuunnella ellei halua, oli henkilö siten elävä, tai kuollut. Jos ihminen on ollut kusipää eläissään, se on sitä takuulla vielä kuoltuaankin.
      Kaiken A ja O on kuitenkin ettei pelkää. Se voi tuntua vaikealta, mutta jos oikein napakasti käskee että antaa heittää (kuten jollekin tavallisellekin vittuilijalle) niin eiköhän sitä suurin osa lähde.
      "Minä kiellän sinut, Jeesuksen nimeen katoa...plaa plaa plaa... kaipa se tepsii. Pitää kuitenkin varoa ettei tule turhaan loukanneeksi, sillä kuten jos menet lauantai iltana aukomaan päätä jollekin piripäälle, se vetäisee sinua kuonoon. Ja se sama piripää tekee sen saman taatusti vielä kuoltuaankin - joskin henkitasolla, ja se onkin sitten yleensä vakavampi juttu. Aaveilla tuppaa joskus olemaan kieroutunut huumorintaju.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      34
      9188
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      27
      3666
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      43
      2214
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      104
      2041
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      17
      1870
    6. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      12
      1465
    7. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      24
      1298
    8. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1187
    9. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      876
    10. Missä palaa?

      K-Market sauhuaa missä päin Poria?
      Pori
      67
      815
    Aihe