Kiventyöstö

Voiko jossain opetella työstään kiviä?
Ei mitään jalokivi-juttuja, vaan esim kotipihalle tulevia esineitä.
43296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

On olemassa sellainenkin tuote, kuin etana dynamiitti.
Se ei ole räjähdysainetta ollenkaan ja sitä myödään kaikille halukkaille ihan rakennustarvikekaupasta.

Tällä saat isonkin kiven poikki/ rikki.
kiveen porataan iskukoneella muutama reikä, jotka ladataan etanadynamiitillä ja muutaman tunnin kuluttua kivi on ääneti rikki / poikki.

Tuo sementtivellin tapainen tuote on vaaratonta ja sillä voi rikkoa / katkoa kiviä vaikka olohuoneessa.
Kysy tarkemmin kauppiaalta.
Tuote maksaa noin 10 euroa / kilo ja kaikenlisäksi melko riittoisaa.

Luonnonkiveä voit työstää kulmahiomakoneen timanttilaikoilla ja iskuporakoneen kovapalaporilla.

Kivimiesten tiedän käyttäneen kiven muotoiluun ihan talttoja ja pikku lekaa.

Mielenkiintoinen on aihesi ja mikä parasta, niin materiaali on ilmaista.

Tuon suhteen olet oikeassa, että jotain kurssijuttuja saisi olla, että oppisi tuntemaan veistoon soveltuvat kivet ja menetelmät.

Uskoisin kirjastosta jotain aiheeseen liittyvää löytyvän.

Äänestä

... voi opetella työväenopistojen ja kansalaisopistojen syksyisin alkavilla Kivenhionnan kursseilla.

Korukivien hionta on siellä tosin ajatuksena päällimmäisenä, mutta kivenkäsittelyn perustaidot siellä oppii vallan hyvin.

Ja kenties se korukivien hionta kiinnostaa sitten, kun alkuun pääsee.

Itse teen nykyisin mm. shakkilautaa, puukonkahvaa ja suunnitteilla on kivilevyillä päällystetty puutarhapöytä.

Äänestä

Muistakaa, että ensi viikolla viikonvaihteessa on taas Tampereella kädentaitojen ja kiventyöstön messut.

Kaikki joukolla mukaan, sillä erilaisille harrastajille se on todella mielenkiintoinen tapahtuma!

Äänestä

Lahdessa Koulutuskeskus Salpaus opettaa massiivikivien työstämistä käsityömenetelmin ja luonnonkivien asentamista. Katso tarkemmin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kivimiehen alku kirjoitti:

Voiko jossain opetella työstään kiviä?
Ei mitään jalokivi-juttuja, vaan esim kotipihalle tulevia esineitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu