Moro! Tietääköhän kukaan, että toimiiko amerikasta tuodut digivideolaitteet täällä koti Suomessa. Vai vaikuttaako video systeemit niihinkin (PAL, NTSC ja niin pois päin)? eli onko laitteissa yhteensopivuss ongelmia? Ja jos on niin minkälaisia? Kiitoksia viisaammille.
Digivideo USA:sta
Reissumies
3467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mikäli sinulla on sellainen telkkari, joka ymmärtää myös NTSC-järjestelmän päälle niin sitten näet myös värit.
Joissain videoissa on myös värinormikääntäjiä.
Toinen juttu joka kannattaa ottaa huomioon ennen hankintaa on eri käyttöjännitteet. Euroopassahan valtaosa myytävistä laitteista on sellaisia että se toimii esim 110V-250V 50 - 60 Hz sähköllä, mutta Amerikassa nämä ovat harvassa. Yleensä ne toimivat vain ja ainoastaan 110 V 60 Hz sähköllä. Hintaero USA:n kamerakauppojen ja Eurooppalaisten nettikauppojen välillä ei ole kovin suuri. Näinköhän kannattaisi lähteä sieltä tuomaan.
USA:ssa esillä olevat hinnat ovat verottomia hintoja joihin lisätään vielä ALV:t ja mahdolliset paikalliset verot. Ne tekevät vielä osavaltiosta ja ostopaikkakunnasta riippuen 10 % kahtapuolta hintaa lisää.
Itse ostin viime vuonna Canon A-70:sen eurooppalaisesta nettifirmasta. Sain sen halvemmalla kuin mitä se olisi USA:ssa maksanut.
nyt Syksyllä Kansasista Sonyn videokameran, suomessa sama kamera maksaa kaupasta riippuen 399-499€, sieltä sain kameran 260 dollarilla(sis. verot), eli n. 210 eurolla! Mukana tuli tietenkin laturi ja siinä oli muuntaja valmiina oka muunsi ne jännitteet automaattisesti. Toki jouduimme ostamaan suomesta adapterin( muuntaja samassa) jotta saimme ladattua! Halvemmaksi tuli!
Itselläni on sellainen käsitys, että USA DV kamerat tallentavat nauhalle NTSC normin mukaan eli jotain 400 viiva* jotain ja Euroopppan tarkoitetut tallentavat 500 viivaa * jotain.
Siis käytännössä USAn kamera tallentaa nauhalle huonompaa kuvaa.
USA sta toki voi ostaa myös PAL:iin sopivia laitteita, esim Sonylla loppumerkinnällä E.
Tulleineen ja liikevaihtoveroineen hinta vaan tulee Eurooppalaiselle tasolle.