Myyjän urasuunnitelmat?

Ikärasismi voi hyvin

Mitä aiot tehdä, jotta pääset pois alipalkatusta ja huonosti arvostetusta myyjän työstä? Onko sinulla motivaatiota opiskella arvostettuun ammattiin? Oletko jo hakenut opiskelemaan? Vai aikooko joku (?) tosiaan kituuttaa myyjänä kaupassa eläkkeelle asti???

TE-keskuksen ammatinvalintapsykologeilta voi aikuinenkin varata ajan. Myyjillä on monessa työpaikassa käynnissä yt-neuvottelut ja työpaikkoja häviää alalta kymmeniä tuhansia. Työttömiä myyjiä on jo nyt pilvin pimein ja suurimmalla osalla myyjistä on kehno peruskoulutus. Yli 40-vuotiaat myyjät eivät pääse edes työpaikkahaastatteluun, koska ovat työnantajan mielestä jo ikäloppuja. Nyt kannattaa vaihtaa alaa ja aloittaa opinnot toisella alalla!

Kaupoissa yli 40-vuotiaan myyjän on turha uneksia työnantajan tarjoamasta koulutuksesta tai mahdollisuuksista päästä parempiin työtehtäviin. Ikärasismi on totta ja etenkin vanhemmat naismyyjät ovat huonossa asemassa. Työ on urakkatahtista ja henkisesti kuluttavaa. 50-vuotiaat myyjät ovat jo työkyvyttömyyseläkkeellä, koska terveys on mennyt kaupan työssä.

0

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Israel aloitti 3. maailmansodan

        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
        Maailman menoa
        519
        4342
      2. Kaksi vuotta

        Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
        Ikävä
        18
        3471
      3. Nainen, meidän talossa on säännöt

        1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
        Ikävä
        284
        2292
      4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

        "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
        Hindulaisuus
        476
        2169
      5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

        En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
        Ikävä
        86
        1486
      6. Tekisin mitä vaan että

        Pääsisin eroon susta.
        Ikävä
        157
        1363
      7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

        Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
        Tv-sarjat
        64
        1281
      8. Onko kenellekään muulle käynyt niin

        Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
        Ikävä
        102
        1276
      9. Onko hän elämäsi rakkaus?

        Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
        Ikävä
        64
        1188
      10. Mies haluaisin sinun kanssa

        Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
        Ikävä
        84
        1134
      Aihe