Lahjat kaasoille ja bestmaneille

tuleva morsian

Moi!
Olisko hyviä ideoita lahjoiksi kaasoille ja bestmaneille?

11

8638

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nora

      Kalevalan korut? Mistä he pitävät esim. meriaiheista jotain jos pitävät merestä tms.

    • marina

      lahja morsiuparille, lahja kaasolle, lahja bestmanille, huomenlahja morsiamelle, huomenlahja sulhaselle.... mihin on häät menossa, pelkkää lahjahömpötystä!

      mutta käsittääkseni moni on antanut sekä kaasolle että bestmanille hopeisen taskumatin (täytettynä tietysti).

      • Pikkis2

        kiitoskin riittää lahjaksi. Itse en saanut etes sitä kun olin serkulleni kaasona.


      • Nimetön
        Pikkis2 kirjoitti:

        kiitoskin riittää lahjaksi. Itse en saanut etes sitä kun olin serkulleni kaasona.

        Minäkään en saanut edes kiitosta lapsuuden ystävältäni kaasona olemisesta vaikka näin paljon vaivaa sekä hääohjelmaan ja poltareihin, jotka todellakaan eivät olleet ilmaiset... En ole juuri pitänyt häiden jälkeen "onnelliseen morsiameen" yhteyttä. Noin käytöstavattomia ihmisiä en ympärilleni kaipaa.


    • Adele_

      Itse ostin kaasolleni kalevalan korvakorut (kerää tiettyä sarjaa), ja mieheni osti bestmanille ja puhemiehelle (läheinen ystävä myöskin) pienet leathermanit tai jotkut tämäntyyppiset linkkarijutut :) tykkäsivät kovasti :)

    • Marika

      Me taisimme olla sillä perinteisellä linjalla viime kesänä ostaessamme bestmanille taskumatin.

      Kaasoni saivat lahjakortit Sokokselle, josta kumpikin sai ostaa toivomansa jutut. Olisi ollut vaikeata ostaa samanlaista muistoa molemmille, melko erilaisille kaasoille.

      Liikaa muistamista, en tiedä, mutta me muistimme pienillä paketeilla myös polttareihimme osallistuneita. Se oli pieni ele siihen nähden, millaisen vaivan he olivat upeiden polttaripäivien suunnittelun kanssa nähneet.

    • vimppeli

      korun ja viinipullon puulaatikossa, minusta hieno ele ja vielä Kiitoksenkin

      • Sylvia

        Kaasolle en osta mitään, koska välinpitämättömyydellä pilasi häätunnelmani! Vähätteli suunnittelua ja tulos oli sen mukainen. Sen sijaan bestmanille ostimme matkalahjakortin.


    • kaaso

      Minulle kelpaavat kiitokset, joita saan jatkuvasti. Hyvä lahja olisi kutsu iltaa viettämään hääparin kanssa (reilu aika) häiden jälkeen heidän luokseen. Iik, oikein vaivaannuttaa, jos minunkin morsian pähkäilee lahjan kanssa...

    • vajausta

      Tässä aloin miettimään tätä kaason ja bestmanin muistamista. Itse (bestman) sain kiitoksen sulhasen kiitos puheessa, ja siinä oli muistamiset. Mutta asiaan, onkohan tässäkin muistamisasiassa kommunikaatio "vajausta"? Kaasoa/bestmania kiitellään puheissa mutta K/B saattaa tuntua, että ei heitä ole muistettu mitenkään ja sulhanen/morsian saattaa ajatella, että on K/B muistettu tarpeeksi. Meinaan, että kiitos "palautteen" antaminen annettasiin kahden kesken esim Morsiuspari-bestman/kaaso, ja annetaan "tosissaan" eli siihen käytetään vähän aikaa ja vaivaa. Eikä pelkästään jossain kiitospuheessa, jossa muistetaan kaikkia naapurin Matista serkun kaimaan. Eli kunnon kiitokset siten, että K/B muistaa saamansa kiitokset vielä vuoden päästäkin.

    • 1111111111

      ..jotain erityistä olisi kiva antaa kaasolle ja bestmanille(ovat pari). Siis tarkoitan että se olisi "erillinen ohjelmanro" jossa suuren työn tehneet hyvät ystävät huomioitaisiin kaikkien nähden. Se on mielestäni vähin mitä voimme heidän eteensä tehdä. Ovat tehnet suuren työn meidän suureen päivään..mielestämme pelkkä puheessä kiitäminen ei riitä(se tulee joka tapauksessa) ja taskumattikin on vähän, out! siis mitä, onko ideoita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      514
      8775
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      153
      6068
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      353
      5106
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      63
      4716
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      97
      4313
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4033
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      181
      3883
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1828
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1374
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      939
    Aihe