Lahjat kaasoille ja bestmaneille

Moi!
Olisko hyviä ideoita lahjoiksi kaasoille ja bestmaneille?
118693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kalevalan korut? Mistä he pitävät esim. meriaiheista jotain jos pitävät merestä tms.

Äänestä

lahja morsiuparille, lahja kaasolle, lahja bestmanille, huomenlahja morsiamelle, huomenlahja sulhaselle.... mihin on häät menossa, pelkkää lahjahömpötystä!

mutta käsittääkseni moni on antanut sekä kaasolle että bestmanille hopeisen taskumatin (täytettynä tietysti).

Äänestä
  • kiitoskin riittää lahjaksi. Itse en saanut etes sitä kun olin serkulleni kaasona.

    Äänestä

  • Pikkis2 kirjoitti:

    kiitoskin riittää lahjaksi. Itse en saanut etes sitä kun olin serkulleni kaasona.

    Minäkään en saanut edes kiitosta lapsuuden ystävältäni kaasona olemisesta vaikka näin paljon vaivaa sekä hääohjelmaan ja poltareihin, jotka todellakaan eivät olleet ilmaiset... En ole juuri pitänyt häiden jälkeen "onnelliseen morsiameen" yhteyttä. Noin käytöstavattomia ihmisiä en ympärilleni kaipaa.

    Äänestä

Itse ostin kaasolleni kalevalan korvakorut (kerää tiettyä sarjaa), ja mieheni osti bestmanille ja puhemiehelle (läheinen ystävä myöskin) pienet leathermanit tai jotkut tämäntyyppiset linkkarijutut :) tykkäsivät kovasti :)

Äänestä

Me taisimme olla sillä perinteisellä linjalla viime kesänä ostaessamme bestmanille taskumatin.

Kaasoni saivat lahjakortit Sokokselle, josta kumpikin sai ostaa toivomansa jutut. Olisi ollut vaikeata ostaa samanlaista muistoa molemmille, melko erilaisille kaasoille.

Liikaa muistamista, en tiedä, mutta me muistimme pienillä paketeilla myös polttareihimme osallistuneita. Se oli pieni ele siihen nähden, millaisen vaivan he olivat upeiden polttaripäivien suunnittelun kanssa nähneet.

Äänestä

korun ja viinipullon puulaatikossa, minusta hieno ele ja vielä Kiitoksenkin

Äänestä
  • Kaasolle en osta mitään, koska välinpitämättömyydellä pilasi häätunnelmani! Vähätteli suunnittelua ja tulos oli sen mukainen. Sen sijaan bestmanille ostimme matkalahjakortin.

    Äänestä

Minulle kelpaavat kiitokset, joita saan jatkuvasti. Hyvä lahja olisi kutsu iltaa viettämään hääparin kanssa (reilu aika) häiden jälkeen heidän luokseen. Iik, oikein vaivaannuttaa, jos minunkin morsian pähkäilee lahjan kanssa...

Äänestä

Tässä aloin miettimään tätä kaason ja bestmanin muistamista. Itse (bestman) sain kiitoksen sulhasen kiitos puheessa, ja siinä oli muistamiset. Mutta asiaan, onkohan tässäkin muistamisasiassa kommunikaatio "vajausta"? Kaasoa/bestmania kiitellään puheissa mutta K/B saattaa tuntua, että ei heitä ole muistettu mitenkään ja sulhanen/morsian saattaa ajatella, että on K/B muistettu tarpeeksi. Meinaan, että kiitos "palautteen" antaminen annettasiin kahden kesken esim Morsiuspari-bestman/kaaso, ja annetaan "tosissaan" eli siihen käytetään vähän aikaa ja vaivaa. Eikä pelkästään jossain kiitospuheessa, jossa muistetaan kaikkia naapurin Matista serkun kaimaan. Eli kunnon kiitokset siten, että K/B muistaa saamansa kiitokset vielä vuoden päästäkin.

Äänestä

..jotain erityistä olisi kiva antaa kaasolle ja bestmanille(ovat pari). Siis tarkoitan että se olisi "erillinen ohjelmanro" jossa suuren työn tehneet hyvät ystävät huomioitaisiin kaikkien nähden. Se on mielestäni vähin mitä voimme heidän eteensä tehdä. Ovat tehnet suuren työn meidän suureen päivään..mielestämme pelkkä puheessä kiitäminen ei riitä(se tulee joka tapauksessa) ja taskumattikin on vähän, out! siis mitä, onko ideoita?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuleva morsian kirjoitti:

Moi!
Olisko hyviä ideoita lahjoiksi kaasoille ja bestmaneille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu