Star Fiber Mop, huijausta?

TV-shoppia katsellut...

Onko kellään kokemusta Star Fiber Mop:ista? Sitä mainostetaan TV-Shopissa. Onkohan se huijausta? Ajaako esim. Sinin mikrokuitumoppi saman asian?

Siihen minäkään en sentään usko, että se kuiviltaan poistaisi väriliidun jäljet parketista...?

Jokin uusi siivousväline täytyisi hankkia, vanha ei tee muuta kuin lisää sotkua. Laminaatissa on kauheat jäljet siivouksen päätteeksi, kuin joku kalvo. Ei hirveästi inspiroi tuo siivoaminen, kun jälki on mitä on!

3

1907

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mä vaan

      Sinin monitoimimoppi plus on 19 euron hinnallaan aivan pätevä kodin siivoustarpeisiin. Ostin sellaisen, nykyään on paljon pienempi kynnys ruveta siivoomaan kun on kunnon välineet. En sitten tosta tv-shopin mopista tiä miten se eroaa sinin mopista, se nyt on vaan tuollasta amerikkalaista markkinointivouhkaa.

    • make

      moi, käyn auttamassa paria vanhempaa ihmistä saman kadun varrella siivouksessa silloin tällöin ,ja olivat ostaneet kyseisen mopin. Ei mielestäni kovin erikoinen, otti kovin parkettiin kiinni (ei todellakaan kulje niinkuin mainoksessa), lisäksi moppiosa on paljon pienempi kuin miltä se TV:ssä näyttää. Myös varren kierrekiinnitys meinasi aueta monta kertaa, ja tuntui muutenkin "notkuvalta".

      Mikroliinat taas tuntuivat ohuilta sinin liinoihin verrattuna. Luulenkin, että mainoksessa (kun putsattiin auton lasia) oli kaksi liinaa päällekkäin, jos tarkaan katsoo:)

      Ja kuka laittaa sen seinätelineen esim. keittiön seinään näkyville, itse en ainakaan:) Ja jos laittaa ne mopit siihen kuivumaan kans, ni eihän se voi olla umpinaisessa komerossa silloin.

      Kyllä on todettava, että Sinin mikrokuitumoppi on monta kertaa parempi ja tukevampi, sillä Starfiber-moppi kääntyi aina nivelensä ympäri niin, että piti käsin auttaa, tosin voi olla uutuudenkankea:)

      Tosin Ruotsissa kyseinen moppi oli testivoittaja (muistaakseni Dagens Nyheter), mutta jospa testissä ei ollutkaan Sinin moppia?, sillä siniltä on tullut juuri uusi malli, jossa on jopa kumiset reunat, joten ei kolhi ja on käytössä hiljainen--riippuu tietenkin myös siivoojasta--

      Et silleen, postikuluineen 65e mopille on vaikeaa löytää katetta, jos Sinin moppi maksaa 19.90 ja mikrokuituinen vaihtomoppi siihen n. 10e, joita varmasti ainakin löytää kaupassa sitten joskus, kun entinen on kulunut loppuun:) Ja mikroliinoja saa nykyään jo alle 5e, jopa ihan merkkituotteita, kuten Vileda, Sini tai Scotch Brite

    • Anonyymi

      oli hyvä saisipa vielä uuden. kevyt ja hyvin tuli rättejä mukaan ja helppo kiinnittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      125
      6227
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5161
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4290
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3864
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3642
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3210
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2519
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      90
      2258
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    Aihe