Kissamme on luonteeltaan hyvin arka. Otimme jonkinaikaa sitten uuden pennun ja kissamme reagoi tähän lopettamalla syömisen/juomisen ja vessassa käymisen. Eläinlääkärireissuhan siitä tuli ja kissa sai suonensisäistä nesteytystä. (Tästä nyt aikaa 4kk) Tämän jälkeen kissa ei ole antanut enää kyseisen tassun kynsiä leikata, vaan stressaantuu, saattaa kopata ja on nyt alkanut oksentelemaankin kynsien leikkuun yhteydessä. Muut tassut tosin antaa ihan sovulla leikata. Tassu ei ole selkeästikkään kipeä tms. Ei arista, antaa silitellä jne. Mutta kynsien leikkaaminen jotenkin ahdistaa. Mikähän neuvoksi, en tahtoisi että kissalle jää loppuiän trauma?
Kissa oksentaa kynsien leikkuun yhteydessä
8
222
Vastaukset
Miksi kynnet pitää leikata??
Itellä on ollut 30 vuotta milloin enemmän ja milloin vähemmän noita katteja, eikä yhdeltäkään ole leikattu kynisiä. Raapimateline tai pieni puunrunko olohuoneen nurkkaan ja hyvin ovat viihtyneet.- cats1
Juuri niin, kisujen kynnet ovat niiden identiteetti. Niitä nyt vaan ei leikata.
- Vanhuksen vaivat
Me jouduttiin leikkaaman kissamme kynsiä kun se tuli noin 14-vuoden ikään. Kynnen päät kasvoivat kaareviksi teräviksi koukuiksi ja muu kynsi oli paksua ja kovaa kovaksi.
Hampaat tarkistettiin eikä ruoan pureskelussa ollut mitään estettä. Puun kylkeäkin oli saatavilla, mutta kynnet vaan kasvoivat. Jostain syystä kissa ei pystynyt kynsiään hoitamaan, joten me napsittiin niitä säännöllisin väliajoin.
Kannattaa seurata vanhojen kissojen tapoja ja muutoksia muissakin asioissa.
- pitäkös alottaa?
samaa ihmettelen. ei ole tullut edes mieleen leikata KISSAN kynsiä. Koiralta joskus napsaan kynnenkärkiä, kun ottavat lattiaan seisoessa.
kissoja on kuulunut elämääni noin 50 vuotta. - stressiä oli meilki
Tämä auttoi meillä: Älä anna uuden kissan olla samassa tilassa kanssanne ja varmista että se vaikka nukkuu ja ei kuulu mitään ääniä mikä voisi säikäyttää vanhaa kissaanne. Rauhoita kissasi, kun se on esim. sohvalla/sängylle, silitä ja harjaa jos siitä tykkää. Pidä kynsisakset kätesi ulottuvilla niin ettei se näe niitä. Totuta se siihen että kosket juuri sitä tassua mikä aiheuttaa paniikki-reaktion kynsienleikkuun aikana. Kun se makoilee siinä ja on niin, että se tassu on "suorana" mutta rentona, niin ota se ja napsaise yksi kynsi nopeahkosti mutta varovaisesti kynsisaksilla. Silitä/harjaa heti perään ja anna vaikka jotain hyvää sille heti perään. Sitten vähän ajan päästä uudelleen toisen kynnen kanssa sama juttu, kun on taas rentona. Jatka tätä niin kauan kunnes kaikki kynnet on leikattu. Älä yritä ottaa niitä kaikkia kovin nopeasti heti perään, kun se kumminkin vasta totuttelee tähän. Pääasia että se pystyy rentoutumaan eikä ala panikoimaan missään vaiheessa.
Vähäänkään traumatisoituntu kissa ahdistuu välittömästi kynnenleikkuun aikana jos siitä pitää kiinni. Se ei siinä tilanteessa luota mihinkään tai kehenkään, ja luulee että sille aijotaan tehdä pahaa. :s Jos annat sille vapauden olla makaamassa niin se tuntee paremmin että ei ole suoranaisessa vaarassa ja positiivisten kannusteiden myötä se voi oppia elämään tämän uuden leikkuutavan myötä, jos jatkat kärsivällistä kouluttamista. Älä kumminkaan yritä leikata sen kynsiä enää niin että pidät siitä kiinni. Kissa muistaa traumansa yllättävän pitkään ja se voi jatkua heti samanlaisena kun alat leikkaamaan kynnet vanhalla tavalla.- apuva!
Huomasimme jo alkuvaiheessa, että pennun ollessa samassa huoneessa, ei kissa anna leikata kynsiään ollenkaan. Pennun toisessa huoneessa pidosta on näin tullut vakio. Se auttaa hieman, mutta selkeästi jo pienen rapinan kuuluminen oven takana riittää nostattamaan stressitasoa. Täytynee yrittää ensikerralla leikata juuri noin kuten neuvoit ja toivoa, että kissa jotenkin rohkaistuisi palkitsemisen kautta, eikä yhdistäisi liikaa näitä huonoja kokemuksia uuteen pentuun/kynsisaksiin.
Kiitos paljon avusta!
- 1kirjavakolli
Kissa on mystinen eläin. Iso kissa ei välttämättä koskaan hyväksy uutta tulokasta. Eivät ole koiria. Ikävää että vanha kissa joutuu kärsimään noin.
Kissan kynsiä en ole minäkään ikännä leikannut, miksi pitäis?? Eivät ne kasva sillain pitkiksi kuin koiran.- Sinsi
En leikkaa kissani kynsiä, vaan lyhennän niitä viikottain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään18317549Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903785Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu281849Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791524Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?551481Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1601417Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151314Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141284- 811101
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2091043