Onko kirjoittajien IP tunnukset edelleen näkyvissä?

?

Meille ei tunnuksia näy, eikä meillä ole enää tietoa niistä... näkyyko ne edelleen valvojille?

10

668

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukija

      Lueppa tiedote suomi24-etusivulta... kohdasta tärkeä tiedote käyttäjille. heti sivun yläosassa.

    • @

      Kyllä ylläpito näkee mistä ip:sta viesti tulee, ja vähän muutakin, mm. kenen palveluntarjoajan nettiyhteyttä käytät, mitä selainohjelmaa käytät, mikä käyttöjärjestelmäsi on, näyttösi ominaisuuksia ja vähän muuta.

      Mutta ne on luottamuksellisia tietoja, joita ylläpitäjä ei saa luovuttaa eteenpäin tai käyttää mitenkään väärin. Tuskinpa Scandinavia Online riskeeraa noitten juttujen kanssa.

      Ja se ip numero yleensä on jotain muuta kuin koneesi todellinen ip. Yleensä siis nettiyhteyspalvelusi palvelimen numero.

      Siksi kannatta aina muistaa netissä liikkuessan, että liikkeistäsi jää jälkiä sivuille joilla käyt. Noin yleensä. Kannatta pitää toimiva palomuuriohjelma jatkuvasti käynnissä ja huolehtie päivityksistä. Kotikäyttöönhän on saatavissa ilmaisia palomuuriohjelmia netistä.

      Surffailun lopuksi kantssi tyhjentää väliaikaiset internettiedostot ja coociet, tarvittaessa myös sivuhistoria (jos olet esim kirjaston, koulun tai muuten julkisessa käytössä olevalla koneella).

      • ei_vatipää

        coocie on housussas; se on eväste


    • minttumasa

      Näkkeekö valvojat etten ole harjannut hampaita?

      • viisas62v

        Ei, mutta jos olet herjannut hamppareita, se se näkee.


      • lorestatman

        Vain tyhmät sättää viisaimmilla on muuta tekemistä.


      • ynameit
        lorestatman kirjoitti:

        Vain tyhmät sättää viisaimmilla on muuta tekemistä.

        Jos niin sanot. Mitä nikkiä sätissä käytät?


      • lorestatman

        En käy siellä koska olen viisas joten ei ole nikkiä ,joskus kävin muutaman viikon "sätin" lähdin pois ja totesin en kuulu tähän "kastiin" elän elämääni oikeassa elämässä.


      • ynameit
        lorestatman kirjoitti:

        En käy siellä koska olen viisas joten ei ole nikkiä ,joskus kävin muutaman viikon "sätin" lähdin pois ja totesin en kuulu tähän "kastiin" elän elämääni oikeassa elämässä.

        olet keskustelupalstakastia


      • arvaaja-
        lorestatman kirjoitti:

        En käy siellä koska olen viisas joten ei ole nikkiä ,joskus kävin muutaman viikon "sätin" lähdin pois ja totesin en kuulu tähän "kastiin" elän elämääni oikeassa elämässä.

        viisas ilmeisesti keskittyy haukkumaan sättääjiä. kuluuhan se aika niinkin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1087
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      23
      1069
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      842
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      615
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      609
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      38
      562
    Aihe