mulla on kasapäin kerättyjä arabian astioita, pääasiassa EI niin hyvökuntoisia. Huutonettiin olen laittanut ja ihan minimihintaan ja 14pv:n aikana jotain pari katsojaa ollut ja mitä katselin muita ilmoituksia niin ei siellä huutoja ollut paljon missään. Ilmeisesti huutonetin suosio laskenut sen jälkeen kun itse n5v sitten siellä olen asioinut. Oisko tori.fi sitten parempi paikka? vai mikä? kirpparille vähän hankala lähteä myymään kun liikun jalkapelillä.. KIITOS!
netissä eroon arabian astioista!! mikä parasta paikka
5
378
Vastaukset
- tuhnukkatuka
Huomasin myös, ettei tuol Huutonetis paljon käy kauppa. Kokeile tuota Tori.fi.
- a-kauppias
Voi olla, että läjä ei niin hyväkuntoisia (=huonokuntoisia?) ei taida kiinnostaa missään kauppapaikassa. Hyväkuntoisistakin on tällä hetkellä melkoinen ylitarjonta.
Meillä liikkeeseen tarjotaan ostettavaksi noin kymmenenkertainen määrä tavaraa verrattuna siihen, mitä saamme nyt myytyä. Jos nyt olisi tiedossa edes jonkinlainen lupaus paremmista ajoista, niin tavaraa saisi tankattua varastoon todella edullisesti.
Ihmetyttää vain esim. nämä facebookin kirppisryhmien hintapyynnöt, tosin ei niistä monikaan sitten taida käydä kaupaksi. - a.rabbi
kyllä ehjä siisti arabia menee.kupeista ja lautasista täytyy olla jonkinlainen sarja.irto sellaisilla ehjinäkään ei juuri arvoa.euron voi joku maksaa irtolautasesta jos hältä puuttuu.jostain vanhoista erikoisemmista,kaksnokkakannu,papukaijakannu yms. voi jotain saadakin vaikka pala puuttuu.
risaa roskaa ei kannata kaupata missään,ei torilla sen tyhmempiä ihmisiä ole. - kysynvaan=)
Näimpä se on, kokeilen toria ja jos siellä ei kaupaksi mene niin jääkööt komeroon odottamaan parempia aikoja!!
- Aitoa Arapiaa
Asia voi olla niin, että yhä laajemmalle joukolle keräilijöitä on selvinnyt, että pelkkä "Arabia" ei riitä. On erilaisia malleja, suosittuja, havinaisempia, vaikeasti saatavia ja sitten sitä arkitavaraa, jota on käytetty vuosia ja lopulta kukkapurkkien alla vesivatina.
Yhä useammalle on selvinnyt, että hyväkuntoinen astia on ehjä, ei kolhuja eikä kulumia.
Kaikeksi onneksi kierrätetään etupäässä hyvää tavaraa.
Kirpputoreilla myydään joskus sellaisia astioita, joita antiikkiliikkeet eivät huoli, ja silti ne hinnoitellaan korkealle. Jouduin kerran suorastaan sanasotaan erään kirpputorimyyjän kanssa, kun hän oli hinnoitellut piippuleimalla merkitys voipytyn paljon kalliimmaksi kuin antiikkiliike tai messumyynti. Moni kirpputorilla kävijä ei tiedä hintatasosta mitään.
Muumimukien arvostus alkaa olla älyttömyyksissä. Olkoon vain Toven tuotantoa, mutta ne on tehty jossakin kaukomaassa, eikä niillä ole varmaankaan suurta arvoa joidenkin vuosien kuluttua, koska niitä on jokaisella myyjällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv232346- 1121967
- 1131617
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421483Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91407Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901045Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016118932Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15919Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35917Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt81865